Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credem in Rai ? In reincarnare ?


Tzuri

Recommended Posts

Nati, in lupta dintre Dumnezeu si Satan tu esti marul discordiei, mai bine zis sufletul tau. Asa ca nu esti o marioneta, ci esti puternic implicata. Raiul nu ti-l poti face pe Pamant, pentru ca nimic nu e perfect aici. Raiul il obtii numai dupa mantuire. Sigur ca cred in Rai, insa in reincarnare, nu. E o teorie interesanta, dar in contradictie cu ortodoxia. Cred ca scopul vietii este sa constientizezi limita ta omeneasca si implicit nevoia ta de Dumnezeu. Si prin aspiratia continua catre divinitate te mantuiesti. Cum se manifesta aceasta aspiratie e o problema lunga si complicata, nu cred ca ti-o spun altii, trebuie s-o simti tu. Stii ca greselile de neiertat Dumnezeu le iarta daca iti pare rau din suflet, si te caiesti in timpul vietii pamantesti. Asa ca Dumnezeu e bun si milostiv, totul e sa-l cautam si sa intelegem ca fara El nu exista fericire, fie ea pamanteasca sau nu. Daca vrei mai multe explicatii, intra pe [url][/url]sfaturiortodoxe.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Miguelle,eu sunt in cautare de raspunsuri,intrebari care ma framanta,nu este nimic rau daca imi spui parerea ta,asta si vreau,cat mai multe pareri pro sau contra. Tu spuneai ca eu sunt marul discordiei intre dumnezeu si satana. De ce? Cine hotaraste asta in numele meu? Pe mine nu ma intreaba dumnezeu sau satana,daca vreau sa intru in joaca lor? Eu nu am liberul arbitru? Doar pentru ca dumnezeu ma creat,ii da dreptul asta,ca eu sa intru in joaca lor de-a sorecele cu pisica? Pai ce suntem la concurs de pescuit? Cine prinde mai multi pesti ala castiga? Eu asta nu inteleg! Si daca dumnezeu este atotputernic,de ce nu a exterminat acel inger cazut(satana),si sa-si continue lucrarea de a ne face perfecti pe toti. Eu pot sa fiu buna,cinstita,iertatoare si fara frica de a ma duce in iad,sau sa spun piei satana. De ce trebuie sa imi fie frica ca sa fiu asa,doar ca am cunostinta de existenta unei razboi intre dumnezeu si satana? Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Tzuri, N-am de ce sa ma contrazic... Hristos a inviat din morti, nu s-a reincarnat... E foarte simplu sa crezi ca daca dai rateuri in viata asta, vei mai avea la dipozitie alte 6-7 vieti (ca pisica, nu?), ca sa recuperezi... Crestinul adevarat stie ca nu are de la Dumnezeu decit un singur destin, in care poate demonstra daca merita viata vesnica ... in rai sau in iad... Cit despre cum arata iadul, in conceptia mea..., imagineaza-ti o eternitate plina de cosmaruri si de remuscari, o eternitate pe care s-o traiesti cu sufletul innegurat.. Raiul si iadul sunt in inimile noastre, deopotriva. Nu e Cerul impartit in doua, pe saloane sau compartimente, cu usi pe care scrie: RAI, orar L-V, 8,00 - 16,00 ºi IAD - non stop... Nu trebuie sa fim atit de simplisti... Si-n fond, daca le-am stii pe toate, daca am cunoaste aeste lucruri, care ar mai fi surpriza?[:D] Adriana "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" Informatii referitoare la reincarnare au existat (si mai exista inca) în Biblie si in unele texte apocrife. Biserica primelor secole a acceptat teza reincarnarii, sustinuta si de Isus. In anul 553 însa, la cel de al cincelea Conciliu Ecumenic de la Constantinopol, teza reincarnarii a fost anatemizata, fiind considerata drept o eroare dogmatica. Imparatul Justinian (leit-motivul sãu: "Afurisit fie cel care, de aici încolo, va mai crede in preexistenta sufletului !") a impus clerului propriul sau crez, a pus sub arest pe Papa Vigilius (spre a nu conturba Conciliul !) si a obligat episcopii sa accepte noua dogma. Justinian a considerat ca teza reincarnarii acorda omenirii o prea lunga perioada de timp pentru atingerea unei