Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie la dorinte!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by adlemi
In primul rand,acea “clarvazatoare” nu este clarvazatoare,ci o persoana cu capacitati paranormale(ciudat,dar exista astfel de persoane!),este o persoana respectabila,de profesie medic,este o persoana destul de cunoscuta-colaboreaza cu cei de la emisiunea “Al saselea simt”(Prima Tv) si...ciudat:nu este tiganca!
deci, clarvazatoarea nu era de fapt clarvazatore ci o doctorita onorabila care a venit cu globul de cristal. Ok, dar ce cauta acolo? care era scopul vizitei ei? a cautat energii tiganesti in jurul copilului? eu nu sunt deloc lamurita de ce a fost invitata si de ce s-a pus atata pret pe profetiile ei. Daca copilul era prea negru nu trebuia sa-l accepte, nu cred ca ti-l da cu forta careva, dar daca l-au dus acasa inseamna ca l-au vrut, in final au renuntat la el din cauza vrajitoarei sau abia atunci au observat culoarea?...eu nu mai inteleg nimic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru a incheia acest subiect( care de altfel mi se pare total nepotrivit dat fiind faptul ca vine din partea unei persoane pe care o credeam prietena) cred ca este necesar sa dau cateva amanunte, desi nu permit nimanui sa intre in viata mea cu picioarele.. Am discutat cu Liliana despre etapele pe care este necesar sa le parcurg pentru a putea adopta un copil, deoarece ne pierdusem orice speranta de al avea pe al nostru.Am crezut ca pot avea incredere in ea...Din discutiile noastre nu am divulgat nimic altor persoane ( asa cum pe nedrept ma acuza )Eu tin foarte mult la intimitatea unei persoane , si de altfel ii multumesc pentru sfaturile pe care mi le-a dat privind adoptia.De altfel singurul fapt de care ea ma acuza in randurile de mai sus ca l-am divulgat nu a fost spus de ea ci de "prietena de la sectorul 2"si anume ca si ea l-a vizitat pe micut. Pentru lamuriri suplimentare: am mers cu dosarul si spaga de rigoare ( 500 euro) la "prietena de la 2 "in data de 17 decembrie cand am vazut 2 copii: un nou nascut si apoi pe micutul in discutie.Pe micut l-am vazut cca 30 minute si am fost cuceriti de zambetul lui ...Am intrebat daca mai putem venii sa-l vedem, ne-a spus ca teoretic numai insotiti de cineva de la directie dar sa discutam cu maternala, si daca suntem hotarati sa ne grabim sa facem in ziua respectiva cerere de incredintare ca a doua zi e comisia , dupa care nu mai e nici o comisie pana in ianuarie.Mentionez ca atat la prima intalnire cu "prietena de la 2" cat si la urmatoarele i-am spus ca nu conteaza sexul copilului ci doar "sa nu fie tigan" ( poate o considerati o rautate, dar.. cunosc un caz similar cand mama copilului s-a trezit cu satra acasa ca vrea copilul, desi toate actele erau finalizate, si a trebuit sa se mute din localitate ca sa-i piarda urma, pe langa faptul ca copilul era diferit fizic fata de ei si mama suferea din cauza celorlalte persoane) Prima data mi-a spus ca baga mana in foc ca nu este tigan,ca a fazut mama copilului, ulterior spunand ca de fapt nu a fazut-o ea ci alte colege, ca la final sa-mi spuna ca de fapt de ce ma intereseaza asa mult sa nu fie tigan, ca asta nu conteaza, ca oricum mama copilui e rafinata si ce mai e o doamna si ce i se parea ei important, ca are liceul( parintii mei au doar 10 clase dar eu am doua facultati.. deci nu consider un lucru important.. si nici nu se pusese problema de asa ceva) Eram entuziasti si am gresit caci in loc sa mergem de mai multe ori sa vedem copilul, sa facem diferenta intre sentimentul de fericire care