Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

COLINDUL CELUI FARA TARA


Recommended Posts

Unde ai fi si unde te-ai duce Cit ai fi de rau sau cit de bun Ca mai crezi sau nu mai crezi in cruce Cel mai greu iti este de Craciun. Cind se string strainii pe la case, Si aprind lumini in pomul lor, Ti se face mare frig in oase Si de tara ti se face dor. Cumpara-ti un cintec de pe piata Si-o sa-ti cada neindoios cu tronc, Si-ai sa-l tii cu tine-ntreaga viata Imigrant and very tragic song Bate vintul ,bate dinspre tara Sufla-n rani cu sare si pelin, Bate vintul si te-nchide afara, Rudele in vizita nu vin. Uite,Anul Nou cu dor de casa cum e ea,mai buna sau mai rea, Amintirea-n pace nu te lasa Pin-la coma in zadar vei bea. Poti sa tii si doua ,trei neveste Stii prea bine ,toti sintem la fel. Insa tara numai una este, Emigrant ,atit de singurel. Mori aici si nimeni nu te-aude Dar viseaza tot ce-ti e pe plac. Ca te barbieresti si pleci la rude, Si gasesti pe masa cozonac. Bate vintul plin de dor de tara, Ti se face dintr-o data rau, Bate vintul si te-nchide afara, Nu stii ce sa faci cu trupul tau. Nu e mare lucru,stii pre bine Altii mese mai bogate pot, Dar un simtamint e viu in tine Ca acasa e mai mult ca tot. Din putinul lor,ai tai vor face, Tot ce pot sa fie fericiti, Sa petreaca-n liniste si pace Sa mai rida si sa bea un sprit. Unde-ai fi si orice-ai fi ,batrine, Parca dorul,salele ti-a frint Si atit din tot iti mai ramine Sa te asezi cu fata pe pamint, Si sa plingi ,cind toti in sarbatoare Hohotesc ,de parca te-ar sfida, si sa plingi durerea ta cea mare Si sa plingi de dor ,de tara ta. Este scrisa de Adrian Paunescu si tare mi-a placut. VA DORESC UN CRACIUN FERICIT ,CARE SA VA ADUCA MULTA SANATATE SI INDEPLINIREA TUTUROR DORINTELOR.FIE CA DUMNEZEU SA NE FACA MAI BUNI SI MAI INTELEGATORI. KRISSIAS SI ALEXANDRA http://community.webshots.com/user/krissias
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ancuta, Daca imi citeai poezia asta aseara la masa nu mai puteam inghiti nimic... Pentru mine a insemnat f. mult, enorm chiar (fara sa exagerez!), faptul ca am petrecut aseara impreuna asa, ca "acasa la romani", si mai mult m-a bucurat prezenta mamei tale. As fi postat mesajul la "private", dar am vrut sa va impartasesc si voua bucuria mea, dragi prieteni. Da, pe mine si pe Ancuta ne leaga o prietenie frumoasa de cind ne-am cunoscut aici, la "Despre copii", iar aseara am sarbatorit impreuna Craciunul. A fost minunat! Sa aveti un an nou fericit, va ureaza Camelia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...