Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credem in Rai ? In reincarnare ?


Tzuri

Recommended Posts

Stau uneori si ma gandesc..Ce o sa fie cu noi dupa moarte ? Am fost rai ? Am fost buni ?Mergem sau nu in iad ? Un rabin povestea unui curios pe un post de radio ca intr-o viatza anterioara , dupa datele lui personale a fost pisica. La asta ma gandeam.Cred in vietzile anterioare si cele posterioare. Dar nu pot sa cred ca intr-o viatza anterioara am fost un magar si urmeaz acum stagiul de bou.Cred ca omul de poate reincarna intr-un om pentru (poate) a plati pacatele dintr-o viatza anterioara..Nu ? Unde se afla Raiul ? Unde se afla Iadul ? In Tora cartea noastra se face referire la Rai si se spune ca s-ar fi afla prin zona Irakului..Serios...intrebarea este : Se afla ? Unde s-a mutat acum ? In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred in Rai, nu cred in Reincarnare... Crestinii are cred in reincarnare neaga jertfa lui Iisus. Fiul Domnului a avut o singura viata pe are si-a dat-o, pentru mintuirea noastra. Nu s-a reincarnat de pe cruce in nimic... Raiul...imi place sa cred a este lumea sufletlui nostru. Pentru fiecare, in viata de apoi, raiul este lumea pe are si-a dorit-o in viata fiind. Este suma viselor noastre despre fericire. Raiul este populat de sufletele pe care le-am iubit, de tot ce ne-a facut feriiti, de toate bucuriile pe care le-am avut si pe care Dumnezeu le-a insemnat, pentru a ne pregati lumea de Dincolo. Nu cred ca raiul are o localizare in spatiu... Irak?! Raiul meu nu e acolo... Adriana "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca te contrazici..In fiecare am crestinii se roaga de Paste : " Hristos a inviat din morti....Iar celor din morminte viatza daruindu-le " Nu [:D] ? Pai crezi in rai si iad si nu crezi in reincarnare ? Hai atunci sa facem un calcul simplu.Sa spunem ca aprox. 90 % dintre pamanteni fac greseli de neiertat in fatza Domnului.Ajungem in fatza Lui si ne spune : Puiule..ai gresit.N-am ce face.Mergi la cuptoare.In iadddd...Cum mergi acolo ?Ca ce ?Gandeste ca mai toti ar trebui sa ajunga p'acolo. Mergi ca om al necuratului..al lui satan..Si acum fa-mi un calcul simplu.Toti suntem ai necuratului ?Atunci ce rost mai are viatza noastra ?Viitori soldati ai intunericului ? Unde ne reparam ? In purgatoriul catolicilor ?Uite ca nu vreau sa ma convertesc inainte de moarte la catolicism..Ce tre sa facem ? Dumnezeu exista ? Satan exista si el ? Sau tre sa gandim ca altii ca nu exista nimic..Parintii nostri au fost niste maimutze si deci noi suntem copii de urangutani ? Eu unul nu sunt deacord.Poate Darvin avea o parere prea proasta despre parintii lui de a ajuns sa afirme treaba asta. In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuri, hai sa n-o luam chiar asa cu Darwin! Daca te uiti la teoria evolutionista si o suprapui peste geneza biblica, dar transformind zilele din Geneza in milioane de ani, s-ar putea sa ai surpriza sa vezi ca se cam potriveste! Ia gindeste-te un pic... Interesant subiectul, oricum, am sa mai vin pe aici! Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in reincarnare,raiul ti-l poti face si pe pamant daca vrei. Eu nu pot sa cred ca dumnezeu imi da doar o singura viata,si apoi daca nu fac dupa legile lui,ceea ce trebuie,el ma arunca in focul iadului.Dumnezeu zice ca mi-a dat liberul arbitru. Ce liber arbitru este acela,in care el imi da legi si porunci,iar eu trebuie sa le urmez neaparat,CA DACA NU,ADIO RAI. Unde este liberul arbitru? Si daca el are o lupta intre Satana,de ce eu trebuie sa fiu marioneta lor? Nu au decat sa se bata intre ei,dumnezeu cu satana! Asta nu este un dumnezeu al dragostei neconditionate,al rabdarii si al iertarii.Religiile incearca sa controleze masele cu acesta imensa FRICA DE IAD,in biserici vezi cele mai infricosatoare imagini ale iadului,acolo unde ar trebui sa fie numai dragoste si armonie. Peste tot iti inspira frica de un dumnezeu furios,razbunator,iar pe de alta parte predica dragostea lui dumnezeu nelimitata. ASTA ESTE PAREREA MEA,CRED INTR-UN DUMNEZEU AL IERTARII,AL DRAGOSTEI SI AL BUCURIEI NESFARSITE. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati ce zice Papa,capul bisericii catolice,la o reuniune papala tinuta la Roma pe 28 iulie 1999,despre iad: "Osanda vesnica nu este niciodata initiativa lui Dumnezeu,ea este pedeapsa auto-impusa a acelora care refuza iubirea lui Dumnezeu.Ci voi va puteti auto-pedepsi.Voi va puteti crea propriul vostru iad" Dar,a spus Papa,Vechiul Testament afirma clar ca Dumnezeu "nu poate fi izolat in rai",ca Dumnezeu aude rugaciunile oamenilor,intervine in istoria lor si ca "prin gratia divina,credinciosi se pot inalta"la prezenta lui Dumnezeu. A venit declaratia cea mai surprinzatoare a Papei: "Daca vreo fiinta umana se afla sau nu in iad,"ramane o posibilitate,dar nu e ceva ce noi putem stii" a spus el. Pai daca nici cea mai puternica religie de pe pamant la ora actuala,ea fiind catolicismul,nu poate fii sigura de existenta iadului,ce ma poate face sa cred ca biserica ortodoxa,sau alte religii detine adevarul absolut? Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tzuri
Eu cred ca te contrazici..In fiecare am crestinii se roaga de Paste : " Hristos a inviat din morti....Iar celor din morminte viatza daruindu-le " Nu [:D] ? Pai crezi in rai si iad si nu crezi in reincarnare ?
Tzuri, reincarnarea contrazice dogma raiului si a iadului. Hristos nu s-a reincarnat, cum adica? s-a reincarnat in el insusi? a inviat pur si simplu, s-a intors la Tatal. S-a incarnat in om, o singura data si-atat, gata, fara re(incarnari)luarile de care vorbesti tu acolo. Viata daruita celor din morminte este cea din imparatia cerului. Adica moartea nu exista pentru cei care il aleg pe Iisus drept cale spre mantuire.
quote:
Hai atunci sa facem un calcul simplu.Sa spunem ca aprox. 90 % dintre pamanteni fac greseli de neiertat in fatza Domnului.Ajungem in fatza Lui si ne spune : Puiule..ai gresit.N-am ce face.Mergi la cuptoare.In iadddd...Cum mergi acolo ?Ca ce ?Gandeste ca mai toti ar trebui sa ajunga p'acolo. Mergi ca om al necuratului..al lui satan..Si acum fa-mi un calcul simplu.Toti suntem ai necuratului ?Atunci ce rost mai are viatza noastra ?Viitori soldati ai intunericului ? Unde ne reparam ? In purgatoriul catolicilor ?Uite ca nu vreau sa ma convertesc inainte de moarte la catolicism..Ce tre sa facem ? Dumnezeu exista ? Satan exista si el ?
hm....cred ca trebuie sa incepi sa pui intrebari adevarate, semnul de intrebare nu e suficient. si raspunsul se afla in inima ta, nu in statistici. ce crezi TU despre viata ta si despre ce ti se v-a intampla dupa trecerea dincolo? te simti parte din cei 99,99% pacatosi ai lumii si consideri pe cinstitelea ca meriti sa fii pedepsit? Parerea mea e sa nu disperi, vorba lui Aragorn, intotdeauna mai exista speranta. Iar despre criteriile de iertare ale lui Dumnezeu, sa ma ierti, suntem prea mici sa le intelegem. Ne folosim numai cateva procente din capacitatea creierului, asa ca drumul asta e cam barat. Ne ramane calea inimii, ce poate duce sufletul unui om nu incape in cuvinte si nici in cifre. Parerea mea e ca numai inima cunoaste adevarul.
quote:
Sau tre sa gandim ca altii ca nu exista nimic..Parintii nostri au fost niste maimutze si deci noi suntem copii de urangutani ? Eu unul nu sunt deacord.Poate Darvin avea o parere prea proasta despre parintii lui de a ajuns sa afirme treaba asta.
Daca vrei sa afli raspunsurile la intrebarile de mai sus, elimina din start orice prejudecata. Nu ajungi nicaieri afirmand "nu sunt de acord", ca oricum nu schimbi nimic asa ;)
quote:
In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Asa o fi, dar Dumnezeu nu e statuia nimanui, iar noi nu putem modela adevarul dupa propria imaginatie artistica (de sculptori) ;) bafta in expeditie :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...