Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credem in Rai ? In reincarnare ?


Tzuri

Recommended Posts

Interesant subiectul.Eu am cautat de multe ori sa gasesc legatura intre rai(iad) si reincarnare.Daca sintem atenti la ce spun multi astrologi despre vietile anterioare,aflam de la ei ca viata actuala va fi asa cum ne-am asternut in viata precedenta.Adica, daca atunci am facut multe greseli si rau in jurul nostru, acum,in viata actuala trebuie sa cautam sa intelegem greselile de atunci si sa le platim, sa le intoarcem cu fapte bune.De aici mi-a venit urmatoarea idee.Oare nu cumva raiul inseamna tocmai aceasta reincarnare intr-o viata buna, linistita fericita?(daca ai fost bun si corect in alta viata -->nu ai greseli de platit acum--->deci ai o viata frumoasa in prezent).Si iadul este pentru cei care au facut greseli majore in alta viata si acum trebuie sa suporte consecintele? Este doar o idee,o conexiune in mintea mea. Sper ca m-am exprimat pe intelesul vostru.E cam greu sa spun tot ce gandesc, dar cred ca am o imaginatie bogataaa.[:D] PS [popa]Sper sa ma ierte Dumnezeu,ca sint o fire credincioasa Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Miguelle
Stii ca greselile de neiertat Dumnezeu le iarta daca iti pare rau din suflet, si te caiesti in timpul vietii pamantesti.
Teoria asta e primejdioasa, e usor sa abuzezi de ea... Adica, nu-mi pasa cati oameni omor, dupa aceea ma caiesc sincer si... am scapat. Niciodata nu am inteles cum e chestia asta cu iertarea pacatelor... Adica un criminal in serie, sau altii care asupresc si exploateaza si umilesc zeci, sute sau mii de oameni, pot fi iertati complet de pacate daca se spovedesc inainte de moarte? Iar un altul, care a facut un pacat, dar a murit nespovedit, e mai pacatos decat cel dinainte?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Milia, in ce ai zis tu e un cuvant cheie : SINCER. Daca un om se caieste sincer nu mai repeta in veci pacatul. Si atunci vine iertarea. Daca de ex faci un avort gandindu-te ca te vei spovedi si se va sterge din pacatele tale, esti intr-o mare ratacire. Atunci cand constientizezi pacatul si totusi il faci, nu crezi in Dumnezeu si in Fiul Isus. Spovedania sincera , cu lacrimi si durere pt greseala facuta duce la iertare. La o spovedanie te duci pt a sterge un pacat si trebuie sa fii hotarat sa nu-l repeti, sau cel putin sa te lupti cu pacatul, depinde de cat de tare a intrat in tine (poti fii dependent de alcool, de sex, de violenta etc...). Spovedania sincera e o baie pt suflet. Ea vine cand iti constientizezi pacatul, gravitatea lui si te hotarasti sa te desparti de el, denuntandu-l preotului( pe pacat, adica). Poate spre rusinea ta vei pierde lupta (poate fi grea) si vei repeta pacatul. Nu-i nimic, trebuie curaj, te ridici si o iei de la capat cu lupta si cu spovedania. Preotul este un fel de "antrenor" pentru tine pacatosul care cauta drumul spre mantuire, iti da canon si sfaturi. Daca n-am fost prea abila in explicatii, cauta carti si citeste, exista destule in bisericile ortodoxe despre iertarea pacatelor si sunt scrise de oameni mult mai priceputi ca mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lily
Adam, omul a fost creat de Dumnezeu ...iar ca sa nu fie singur Dumnezeu i-a dat o sotie, pe Eva si impreuna sa aiba copii.
Daca nu stiati, astea au fost primele alegeri libere , când Dumnezeu i-a prezentat-o pe Eva lui Adam si i-a zis: Adame, uite, asta e Eva,. Acu' alege-ti o nevastã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...