Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credem in Rai ? In reincarnare ?


Tzuri

Recommended Posts

Roxana, foarte interesant subiectul, cred ca am mai auzit tangential cindva despre asta undeva... Conchita, ma bucur ca iti place, eu am dat peste el printr-o cautare pe google cu "septuaginta". Mi-a parut rau numai ca nu a mers cu diacriticele, facind lectura un pic mai dificila. Va pup, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 2 weeks later...
Reancarnarea se bate cap in cap cu crestinismul.Cred in Rai, sunt convinsa de existenta lui, nu stiu cum e...ce e...e un loc, e o stare, ce e?Se spune ca ne spalam pacatele doar prin iubire!!!iubind, ne castigam un loc in Rai!Iubirea ne apropie de divinitate...iubirea de aproape, de D-ZEU!Cu reancarnarea asta am auzit o varianta care m-a cam socat:cum ca cei care nu si-au indeplinit "misiunea" in aveasta viata, mai sunt trimisi inca o data, li se mai da o sansa...eu cred ca e doar un bun subiect ptr. un film SF. Corban Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in asa ceva Cata. Am citit cartea unei taranci din Austria, care primea " vizitele" multor suflete. Cartea este foarte intersanta, si mi-a schimbat modul de a gandi. Nu exista reincarnare. Sufletele descriu ce se intampla din momentul mortii. Este descris tunelul, lumina de la capat, intalnirea cu Dumnezeu ( daca se poate numi asa), vizionarea vietii cu toate cele bune si rele.... In iad merg cei care il urasc pe Dumnezeu. Ei merg de buna voie. Refuza mantuiurea si in ultimul moment. Sunt plini de ura. Sufletele din purgator au nevoie de rugaciunile noastre. Ele nu se mai pot ajuta cu nimic. Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crinuta
Nu cred in asa ceva Cata. Am citit cartea unei taranci din Austria, care primea " vizitele" multor suflete. Cartea este foarte intersanta, si mi-a schimbat modul de a gandi. Nu exista reincarnare. Sufletele descriu ce se intampla din momentul mortii. Este descris tunelul, lumina de la capat, intalnirea cu Dumnezeu ( daca se poate numi asa), vizionarea vietii cu toate cele bune si rele.... In iad merg cei care il urasc pe Dumnezeu. Ei merg de buna voie. Refuza mantuiurea si in ultimul moment. Sunt plini de ura. Sufletele din purgator au nevoie de rugaciunile noastre. Ele nu se mai pot ajuta cu nimic. Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La cate usi vei bate? La una sau, mai multe? Se vor deschide terne, Iar sirul le vei pierde Ce ce e dincolo? Te-ntrebi si obosesti Dar, Iara bati la usa A cata oara, oare? Nu e sfarsit, sau are? Si sa te-ntorci vei vrea Dar usa ce-ai trecut-o In spate e inchisa In fata nu e oboseala Tristete sau nelinisti Si nici o alta usa Doar TU vei sti atunci ca Era doar timpul sa masoare A saptea usa Cand sa-i vina randul oare? Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
quote:
Originally posted by aquariusrpro "Dupa anul 553, credinciosilor li s-a spus de catre biserica ca au la dispozitie o singura viata pentru a reveni din nou la stadiul dinaintea comiterii pacatului originar."
Si atunci cum ramane cu textele bisericii: "Ca nu este om fara de pacat...". Niciodata nu vom ajunge la stadiul dinaintea comiterii pacatului originar.
quote:
Originally posted by aquariusrpro
"Noua teza a lui Justinian, propagata masiv în rândul enoriasilor de pretutindeni in cursul secolelor urmatoare, continuata pâna azi, a dus la erori si mai mari de comportament ale oamenilor, majoritatea încercând sa traiasca din plin asa-zisa unica viata."
Tu, daca ai fi sigur ca vei trai mai multe vieti, n-ai mai incerca sa traiesti viata din plin? Ai astepta viata urmatoare? Cred ca faptul ca au o singura viata de trait ar trebui sa le dea oamenilor de gandit in cu totul alt mod... In fine, Mirela are dreptate, orice discutam noi aici nu schimba lucrurile, iar noi, de fapt, habar n-avem...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...