Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Chiar este peste puterea mea de intelegere! Ce relatii aveti voi fetelor? Cum va trateaza sotii vostrii? Dar cum ii tratati voi? Daca sunteti nefericite mergeti si va regulati cu oricine doriti? Ca si cum casnicia este asa, o conventie? Uite, asta nu intelegi tu.... Ca EL tocmai asta a facut. A calcat in laturi - ca sa nu ma exprim ca si tine - si asta nu numai o data! Si tu, cu idealul tau de casnicie, l-ai iertat, ba chiar l-ai implorat sa se intoarca! De ce admiti ca un barbat poate face asta si ii e iertat, iar pe fete le acuzi, nefondat, si le condamni! Eu inteleg ca iti plinge sufletul si ca iti e greu sa accepti. Dar, Cristina, nu iti mai plinge de mila si regaseste-ti demnitatea de femeie inteligenta pe care sunt convinsa ca ai avut-o cindva - poate inainte sa il fi intilnit pe el. Numai bine, puterea e in tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai tocmai asta este Prag. In nici un caz nu le acuz pe fete si nici nu le condamn. Am incercat doar sa fiu ironica. Eu nu pot admite asa usor ca un barbat poate face asta, asa, pur si simplu. Inteleg ca fetele imi mai cer sa iert si sa trec peste asta? Chiar sunt confuza. Imi spun sa ma comport ca si cum plecarea lui este firesca? Normala? La asta s-a ajuns in ziua de astazi? Adica eventual o meritam, caci prea am fost ingaduitoare atita timp? Nu, sunt confuza. Nu mai vreau sa dau nastere la interpretari. Si chiar nu imi mai pling de mila acum. Mi-a trecut. Sunt doar revoltata. Nu am dreptul nici la revolta? Trebuie doar sa accept, pur si simplu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu exista femeie care iubeste prea mult, nici barbat care iubeste prea mult. Exista doar persoane extrem de posesive si obsesive, care il considera pe partener proprietatea lor si nu vor sa piarda obiectul pasiunii cu nici un chip. Daca ar fi dragoste, s-ar gindi sa le faca o bucurie si sa-i lase sa-si caute fericirea unde vor. Cu sau fara copiii, nimeni nu e condamnat pe viata sa traiasca cu cineva. De aceea se feresc barbatii sa faca copii, e o condamnare pe viata practic. Nici macar nu sint condamnati la cresterea copilului, ci la a apartine 100% mamei copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost deloc absurda si imi nici un caz nu mi-a apartinut 100%. Niciodata. Nu am ce sa imi reprosez. Nu l-am condamnat cu nimic. A fost liber in relatia noastra in tot acest timp. Chiar consider ca prin toleranta mea i-am usurat aceasta munca chiar foarte mult. I-am oferit libertate si toleranta la maxim. E om, nu e ciine sa nu pese ce pui lasa in urma lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Mi se pare firesc ca ea sa inteleaga ca plecarea tatalui ei nu este in regula. Mi se pare firesc sa inteleaga responsabilitatea unei relatii, responsabilitatea de a fi tata, responsabilitatea de a fi mama. Sa ma astept sa fie si ea parasita "firesc" cind va fi mare? Sa ma astept sa aiba relatii peste relatii care sa tina citeva luni, si cind cuiva nu ii mai convine, gata, pa? Asta numiti voi viata normala? Nu inteleg, ce imi cereti sa accept? Noua viata "normala si moderna" este sa te casatoresti, sa faci copii, si cind ai chef sa pleci? Asta numiti voi normalitate si eu sunt timpita si depasita ca nu pot intelege asta? Nu stiu fetelor, ori eu traiesc in alta lume, ori s-au denaturat toate valorile. Incercati sa ma convingeti ca daca ceva este in neregula, se poate pleca mai departe fara sa privesti inapoi? Nu conteaza decit ceea ce place?
