Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credem in Rai ? In reincarnare ?


Tzuri

Recommended Posts

Atunci cand se duce (daca s-ar duce) in mijlocul multimii si i-ar alege pe cei care au nevoie de ajutor.De un camin.De un parinte. Atunci fii intermediar.Lasa vorbele si treci la trebusoara. Iar cand cei care au spus-o : Raiul si Iadul sint pe pamant.Eu cred ca au dreptate deplina si ma inclin in fatza lor. Sa va dau un exemplu de rai pe pamant.Vedeti cateodata printre noi pe cineva care pur si simplu zambeste.E fericit.Are un camin.O familie.O nevasta iubitoare si niste bobocei de copii.Nu vrea mai mult.Nu ravneste.Pentru el.Ca si pentru mine.Ar fi raiul pe pamant. Sau un altul care a castigaqt la loto.Pur si simplu.Un om de la tzara.Toti il invidiaza si spun : " Iote dom'le ! De ce tocmai asta ?" Pai asta e .A primit.Poate ca intr-o viazta anterioara a avut de suferit.Sau poate pur si simplu este prima lui viatza ca suflet si a inceput-o cu bine si continua cu credintza in Dumnezeu. Asta nu inseamna ca Satan nu poate oferi aur si bogatii.Sia asta poate numai pentru cuvantul "DA" in fatza lui. Si uite si un exemplu de iad.Un individ a omorat o familie.A lasat o mama sa planga la capul fiului sau.Ii vine timpul si moare. Care este pedeapsa lui ?Chinuri din prima ? In cazanul cu smoala ? Nu cred.Eu cred ca este trimis pe pamant.Ii este daruit totul.Viatza frumoasa,femeie copii.Si cand el crede ca totul este frumos.Un altul il lasa fara darul cel mai de pret pentru el. Familia lui.Asta pentru el este iadul.Va ridica bartzele la Dumnezeu si va plange: De ce tocmai mie ? Nu cred ca Dumnezeu sau altcineva l-ar trimite in o adoua viatza sub forma unei pisici.Care ar manca si ar doarme toata ziua si care (cu putin noroc) ar cadea pe mana celor de la protectia animalelor si i-ar oferi o cutiotza cu papa si un presh.NU ? La asta ma refeream.Contarziceti-ma. [il] Tzuri din Galileea [il] In fiecare stanca exista o statuie..ceea ce ne lipseste este cunoasterea...si dorintza de a fi sculptori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am obosit s-o fac...Si oricum, e ca si cum as incerca sa te conving ca luna nu e verde... Daca tu o vezi verde si asta te face fericit, bravo tie! Nu putem da decrete despre RAI, IAD sau reincarnare, putem doar sa emitem ipoteze. Si n-are rost sa ne contraziem pe tema asta. Asa um nu poate exista o competitie plina de contrazieri pe tema care copil de pe forum e mai frumos..., ba al meu e mai frumos, ba al meu... S-ar putea sa ai dreptate cu teoria ta, Tzuri, dar eu o mi-o pastrez pe a mea si ma inchin icoanei mele... SARBATORI FERICITE SI DOAMNE AJUTA TUTUROR! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred in Rai, Iad, reincarnare. Dar, mi-ar placea sa existe reincarnarea. Chiar ma intreb ce se intampla dupa ce murim. Dar banuiala mea este ca NIMIC. Murim si gata, si suntem morti pt totdeauna. Este urat, daca e asa, si sper sa gresesc. In privinta lui Dumnezeu, eu nu cred in El, si nu am un motiv, pur si simplu, parerea mea este ca religiile au fot inventate. Inainte oamenii credeau in zei, apoi au ajuns sa creada intr-un Dumnezeu. Oamenii au avut intotdeauna nevoie sa creada in ceva, ca sa poata spera la mai bine. Ca sa isi poata explica lcrurile pe care nu le inteleg...Adica, "Dumnezeu stie" este o afirmatie menita sa linisteasca. In timp, religia a devenit o afacere foarte banoasa, pt multi, si o modalitate de a controla, de a obtine putere, pentru altii. Nu am nimic impotriva credintei, dar, asa cum a spus si Tzuri....ce-i face pe preoti sa fie mai presus decat noi? Doar ca au studiat Teologia? Poti studia si fara sa te duci la Seminarul de Teologie, si asta nu inseamna ca esti preot, si in ochii celor din jur nu esti la nivelul lor. Mie mi s-a facut scarba de preoti, scarba pentru ca singurul lucru pe care ii intereseaza, pe majoritatea, sunt banii. Si cat mai multi!! Sa-mi aratati mie un preot care face o slujba pt inmormantare sau botez, fara sa fie platit. Nu cred ca exista. Dupa parerea mea, preotii sunt cele mai scarboase si josnice creaturi, care se folosesc de durerile si credinta oamenilor, pentru a castiga. Sa le fie rusine. Sper, totusi, sa existe reincarnarea. Iar daca Dumnezeu exista, intr-adevar, nu vom sti decat dupa moarte. Craciun fericit tuturor! Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca atat timp cat nici o religie,nici un preot nu poate sa ma convinga ca luna e verde sau nu,raman la ideea: "DRUMUL MEU NU ESTE CEL MAI BUN;ESTE DOAR UN DRUM DIFERIT" Asta este,nimeni nu a venit din iad sau rai,sa-mi spuna cum este treaba pe acolo,asa ca ramane sa primesc surpriza la final. Sarbatori fericite,multa sanatate si intelepciune. Cu drag,Nati [flo] Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am fost creati de Dumnezeu din dragoste cu un scop . Adam, omul a fost creat de Dumnezeu sa traisca vesnic si se bucure de tot ce se afla pe pamint, sa stapineasca toata lucururile, vietuitoarele,iar ca sa nu fie singur Dumnezeu i-a dat o sotie, pe Eva si impreuna sa aiba copii. Dumnezeu ne-a dat posibilitatea sa alegem sa traim in Rai cu El sau in iad-care e iazul cu foc unde in final va fi aruncat diavolul. Diavolul/Lucifer a fost un inger creat de Dumnezeu, perfect ca si omul, frumos si bogat, destept, dar fiind o creatura trebuia sa asculte de Creator. Cind s-a razvratit, vrind sa i-a el locul lui Dumnezeu , Dumnezeu l-a alungat din cer impreuna cu 1/3 din ingerii care l-au urmat. Dar Eva , sotia primului om- Adam s-a increzut in diavol care sub chipul unui sarpe a ispitit-o. Sarpele i-a spus sa guste din pomul cunostiintei binelui si raului (nicaieri in Biblie nu spune ca era...mar) ca sa fie ca Dumnezeu. Eva a gustat si i-a dat si sotului ei si au cunoscut ca sint goi . Cind Dumnezeu a venit spre ei si i-a strigat s-au ascuns de rusine si de teama. Dumnezeu l-a intrebat pe Adam ce a facut-tocmai pt a-i da posibilitatea sa ii para rau, dar Adam a dat vina pe Dumnezeu si pe Eva-"femeia pe care mi-ai dat-o mi-a dat sa gust..." Atunci Dumnezeu i-a izgonit din Rai si le-a spus ca vor trebui sa munceasca, cu sudoare sa isi cistige existenta. Dumnezeu e dragoste, dar e sfint de trei ori si drept ! Neascultarea primilor oameni a facut sa pierdem Raiul, a fost nedrept deci pt noi sa aflam ca ne nastem in pacat, pt ca aceasta este rasa umana, pacatul se transmite din generatie in generatie. Dar Dumnezeu ne-a dat posibilitatea sa ajungem iar la El in Rai nu prin meritele noastre, ci prin Fiul Sau Isus Cristos trimis pe pamint sa traiasca, sa vesteasca Imparatia Sa vesnica,vindecind ,facind minuni si apoi sa moara pt pacatele nostre, deoarece a spus ca Imparatia Sa nu e din lumea aceasta. Desi era nedrept pt ca Isus Cristos nu a avut nici-un pacat. La judecata Pilat nu i-a gasit nici-a o vina si s-a spalat pe miini. In acea scena a caderii in ispita si a izgonirii din rai stau raspunsurile la multe intrebari pe care omenirea si le pune, omul, ca fire, psihologic, nu s-a schimbat mult, desi tehnic, tehnologic, stiintific sintem f.f. evoluati. Noi vrem sa fim independenti, sa traim in aceasta lume cum ne place, dar ne dam seama ca exista niste legi care o guverneaza. Daca de ex. nu tinem cont de legea gravitatiei, cadem . Exista legi fizice, chimice, dar si morale. Toate civilizatiile ajunse la un stadiu inalt al dezvoltarii , au decazut moral- inainte de potop, Sodoma si Gomora, Roma, si in final Babilonul -asa ii spune Biblia ,toate au fost distruse pt ca au intors spatele lui Dumnezeu Creatorul, s-au inchinat si au slujit la idoli=tot ce ii lua Lui locul, bani, aur, lacomie etc. Dar iata vine Craciunul -Sarbatoarea Nasterii Domnului Isus , ma rog ca in suflet sa ii pregatim un loc unde sa se nasca El, Domnul domnilor ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu credem , dar fiecare avem o inima si un suflet care ne spun ca nu putem trai asa la intimplare, numai sa mincam, sa bem, incepem sa ne preocupam de noi, de ce va fi dupa moarte...cineva spunea <<chiar daca nu stiu daca exista Dumnezeu, Raiul si rasplata faptelor bune, voi trai ca si cind ar exista ! pt ca nu vreau ca in final sa am surpriza sa constat ca El exista si nu mai am nici-o sansa >> Sa traim si sa implinim nu pt ca asa a zis preotul, ca si el e om, supus greselii, pacatos ci ca asa spune Cartea Cartilor si stiinta dovedeste ca multe fapte, locuri descrise in biblie au avut loc, medicii au facut experimente si au dovedit ca loturile de bolnavi care se rugau sau pt care se ruga cineva la o fiinta superioara-Dumnezeu s-au vindecat cu mult mai repede decit cei care nu credeau in nimic. Biblia spune ca traim vremurile din urma, cind oamenii devin tot mai indepartati de ce e bine... Fie ca acest Craciun sa ne aduca in suflete credinta si bucuria ca acum 2000 de ani se nastea Fiul lui Dumnezeu pe pamint, dintr-o fecioara , in familia Mariei si a lui Iosif, modesta, saraca. Sa credem ca El a murit pt pacatele noastre, le-a luat asupra Lui pe cruce, ca a inviat si sta la dreapta Tatalui mijlocind pt noi. Nu un om supus pacatului, ci Isus Perfect, fara vina, fara pacat, putind sa ne salveze de iad si creaturile demonice. Influenta raului din lume, crime, razboaie, jafuri...toate vin din partea Diavolului, perfid, viclean, dar o simpla creatura... Isus nu s-a reincarnat, ci a inviat ! Asa ca nu pot crede in reincarnare, ci in Inviere ! Nu ca o dogma, nu de frica a ce zic preotii si lumea , nu din superstitie... ci ca o dovada vie a invingerii bolii si raului ! Craciun fericit ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tzuri Si sincer sa fiu nici nu le vad rostul.Cu ce este preotul sau rabinul mai presusu de mine ?Doar este om.Lasa-ma frate ca ma rog singur.Nu fi tu intermediarul.Stii cand poti fi un intermediar si te poti numi un intermediar (Papa Ioan Paul ? Pe a carui coroana scrie Dominus Fillius Dei .Loctiitorul fiului lui Dumnezeu ?).Va spuneam , cand poate fi preotul sau rabinul un intermediar ?Atunci cand s-ar duce sa adune copiii strazilor si i-ar aduna sub un acoperis
atunci e simplu unde te incadrezi: la protestanti. treaba e complicata cu intermedierea intre simplii pacatosi si Dumnezeu. se presupune ca preotul crestin duce o viata de rugaciune si comuniune cu cele sfinte mai intensa decat a noastra, modesti muritori prinsi in cele lumesti de dimineata pana seara. preotul crestin, in speta cel ortodox, este hirotonisit in anumite taine, primeste harul de a impartasi harul, ca sa spun asa. ca sa intelegi, gandeste-te la slujba de botez sau cununie religioasa, la sfantul maslu etc, un fel de legaminte sacre intre om si divinitate. ei, legatura asta, in termenii astia adica, o poate face numai preotul cu harul sau primit prin hirotonisire. sigur, Iisus a spus sa nu fim farisei, sa nu ne rugam in mijlocul drumului ca sa obtinem laude si slava de la oameni pentru smerenia noastra, dar asta nu face din cel care se roaga totusi in mijlocul drumului un fariseu. ideea e ca te poti ruga oriunde, singur sau cu ajutorul preotului ca intermediar, pe desprecopii in grup pentru sanatatea cuiva, in camaruta ta sau chiar in tramvai. nu locul sau conjunctura conteaza, ci scopul rugaciunii. te rogi ca sa fii pe placul oamenilor sau al lui Dumnezeu? asta este diferenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tzuri Eram curios pur si simplu sa aflu.Sa stii ca nu accept si nu voi accepta teoria : "Crede si nu cerceta".Si asta pentru ca suna mai mult a :"Taci si-nghite".Nu este asa.Cand intrebi un preot ceva care pur si simplu ti-a creeat curiozitatea si el ramane cu gura cascata in fatza intrebarii iti spune :"Fiule .Crede si nu cerceta.Caile Domnului sunt nestiute".