te invaluie cand vezi un copil si cel pe care trebuie sa-l simti atunci cand acel copil ti-e harazit ,am facut cerere de incredintare.Asta da, consider ca am gresit...A doua zi a fost comisia, 5 minute, totul OK.Comisia nici macar nu a eliberat vreun act si doar a spus sa facem analize copilui.Sambata am mers sa-l luam pe micut si sa-i facem analizele( intentionalm sa-i fac si o ecografie transfontanela si eco generala)dar micutul era racit cobza tusea puternic si avea febra... Am avut incredere in "prietena de la 2"dar cand am ajuns cu micutul acasa si l-am schimbat ne-am dat seama ( era evident, nu-mi trebuia clarvazatoare ) ca copilasul este de aceasta etnie.Nu s-a intamplat asa cum a accentuat Liliana ca l-am studiat pe toate partile si am dat un verdict.Practic noi nici nu ne uitasem prea bine la el pana sa-l aducem acasa eram doar fascinati de el , oricum pentru cine ma cunoste cu adevarat , sunt inebunita dupa copii si sunt in stare sa fac orice pentru ei...Am fost putin socati...copilasul nu avea nici o vina... dar eu care contrar celor spuse de alte fete ( care de altfel nu ma cunosc)sunt o persoana verticala si nu prea fac compromisuri.Am discutat cu maternala si l-am dus pe micut la ea, micutul avand febra 38 cu 7 si tuse puternica, eu neavand nici macar nr de telefon al pediatrei, nici un act de incredintare.Am spus ca in acest timp sa ne gandim la rece daca facem compromisul sau nu. Nu a hotarat nimeni pentru noi, si taote rautatile care au fost spuse aici sunt pur si simplu gratuite. Este decizia noastra si dreptul nostru , nu permitem absolut nimanui sa se amestece. "Prietena de la 2" pur si simplu s-a grabit sa se spele pe maini si atunci cand am facut cerere de revocare a cererii depuse anterior spunad si recunoscand ca ne-am grabit si ca vrem sa-l mai vizitam pe micut ca sa putem lua decizia corecta .. stiti ce a spus??!! Oh nu se poate.. o sa le facem probleme fetelor, trebuie sa scrii ca pleci in strainatate.. ca nu poti sa-l iei... Asta poate ma va costa scump.. dar vezi doamne nu le fac lor probleme... Tin in continuare la micut si sunt in stare sa fac orice pentru el.. dar cred ca nu este cel ce ne-a fost harazit noua... Pentru fetele care ma acuza ca ma joc.... pot face o lista cu cheltuieli: 500 euro spaga 600000 lei taxa urgenta buletin 2300000 lei analize parinti 200000 lei taxa certificat medical special(medic familie) 1400000 lei anlize copil 15000000 lei alte cheltuieli( lapte Milupa ( apropo am citit de lotul acela de Vitalact , pe acela il dau micutilor )cereale, patut , carut, haine, lenjerie de pat) Si pentru ca ne-am grabit... asta este rezultatul... Daca nu mi se elibereaza atestatul de parinti capabili sa adopte voi merge mult mai sus.. nu este corect ce se intampla.. dar suntem in Romania... Datorita faptului ca se discuta despre mine... desi nu eu am deschis acest subiect si se fac afirmatii tenentioase la adresa mea, a familie mele ( de genul ca am nevoie de un control la cap ,etc)ii rog pe administratorii acestui site sa nu permita acest lucru ( nu mi se pare onorabil) Se fac afirmatii complet neavenite, aici nu se pune problema de clarvazatoare si alte prostii ... de fapta am acoperit o anumita persoana care mi-a confirmat faptul ca "prietena de la 2" nu a fost fair-play.Da , am o prietena bioenergetician, dar asta este cu totul altceva, si nu m-am dus la ghicit... aceste doua lucruri neavand nici o corelatie ... repet copilul se vedea... si pentru toata lumea a fost evident ca facea parte din aceasta etnie.ATAT. Iar pentru fete, eu cred ca atat timp cat nu stiti povestea mea, si mai ales nu ma cunosteti... ar fi corect sa va abtineti de la comentarii tendentioase la adresa mea. Inchei aici dorindu-va numai bine si fericire si ii multumesc prietenei mele pentru cuvintele frumoase . Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit intreg subiectul si imi pare nespus de rau ca exista asemenea situatii. Draga Adelmi, nu cred ca trebuie sa te superi(tu sau alte persoane de pe aici) pentru subiectul postat,deoarece sunt o multime de subiecte care chiar nu-si au rostul...si totusi exista. Mie mi s-a parut un subiect interesant in sensul ca Liliana vroia mai mult sa ne zica noua,celor de aici, sa ne gandim inainte de a face acest pas,adoptia. Eu am un bebe de 10 luni,nu stiu daca voi mai face copii(acum e prea devreme)insa daca nu vom putea cu siguranta ma voi gandi la adoptie(ne vom gandi bine inainte de a face pasul). Pe mine ma deranjeaza faptul ca acea doamna se ia dupa vorbele clarvazatoarei,adica copilul e tigan. Chiar daca ar fi asa,pe mine nu m-ar deranja. Binenteles ca unora nu le convine,dar asta este. Liliana, iti doresc multa sanatate tie si copilasilor tai,sa stii ca te admir pt gestul pe care l-ai facut,cred ca esti o persoana minunata. Apropo, a-ti mai auzit de copilasul acela?Imi doresc din tot sufletul sa-si gaseasca o familie cumsecade,sa aiba grija de el si Dumnezeu sa-l aiba in grija. Va doresc tuturor An Nou Fericit!!! Pupici Dana&bb Andy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, Imi cer public scuze daca te-am jignit, o fac pentru ca asa mi se pare fair si pentru ca vreau sa cred ca am coloana vertebrala si pot sa admit daca gresesc. O repet din nou, pentru tine si pentru toata lumea, la inceput intentia mea n-a fost defel sa te judec, vorbeam doar de ce-am simtit eu, dealtfel nici nu m-am apucat sa detaliez.Din pacate discutia a degenerat, si nu e prima oara cand se intampla, oameni diferiti, pareri diferite. Si-nca odata cer scuze in numele fetelor care au raspuns, indraznesc sa cred ca niciuna dintre ele n-a facut-o cu rea intentie, din nou spun, am intalnit aici atatia oameni minunati la un loc cum n-am intalnit in toata viata mea.Mi s-a parut de mult bun simt raspunsul Andradei, din dimineata aceasta, pe care eu nu l-am vazut pana ce nu am trimis mesajul meu,nu stiu daca l-ai citit, iti era adresat direct,dar din pacate vad ca l-a sters si a trimis altul. Poate ca ai dreptate, poate ca a fost o decizie pripita pentru voi, si poate ca a fost o experienta din care voi ati tras niste invataminte. Pentru mine, si e vorba numai de mine, de neanteles a fost rotirea la 180*, in doua zile, dar fiecare stie mai bine ce dorinte si aspiratii are. Inca odata mii de scuze, daca mai ajuta la ceva! Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara pretentia de a intelege ce simte o femeie cand se hotaraste sa adopte un copil si-l duce acasa,fara legatura cu calitatea de moderator pe acest forum pe care o posed,fara legatura cu persoanele implicate in povestea aceasta si fara dorinta de a judeca pe cineva,cred ca odata ce unui copil i s-a dat o sansa(a fost luat acasa,nu-i asa?),acea sansa n-ar trebui luata inapoi.Sunt de acord ca nu suntem la fel si nici nu e nevoie sa gandim la fel,spun doar ce gandesc in principiu. Presupun in mod inocent faptul ca oricine poate observa culoarea ochilor si a parului unui copil inainte de a-l duce acasa,daca asta e criteriul de selectie care poate aduce sau lua unui copilas sansa unei existente normale,intr-o familie:( Cand eram copil,credeam ca adultii sunt niste persoane extraordinare,intelepte...acum sunt adult si realizez cu tristete ca m-am inselat.Capatam oareshce experienta de viata,"ambalajul" se altereaza incetisor si avem toate sansele sa crapam intr-un final fara sa devenim intelepti,cum probabil isi inchipuie copiii ca suntem... Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care este orfan, adica a crescut intr-un orfelinat pana la varsta cand a putut fi independent. Acum este casatorit, are un baietel, este preparator la o facultate si doctorand in anul doi. Acum doi ani a luat legatura cu mama lui care nu l-a recunoscut pana atunci (tatal lui este din Gana, el este mulatru), dar de data aceasta l-a acceptat si a fost primit in familie ca cel mai mare dintre 5 frati. Acum au o relatie foarte frumoasa, mama il suna mereu si se duce "acasa" de sarbatori. Am scris aceste randuri gandindu-ma ca si cei care au gresit pot avea o a doua sansa. Prietenul meu si-a iertat mama cu o usurinta pe care eu personal nu o inteleg, dar il admir f mult pentru aceasta putere de a acoperi greselile trecutului. Eu nu as fi putut. Sigur, mi se rupe inima pentru bietul bebelus, si eu am un baietel mititel si inteleg... Dar cred ca si cei care au gresit vor avea sansa de a-si repara greseala, chiar daca nu fata de cel caruia i-au gresit. Dumnezeu e plin de mila, si ne da sansa de a trai o viata mai frumoasa si mai corecta fata de El si fata de oameni. Eu cred in puterea de a o lua de la capat. Cred ca este speranta si pentru bebelus, si pentru parintii care s-au dovedit...incapabili, descurajati, speriati sau mai stiu eu cum. Cu bine, Teresa "Incredinteaza-ti lucrurile in mana Domnului si ti se vor implini gandurile." Proverbe 16:3 (Biblie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lia
Presupun in mod inocent faptul ca oricine poate observa culoarea ochilor si a parului unui copil inainte de a-l duce acasa,daca asta e criteriul de selectie care poate aduce sau lua unui copilas sansa unei existente normale,intr-o familie:( Lia&Andrew
Subscriu! ~~La multi ani si un An Nou Fericit! *2004* [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by lili [....cand am ajuns cu micutul acasa si l-am schimbat ne-am dat seama ( era evident, nu-mi trebuia clarvazatoare ) ca copilasul este de aceasta etnie. Cum ti-ai dat seama ca este de aceasta etnie??!!! Bietul micut, prin cate trebuie sa treaca!Si mai este si bolnavior!! Nu conteaza etnia, conteaza daca esti in stare sa-i oferi conditiile pentru a deveni OM. Eu insami sunt cam bruneta si nu-s chiar o proasta. Sora mea era chiar foarte maslinie, iar acum este o domnisoara superba,cu un ten arian de invidiat. Cunosc persoane cu tenul masliniu si ochi caprui/negri si nu sunt tigani; si chiar daca ar fi, care-i problema? Dar, ce te faci, daca e blond si i se inchide nuanta parului?[bang] Draga Adlemi, un bebelush la 4 luni e mai receptiv decat crezi tu si simte ca i s-a oferit caldura unui camin, dupa care, in urma examinarii atente a parintilor, a fost respins. Din circul asta, bebelushul are cel mai mult de suferit. Ca intotdeauna, de altfel. Poate ne mai scrieti despre el, starea lui s-a mai ameliorat? Cu bine! Love is all around
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Dragele mele, Personal, cred ca s-a spus tot ceea ce era de spus la acest subiect, fiecare din cele doua parti (plus intermediarul) si-a prezentat versiunea proprie. Daca considerati ca mai este ceva de adaugat, va invit sa deschideti alt subiect, pentru ca tema la urma urmei este foarte interesanta, dar in ansamblul ei.[flo] Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...