care valori, cristina? Tu de care valori vorbesti cind ii pretinzi unui barbat sa vina acasa de la amanta, sa faca un dush si, gata, e sotz model, iubit si adulat ca nu v-a parasit? Astea-s valorile tale?! Vrei sa stii valorile mele? Iubesc pe altcineva, am plecat. Si lui ii pretind acelasi lucru. Pentru ca n-am nevoie de fundul lui in pat, am nevoie sa-i pese de mine, am nevoie de dragoste, de grija, de intelegere. Daca la el nu mai gasesc toate astea, din varii motive, da, e liber sa plece. Daca eu sint nefericita cu el sau el e nefericit cu mine, iar e liber sa plece. Copilul nu e menit sa tina doi oameni straini lipiti unul de altul. Nu cred ca ii faci vreun bine fetitei imprimindu-i ideea ca EA a fost tradata. Copiii considera ca totul e vina lor: o sa considere ca ea nu si-a indeplinit bine "rolul". Si o sa poarte cu ea raspunderea asta pentru mai tirziu. Vrei sa creasca cu obsesia ca a fost parasita, ca a meritat asta, ca n-a fost si nu e suficient de buna? Cu obsesia de a nu fi parasita din nou? Crezi ca asta o ajuta sa-si "cimenteze valorile"?! Nu crezi ca e cazul sa o protejezi? De ce? Iti e frica sa nu faca precum el? Si, daca ar face, ar fi vreo problema? Daca s-ar desparti de tatal copiilor ei, ar fi o tragedie pentru tine? Vrei sa razbuni prin ea ce ti-a facut el tie? Te intereseaza cit va fi de libertina? Sau vrei sa o vezi puternica si fericita, asa cum va concepe ea sa fie fericita?! De ce "trebuie sa inteleaga" acum, la virsta asta frageda, ca i s-a facut o nedreptate imensa? De ce sa nu inteleaga ca oamenii se mai si despart, da, e normal sa se intimple asa cind ceva nu mai merge INTRE TINE SI EL, dar amindoi ramineti parintii ei?! Pentru ca esti tu ranita? Nu plateste ea un pret cam mare pentru asta?! Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai nu poti sa-l obligi nici sa imparta casa cu tine ca tata. Poate sa fie tata de la distanta, sau sa stea copilul un timp cu el, sau deloc, sa dea doar bani, depinde de ce vrea omul. Oricum bani poti sa-i iei cu forta tirindl in tribunal, dar nu-l poti obliga sa stea cu copilul. Tu vorbesti ca un copil care si-a pierdut jucaria. Ai in cap imaginea copilului de mina cu tata in parc si cu tine de celalalt brat al lui si nu poti sa accepti ca trebuie si el sa vrea asta, nu numai tu. El nu vrea. accepta si vezi-ti de ale tale. Zi merci ca nu te umbla el pe tine prin tribunale sa-ti ia copilul, ca se poate si asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cristina, nu trebuie sa accepti ca e normal ce a facut sotul tau, ci sa accepti ca nu poti schimba ceea ce s-a intamplat cu familia ta. Daca accepti ca nu mai poti interveni asupra trecutului, te vei linisti si te vei putea concentra asupra prezentului: ce fac acum? cum ma ridic mai repede si cum merg mai departe? Ai tot dreptul sa (te) plangi ca s-a ajuns in acest punct cu viata ta! Plangi, plangi, plangi si apoi ridica-te. Multe s-au intamplat poate pt. ca si tu ai permis sa se intample, dar nu din vina ta, ci pentru ca asa ai invatat tu in copilarie: sa suporti orice, inclusiv tradarea, raceala, umilinta. Acest cliseu din copilarie trebuie sa-l distrugi si sa inveti ca se poate trai si altfel. Nu poti sa te salvezi singura din situatia asta. Cere ajutorul cuiva, de exemplu, [url="http://www.sfintii-arhangheli.ro/maica-siluana-va-raspunde.php"]aici[/url]. Curaj, Carli [url="http://www.sfintii-arhangheli.ro/seminar.php"]Sa ne vindecam iertand[/url] [url="http://www.biserica.org/Publicatii/Rugaciuni/Ceaslov/"]Carte de rugaciuni[/url] [url="http://sfaturiortodoxe.ro/"]Sfaturi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Mi se pare firesc ca ea sa inteleaga ca plecarea tatalui ei nu este in regula. Mi se pare firesc sa inteleaga responsabilitatea unei relatii, responsabilitatea de a fi tata, responsabilitatea de a fi mama.
isi da si singura seama ca nu e normal ca tata a plecat... si chiar dc nu si-ar da te vede pe tine si tot realizeaza ca lucrurile nu sunt in regula...
quote:
Sa ma astept sa fie si ea parasita "firesc" cind va fi mare? Sa ma astept sa aiba relatii peste relatii care sa tina citeva luni, si cind cuiva nu ii mai convine, gata, pa? Asta numiti voi viata normala?
si ce o sa faci? o sa o cresti cu convingerea ca trebuie a se marite virgina cu primul baiat pe care il place/o place? o sa o inveti ca daca vreodata va fi parasita e sfarsitul lumii pt ca nu se incadreaza in ordinea fireasca? o sa o cresti ca ea e o nulitate si ca viata ei nu inseamana nimic dc barbatul iubit la un moment dat dispare din peisaj?
quote:
Si nu inteleg de ce ar trebui sa ii fac eu viata mai usoara fostului sot numai ca sa ii usurez drumul spre copilul lui. Cu ce ii mai sunt datoare acum? Sa nu fac scene penibile? Dar de ce l-as menaja? Nu inteleg de ce ar trebui sa fiu tot eu un mic ingeras. Eventual imi cereti sa fiu intelegatoare?
pentru ca ai face-o pt ca maria sa fie fericita ca tata venit sa o vada; pt ca maria ar intelege ca dc tata nu o mai iubeste pe mama asta nu inseamna ca pe ea, Maria, nu o mai iubeste... pt ca s-ar putea ca ex sotul tau sa urasca atat de tare ideea scenelor pe care le faci incat le evita, chiar dc asta inseamna sa o evite pe maria... am vrut sa raspund si la restul mesajului dar mi-am dat seama ca bat degeaba la tastatura... :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...