Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Medicamente in timpul sarcinii


gabilica

Recommended Posts

Sunt insarcinata in luna a5-a si am capatat o gripa. De 3 zile stau numai in pat cu ceaiuri, lamaie si paracetamol. Ce medicamente ar mai putea fi luate fara risc pt bebe? Am intrebat 3 doctori. Unul zice nimic, altul ampicilina, altul panadol si paxeladin. Oricum fara sa iau nimic nu imi trece ca deja am 3 zile si ma simt foarte rau (frisoane, tuse seaca si acum plina, nevralgie)...Mi-e teama de orice medicament pe care l-as lua. Pagina pt sfaturi medicale vad ca nu are medicina generala, asa ca intreb aici poate stie cineva din experienta. Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite ce mi s-a dat mie: - paracetamol pentru febra; - ser fiziologic si Olynth de copii (seara) pentru nas infundat; - suc de portocale, lamaie, ceaiurio calde cu lamaie si miere pentru gat si tuse. Cam atat. Vezi ca sigur vei mai gasi subiecte similare la "Interzis barbatilor" si "Clinica virtuala". Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabilica, Eu am fost doar racita (in luna a 7-a), nu gripata si am luat: -ampicilina (5 zile, o pastila la 6 ore) -vibrocil pt. nas (e indicat si pt. bebei) -eurosept si voseptol pt. gat (sunt 100% naturale) -multe ceaiuri cu miere si lamaie + leacuri babesti de genul: cartof ras stropit cu spirt de pus la gat, bai fierbinti cu sare grunjoasa, frectie cu spirt. Multa sanatate! Adriana[gravi]in 33 de saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabilica, Orice fel de medicament iei în timpul sarcine trece si prin sîngele tau-legatura ta cu bebita. Eu mi-am facut niste ceaiuri cu multa lamîie, am facut bai fierbinti (dar nu foarte fierbinti), mi-am facut supa de vita foarte concentrata si în ciuda faptului ca ma simteam mizerabil tot îmi scoteam nasul la aer de vreo 3-4 ori pe zi. Pe piept mi-am pus sare de bucatarie calda împachetata în prosop. Pe ochi mi-am pus felii de cartofi cruzi si dupa vreo cîteva zile eram fit. Evident daca este nevoie de antibiotic sa iei numai ce îti recomanda medicul si cu o discutie prealabila profunda cam cum este cu influenta medicamentelor asupra sarcinii. Deci multa sanatate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...