Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce sa fac?


mariana75

Recommended Posts

Fetelor, aia mica este tare puturoasa si din cauza asta laptele a fugit, incat dupa numai 3 saptamani am ajuns sa o alaptez doar cu biberonul :( De 2 zile n-am mai pus-o la san (ma mulgeam doar 20 ml!!!), dar in seara asta mi s-au umflat putin sanii si cel din dreapta are "cocoloase" (cred ca am facut mastita) :(( Ce sa fac? Sa pun comprese cu apa rece? Altceva ce as mai putea face? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, sanatate multa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sfatul meu e sa te duci la doctor. Eu am facut mastita la 6 saptamani de la nastere (desi bebeul manca numai de la mine) si mi-a fost groaznic de rau. La mine s-a manifestat prin febra (39) si sanul 'afectat' era rosu si mai fierbinte decat celalalt. Doctorul mi-a dat un antibiotic si in cateva zile mi-a trecut. Sanatate multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mari draga[pup], eu cred ca cel mai bun sfat este sa sun intai medicul...primul lucru. S-ar putea sa-ti recomande un antibiotic, mai ales daca nu mai alaptezi si inflamatia devine dureroasa, fierbinte si eventual iti creeaza febra. In al doilea rand, o compresa rece este foarte bine-venita, indicata si binefacatoare pt tine. Da o senzatie de bine si scade discomfortul. Eu in aceste 2 moduri am scapat de o mastita urata pe care am facut-o, fara sa raman cu probleme. Te pup dulce si pe tine si pe finuta scumpa[pup] si-ti urez multa sanatate. P.S.: tine-ma si pe mine la curent cu evolutia sanului Sanatate maxima!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut mastita dupa o sarcina pierduta. Mi-a dat doctorul antibiotic si mi-a recomnadat sa il mulg usor la dus sub apa calda pentru a fluidiza cocoloasele. Mi-am masat sinul cu alifie de galbenele de 3 ori pe zi, am tinut comprese reci si am avut un sutien cu un numar mai mic. Totul e ok acum. Multa sanatate, sper sa-ti foloseasca informatia. There is a difference between knowing the path and walking the path.%%-
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit acelasi lucru,cand incercam sa o intarc pe fetita mea.avea un an si o luna si ii rarisem mesele din timpul zilei.Dupa o saptamana am facut febra 40,ma durea sanul ingrozitor si nu puteam nici sa ma misc sa merg la toaleta.Imi era frig de imi clantateau dintii in gura.Am stat asa pana dimineata si am mers la dr.Nu mi-a dat nimic,doar mi-a zis sa nu-i mai dau lapte deloc ca e prea mare si din cauza asta am probleme.Am pus comprese asa cum mi-a zis dar am ramas cu doi noduli durerooosi.Ma urc pe pereti de durere numai cat ma ating.Am fost iar la dr.Cica nu-i nimic,trece pana imbatranesc.[bang][bang][bang] Nu radeti asta e tot ce mi-a zis. Ce credeti e nasol?Ar trebui sa vad alt dr?Am facut eco si radiografie(poate ii zice mamografie ,nu stiu ca aici toate se numesc lentogeen-un singur cuvant) Va pup[dual] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mariana75, uite un link despre mastita acuta : http://med.pub.ro/chirurgie/Mastita%20acuta.htm Sfatul meu, consulta cat mai curand un medic pentru ca nu vreau sa ajungi la incizie pentru drenarea colectiei de puroi. Local se aplica gheata(o sticla de plastic plata, pusa la congelator), nicidecum caldura. Am asistat la o incizie pentru drenarea puroiului colectat si vreau sa-ti spun ca nu se mai putea sta in cabinet din cauza mirosului ... lasa forumul si sfaturile binevoitoare, desi unele neavizate si consulta un medic cat mai urgent. Numai bine! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...