Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ajutor! Herpes Simplex Zoster :o(((


Recommended Posts

Asta e diagnosticul, iar eruptia este in urechea stanga. Doctorul (ORL) nu a fost f. fericit, dar a zis ca ma voi face bine... SPER!!! Am niste dureri cumplite de cap si de spate si ieri m-au durut si picioarele - nici nu puteam sa merg. Intrebarea mea este: ce tratament are aceasta boala in Romania. Si cat dureaza pana la ameliorare/vindecare??? Eu aici am primit doar Aciclovir (1g/zi in 5 doze) si calmante (Saridon si Nurofen) care nu isi mai fac nici un efect. Poate mai stiti ceva tricuri sau tratamente ciudate - cu naturistul stam cam rau aci. Avem doar un singur magazin in oras unde se mai gasesc ceaiuri europene... si nici nu mai tin minte exact pe unde era??? Dar o gasesc eu in caz ca trebuie. F. scump - un pachet cu 25 de pliculete de ceai de musetel costa in jur de 10 dolari [bang] Multumesc mult! Mamamariana SARBATORI FERICITE! [pegeam] [pegeam] [pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi pare tare rau pentru tine,nici macar nu stiu ce reprezinta boala dar poate poti explica mai pe babeste pentru ca eu am o carte numita "Tratamentul bolilor prin legume fructe si cereale" care mie imi e de mare ajutor.De ex aici scrie ca herpesul se trateaza cu suc de mere.Pentru ca ai zis ca te doare urechea m-am uitat si la otita unde este recomandat sucul de lamaie in urechi(mi-am tratat si eu durerile de urechi in felul asta cu succes}Din cauza ca nu prea stiu nimic despre aceasta boala s-ar putea sa o lalaiesc aiurea deci astept detalii de la tine . Ideea e ca avind in vedere ca vorbim despre o infectie incearca sa maninci lamai cit mai mult.Cind o sa am timp am saa scriu si despre aciunea bactericida a esentei de lamiie. sanatate! cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a mi-a dat doctorul injectii cu vit B, toate. Dupa primele 4 injectii au incetat durerile. Zona zoester se face pe fond nervos, de oboseala sau stress mare. Asta-i ceea ce-l declanseaza. Nu mi-au dat nici acyclovir, nimic ci doar B-uri injectabile, vit C cat incape ( cam 3 gr / zi ), niste unguente si calmante. Mama ma "dopa" cu sucuri de fructe si legume. Sanatate! Trece si asta! Important este sa nu faci recaderi sau sa ramai cu deureri care apar cand si cand.. De-asta mi-au dat B-urile. Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut injectii intra-musculare cu rodilemid cumparat din Ro si nu am mai avut nimic 8 ani;are efect de vaccin si se face in faza acuta,de eruptie.La mine si cand vorbeam despre herpes,a 2-a zi imi aparea,eram disperata mai ales cand aveam un curs la scoala despre herpes...era teroare,toti stiau ca mie trebuie sa-mi apara herpes...si asa era dar cu RODILEMIDUL am scapat...uf!!!Acum dupa cca.7-8 ani vad ca mi-a aparut iar si vreau sa fac iar setul de injectii.Daca te intereseaza cat si cum se face(administreaza) sa-mi scrii. pupic livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri fetelor... m-ati mai incurajat putin ca doctorii astia m-au speriat tare rau. Am vazut 3 doctori si toti mi-au dat diagnostice diferite ca pana la urma sa descopar ca sunt cam acelasi lucru. Primul a fost: zona zoster (la un neurolog), al doilea a fost herpes simplex zoster (la ORL-ist) si al treilea varicela reactivata (internist). Pardon... mint! Primul diagnostic a fost dat de un ginecolog nebun - menopauza!!! ca imi venise si ciclul intr-un mod ciudat, adica vreo 5 zile am patat cate f. putin si abia dupa aia mi-a venit ciclul cu adevarat... Roxana, voi incerca sa capat si eu niste B-uri, dar deja am vorbit cu o asistenta si mi-a zis