trepte mai înalte de dezvoltare a constiintei. Dupa anul 553, credinciosilor li s-a spus de catre biserica ca au la dispozitie o singura viata pentru a reveni din nou la stadiul dinaintea comiterii pacatului originar. Noua teza a lui Justinian, propagata masiv în rândul enoriasilor de pretutindeni in cursul secolelor urmatoare, continuata pâna azi, a dus la erori si mai mari de comportament ale oamenilor, majoritatea încercând sa traiasca din plin asa-zisa unica viata. Biserica a exclus treptat aproape toate textele, documentele si cele 31 evanghelii apocrife, neconforme noii linii dogmatice trasate. Cu toata cenzura impusa textelor originare, s-au mai pastrat pe alocuri unele referiri ale lui Isus la reincarnare (Evanghelia lui Ioan [3,1-8], deasemeni afirmatiile lui Isus despre reincarnarea profetului Ilie in trupul lui Ioan Botezatorul din Evanghelia lui Matei [11,14 si 17,10-13], sau cele spuse de Isus fariseilor, in legatura cu faptul ca el ar mai fi trait odata pe pamânt, inca inaintea patriarhului Avraam [Evanghelia lui Ioan, 8,56-58]). Alte pasaje biblice care aduc indicii asupra reincarnarii: "Ieremia" (1,5), "Cartea Intelepciunii" (2,5 si 8,20), "Cartea lui Kohelet" (12,6), "Evanghelia lui Matei" (26,52), "Evanghelia lui Ioan" (9,1-3), "Epistola lui Pavel catre Filipeni" (2,6-7), "Epistola soborniceasca a lui Iacov" (3,6). Deasemenea, in documentele necanonice (apocrife): "Evanghelia dupa Pistis Sophia", "Evanghelia lui Toma" s.a. " http://www.geocities.com/athens/delphi/5647/rel16.htm Noooo.. si acum ce facem? Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre reincarnare, iad si rai nu pot stii decat cei care nu mai sunt printre noi. Si pana acum nimeni nu s-a intors sa ne povesteasca, asa ca noi putem sa discutam aici mult si bine si sa ne contrazicem la nesfarsit, pentru ca nimeni nu are mai multa sau mai putina dreptate. Ce credem noi este egal cu zero. Sigur ca toti dintre noi ne-am dori sa existe rai si sa mergem cu totii acolo dupa moarte. La fel si cu reincarnarea. Dar...doar Dumnezeu stie ce va fi dupa. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by saphir
Cataghe..ce-ar fi sa-mi explici tu teoria ta ? Pentru ca stii, a mea e putin cam pamanteana si se bazeaza mai putin pe stiintza si mai mult pe logica.Si eram si mai curios cum explica alte religii treaba cu raiul si Dumnezeu.
"Teoria mea" despre ce? Si "alte religii" fata de care? Nu prea inteleg ce ma intrebi, daca vrei te rog sa revii cu oarece detalii. S-ar putea sa fi simtit si un usor ton muscator/ironic/sarcastic, dar ma fac ca nu l-am simtit... Oricum, sa stii ca lucrurile pamintene sunt cele care se bazeaza cel mai mult atit pe stiinta cit si pe logica. ...In fine, nu inteleg unde bati, presupun ca ai ceva resentimente de pe subiectul cu islamul, poate ma lamuresti... Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina [bibe] nu creez discutii doar pentru a provoca cearta fato. Pur si simplu ma cintrazic cateodata in minte si vreau sa vad si parerea celorlalti despre viatza de dinainte si dupa. Cred in Dumnezeu sau Fortza Superioara.Noi ii spunem Dumnezeu altii ii spun altfel.Cred in destine si totusi nu sunt deacord ca la nastere primesti un destin pe care nu il mai poti schimba. Eram curios pur si simplu sa aflu.Sa stii ca nu accept si nu voi accepta teoria : "Crede si nu cerceta".Si asta pentru ca suna mai mult a :"Taci si-nghite".Nu este asa.Cand intrebi un preot ceva care pur si simplu ti-a creeat curiozitatea si el ramane cu gura cascata in fatza intrebarii iti spune :"Fiule .Crede si nu cerceta.Caile Domnului sunt nestiute".Stai frate.Eu vreau sa stiu.Daca Dumnezeu nu te lasa sa stii, atunci de ce ti-a oferit darul curiozitatii ? Poate ca ati spune ca cel care te indeamna sa intrebi ar fi