Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Australia sau Noua Zeelanda?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din cate am inteles eu este mai usor de ajuns in Noua Zeelanda dar mai bine in Australia. Cred ca din punct de vedere al protectie sociale, asistenta medicala, etc nu e prea mare diferenta dar in Noua Zeelanda populatia este foarte mica si concentrata in cateva orase, joburile sunt deci mai putine. In Australia populatia fiind mai mare exista mai multe posibilitati dar depinde foarte mult de meserie si de cunostintele de limba. Mai este si problema climei care am auzit ca este mult mai neplacuta in NZ (foarte umed). Tinand cont de numarul de kiwi pripasiti pe aici eu as vota cu australia. Dar conditiile fiind mult mai stricte si mai greu de indeplinit depinde de situatia fiecaruia. Oricum dupa ce primesti cetatenie NZ poti sa te stabilesti in Au [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa emigrezi in Australia trebuie sa faci punctele, daca nu ai rude care sa te sponzorizeze atunci mergi pe categoria independent. La categoria asta iti trebuie 115 puncte. Meseria de chef este cautata (si eu vad zilnic anunturi in ziare) pentru asta primesti 60 puncte (dar ai nevoie de 12 luni de experienta). Ca sa primesti punctele pentru meserie trebuie sa iei legatura cu Bordul bucatarilor si sa le trimiti diploma si alte acte iar ei iti vor face o recunoastere a meseriei. De asemenea primesti puncte in functie de varsta: 18-29 ani -30 puncte, 30-34 ani -25 puncte, 35-39 ani -20 puncte, 40-44 ani -15 puncte. In functie de rezultatul la examenul de engleza poti primi 15 sau 20 de puncte pentru asta. Daca ai experienta in meseria ta 3 ani din ultimii 4 ani mai primesti 10 puncte, daca sotul/sotia are o meserie pe lista lor si o recunoaste mai ai 5 puncte, pentru ca stii romana primesti inca 5 puncte. toate informatiile sunt aici www.immi.gov.au succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...