ca ea nu a auzit niciodata de B-uri injectabile si ca pot lua un B complex. Cred ca e bun si asta, nu??? Fructe si legume mananc si eu la greu... ar fi si culmea sa nu o fac aici in tara lor. Am inceput sa iau si vit. C chiar din seara asta. Chiar daca risc sa ma fac cat Casa Scanteii[grasa] Ideea e ca nervoasa... nu prea sunt, stress nu am de nici o culoare singura chestie ar ramane oboseala de cand cu bb mic. Doctorii au spus ca e pe fond de imunitate scazuta - tocmai am avut o viroza luuuuunga de vreo 2 saptamani si apoi o diaree nasoala care nu m-a tinut decat o zi si doua nopti, dar in prima faza am avut in juma' de zi vreo 15 scaune [consti]. Livia, mersi pentru informatia cu rodilemidul. Voi incerca sa caut la farmacie in speranta ca gasesc pastile pentru ca aici e imposibil sa faci injectii acasa pe pielea ta. Nici macar nu gasesti ace la farmacie, in aceeasi idee. Iar la spital, injectii fac doar doctorii - nici macar asistentele, asa ca daca nu voi gasi pastile, singura solutie e sa ma duc sa vorbesc cu doctorul si sa imi faca el. Stii cumva daca exista pastile? si care ar fi substanta activa? sau chiar asta e... rodilemidul??? Eu nu am nimic in creierasul meu stocat in sensul asta dar am mai auzit de relatia herpes-rodilemid... Durerile s-au mai domolit putin, azi am fost chiar intr-o vizita si am avut si musafiri, dupa care am inteles ca virusul asta e tare periculos... ca se transmite chiar si prin aer si saliva. Nasooool!!! Voi fetele, care ati mai avut - ati mai molipsit si pe altii de pe alaturi??? Ma duc sa imi iau pastiluta ca ma doare tare. Sarbatori fericite [pegeam] [pegeam] [pegeam] Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind, multa sanatate iti doresc ! Asta da, ghinion sa te apuce de Sarbatori... La mine in familie au avut Zona Zoster mama (pe brat), bunica (pe spate), sotul meu (pe sale) si sotul unei rude (pe frunte)...dupa cum vezi, am ceva experienta :-(. Se pare ca daca o persoana face herpes-uri sau a facut, are sanse sa faca si boala asta. Sotul meu, n-a facut herpes in viata lui, in schimb a avut o grefa de cornee cu 6 luni inainte - si asta e un factor de dezvoltare a bolii. S-au chinuit destul de mult, in special mama, si acuma, dupa 10 ani, mai are o sensibilitate la bratul respectiv. Poate conteaza si virsta, sotul meu, fiind mai tinar, nu mai are nici o urma. Din pacate, medicamentatie, naturista sau nu, nu stiu sa-ti dau. Doctorul de aici, in afara de Nurofen, nu i-a dat nimic sotului. A suferit saracu' vreo 3 saptamini... Dar e surprinzator sa fi facut Zona in ureche. Din cite am vazut, boala se manifesta prin niste placi rosii, nu vad cum ar putea fi acelasi lucru la tine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am lamurit. nu stiam ca herpesul are legatura cu "zona" am sa-ti scriu exact ce scrie aici in carte: ZONA:aplicarea foilor de varza atenueaza durerile;se reinnoiesc foile de trei sau patru ori in 24 ore.Tratamentul acesta a permis pina acum numeroase vindecari ale zonei Pentru completare ,magneziu ,el insusi antiviral.Orice zona,-corporala sau oftalmica -vazuta in primele trei saptamini,este vindecata in 5-7 zile in proportie de 95%,dupa staisticile mele ,care se sprijina pe sute de cazuri. In cazul tau probabil ar fi binevenit sucul de varza pe cale interna si daca ai cum sa-ti pui picaturi in ureche,e ok Sucul trebuie sa fie proaspat deoarece actiunea lui pare sa slabeasca atunci cind este pregatit prea din timp Sucul de varza nu are un gust prea placut .De aceea i se va adauga suc de morcovi si citevapicaturi de lamiie. cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...