Satan.Atunci s-o luam ca pe o stiinta.Vreau sa stiu. Eram curios sa aflu de ce un om se naste isi petrece timpul pana la varsta cand devine adult,aduce pe lume un bebel.Munceste din greu.Si el si consoarta.Daca norocul nu ti-a dat un sut in fund la varsta fargeda (sa castigi la loto), te chinui,cresti copiii ajungi la o varsta cand iti permiti sa-ti cumperi o masina,un yaht poate pe scurt sa devii om su stare.Te uiti in urma si te bucuri : Uite, copiii au crescut,acusi se casatoresc, am masina frumoasa si yaht.Asa da viatza" Si cand ai ajuns la toate aste...iti suna ceasul. Mergi la judecata "de apoi".De ce ? Atunci ce rost are viatza ? De ce rost are sa ma mai chinui ? Sa ma bucur si in acelasi timp sa sufar ?Eu vad viatza altfel.Vreau sa nu existe raul pe pamant. Sa stau cu femeia mea in casa, cu usa deschisa, sa nu existe hoti si talhari..Voua nu v-ar conveni ? L-am intrebat odata pe un tanar rabi treaba cu viatza fara talhari si hoti si mi-a spus ca asta o sa fie cand o sa vina Mashiah (Mesia)."Si ? Ce trebuie sa facem ca sa vie Mesia mai repede ? " "Sa fim buni,sa ascultam poruncile Domnului,sa ne iubim aproapele"..Pai stai putin.Daca toti am fi buni, ne-am iubi de ne-am rupe unul pe celalalt,nu am fura unul de la altul etc..am ajunge la ce am vrut.Nu hoti, nu talhari..fericire..[hop] Dar atunci de ce am mai avea nevoie de Mesia ? Ca nu mai are ce face.Totul o ok. In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu..asa cum ati spus.Nimeni nu-i poate intelege judecata. Uite ma gandeam.Totusi exista.Si asta tot dintr-o logica nu dintr-o doctrina.Si vreau sa-mi spune-ti daca gresesc si unde. Dumnezeu este fortza pozitiva.Satan fortza negativa.Deci + si -. Hai sa spunem ca Iadul nu exista.Deci ar fi toate bune si frumoase. Venirea lui Mesia pe pamant.Adica ia tu acum un fir.Cupleaza un bec la capete si aplica-i doua energii pozitive.Se va aprinde ? NU Si invers.Toate ar fi rele.Iadul pe pamant.Incearca treaba cu becul dar invers,cu minusul.Acelasi rezultat.Nu se va aprinde.Deci in orice imprejurare cei doi trebuie sa existe mai bine spus sa coexiste.Yng si Yan.Si daca EI exista, cine este deasupra lor ? Cine face judecata ? Pentru ca daca Dumnezeu ar face judecata , nu ar fi mai convenabil pentru el sa faca asa: "voi astia noi venitii.in rai." adeca de ce i-ar da lui Satan soldatei ?Ca sa aiba Satan cu ce-l concura ?Nu cred. La aceeasi subiect am intrebat un rabin si mi-a raspuns : "Dumnezeu ,Slava Lui, a dat pe cel rau pamantenilor pentru a-i incerca.Pentru a le incerca credinta lor fatza de EL".Pai stai putin.Daca EL l-ar alunga de tot pe Satan.Atunci nu ar exista nici pizma si rea credintza.Am crede cu totii in EL nu ?Nu ar mai trebui sa ne incerce. Si dupa cum a spus si VAL77.Da.Iadul si Raiul sunt DOAR pe pamant. De ce trebuie sa-i credem pe cei care vor sa conduca masele ? Mergeti la o biserica in sat.Sa presupunem ca preotul are cativa amici dintr-un partid de opozitie.(Cu toate ca asta am urat cel mai tare in viatza.Preoti care isi cresesc drumul),Ce va spune el despre Iliescu ?Pentru ca in cele sfinte bisericesti,la o slujba publica el are indatorirea sa pomeneasca pe conducatori. Mie unul nu imi trebuiesc invatzati de genul acesta pentru a-mi creea un drum al lui Dumnezeu. Si sincer sa fiu nici nu le vad rostul.Cu ce este preotul sau rabinul mai presusu de mine ?Doar este om.Lasa-ma frate ca ma rog singur.Nu fi tu intermediarul.Stii cand poti fi un intermediar si te poti numi un intermediar (Papa Ioan Paul ? Pe a carui coroana scrie Dominus Fillius Dei .Loctiitorul fiului lui Dumnezeu ?).Va spuneam , cand poate fi preotul sau rabinul un intermediar ?Atunci cand s-ar duce sa adune copiii strazilor si i-ar aduna sub un acoperis In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...