Draga Tzuri, asta nu pot sa o cred. Un preot nu iti va spune niciodata tampenia asta, ce spui tu este citat din Marx, cand face critica religiilor afirma ca toate pot fi reduse la maxima "crede si nu cerceta" pentru ca toate includ suprematia unei divinitati in fata carei atotcunoasteri noi suntem absolut nestiutori. Daca intr-adevar vrei sa afli raspunsuri, mai bine cauta-le in cartile sfinte si dupa aia poti sa discuti si pe forum. In primul rand, ai fi ferit de ispita de a afirma inexactitati. Daca ai fi citit Biblia, ai fi aflat si fara noi ca nu scrie nicaieri "crede si nu cerceta"! asta e dezinformare. dimpotriva, Iisus ne indeamna supergeneros si datator de speranta "cere si ti se va da, bate si ti se va deschide, cauta si vei gasi". ce zici, mai sustii ca te opreste dumnezeu sa ii cunosti imparatia si sa ii patrunzi tainele? [hot]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ancuta06 [In privinta lui Dumnezeu, eu nu cred in El, si nu am un motiv, pur si simplu, parerea mea este ca religiile au fot inventate. Inainte oamenii credeau in zei, apoi au ajuns sa creada intr-un Dumnezeu. Oamenii au avut intotdeauna nevoie sa creada in ceva, ca sa poata spera la mai bine. Ca sa isi poata explica lcrurile pe care nu le inteleg...Adica, "Dumnezeu stie" este o afirmatie menita sa linisteasca.
Ancuta, asta este teoria marxist-leninista sau cum i se mai zice, materialist-dialectica [alcool], o repeti intocmai. Inventate sunt si medicamentele fara de care nu ne putem prelungi viata trupeasca. Inventate sunt si biberoanele, si hainele, masinile, navele spatiale, televizorul...inventate sunt toate lucrurile care ne inconjoara, Ancuta. Omul insa nu a creat nimic, ci a folosit creatia dupa ce i-a descoperit ascunzisurile. Omul nu poate crea nici macar o gaza, dar isi permite aroganta sa o ucida. Si tu intrebi de ce jinduieste Dumnezeu sa ne salveze sufletele din lumea intunericului? NU stiu daca ai copii, dar daca ai, sau daca vei avea, nu vei lupta cu tot ce ai sa le fie bine si sa ramana cat mai mult in lumea lipsita de griji a copilariei sau sa se pastreze departe de rau? Nu tu le vei fi "creator"? Nu tu le vei da nastere? Atunci de ce te intrebi cu ce drept lupta Dumnezeu pentru noi? Istoria e creatia exclusiva a omului, nu a lui Dumnezeu. Omul e cel care a dezertat din locul creat de Dumnezeu la inceputul lumii special pentru el. Intrebarea de ce nu il ucide Dumnezeu pe Satan....mie problema mi se pare extrem de simpla si o leg de necesitatea echilibrului in natura si de cea a liberului arbitru. Exista materie, dar si antimaterie,fara una nu ar exista cealalta si nici lumea. Asta e legea creatiei, prima si de capatai: lumina nu poate fi vizibila in lipsa intunericului. Apoi, ce rost am avea noi pe lume fara liber arbitru, fara posibilitatea alegerii? Satan e un inger decazut, la fel ca si omul, din imparatia cerurilor. Omul a decazut din gratia divina pentru ca nu a ascultat sfatul sa nu guste din pomul cunoasterii. Cunoasterea binelui omul o avea, dar nu si pe a raului. Satan a decazut pentru ca s-a razvratit si a vrut sa fie ca Dumnezeu. Intre noi, ca destin al omenirii, si Satan exista o asemanare deciziva, sper ca o observi. Daca l-ar ucide pe Satan, atunci ar trebui sa ne omoare si pe noi, pacatosii...Ne lasa sa alegem. Nu te mai intreba de ce permite Dumnezeu toate catastrofele, caci noi le faptuim, nu el, noi cu mainile noastre. Ne-a fost bine odata la inceputul lumii si am reununtat la binele ala. Singuri ne-am ales destinul, asa ca fiecare e liber sa creada in reintoarcere sau in neant. Dumnezeu n-are nici o vina, alta decat aceea parinteasca de a ne fi iubit prea mult si de a ne fi sfatuit sa nu comitem raul, el stia ca raul inseamna caderea. iti raspund si eu la urarea de Craciun fericit, desi nu o prea inteleg, de vreme ce tu nu crezi in Dumnezeu. Craciunul e sarbatoarea nasterii lui Iisus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...