Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre nervii provocati de sarcina si cei ai bb


iren

Recommended Posts

Mai exact,cum sa ne descurcam cu proprii nostri nervi,cu starea noastra delicata din punct de vedere psihic si cu nervii bebeului pe care-l avem deja si care a intrat in perioada de 1 an jumate-3 ani? Cele care au bebe la virsta asta stiu foarte bine despre ce vorbesc,nu cred sa fie prea multi copii care sa nu fi inceput deja cu crizele de nervi [bang].Fetele care au fost in situatia asta,gravide nervoase cu copii si mai nervosi,cum v-ati descurcat?Eu simt ca incep s-o iau razna -da numa nitel[:D] -si sint de-abia la inceput...Rog solutii,ofer multumiri anticipate [:D] Iren[gravi] 6 sapt &Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
oho, solutii...le vei gasi, adica vei invata sa iti cunosti nazdravanu mai bine, sa ii faci programul si poate poftele citeodata astfel inci sa eviti marile crize, nazdravanu poate o va lua o tzira si pe cojitza....iar tu te vei obisnui incet incet sa nu ma faci mare drama din micile crize; mie cam asta mi s-a intimplat si acu e ok, avem deja experienta, si unii si altii, adica stiu si eu si copila a mare cind sa ne evitam,....suna poate aiurea dar cred ca asa se intimpla; a fost nevoie din pacate de ceva timp, de ceva crize, de ceva tavaleli, si de niste palmute la poponet, si bocelile mele dupa "crima" ..apoi creste al mic si vei vedea ca il vei manageriza poate mai bine....cel mai usor e sa eviti crizele, mi se pare mult mai greu sa iei din ele; asa ca eu am respectat cit mai mult programul, de somn, de plimbare, traseele, samd, devenise totul monoton pt mine dar ok pt copii, stiau ce si cum urmeaza sa facem si a fost mai bine; crizele au aparut atunci cind intirziam pe traseu, cind ceva se deregla in program; acum am mai crescut si acceptam si surprizele dar acu doi ani sa nu cumva sa fi indraznit; probabil ca am fost si sint o mama cam tipicara si conservatoare dar daca asa-s copiii mei am facut-o si pe asta...intr-un fel am simtit la un momenta dat ca "m-am predat" bubulinei, avea un an si 10 luni, eu eram o gravida plina de greturi, mergeam impreuna si la toaleta cind faceam "bic"- a venit o zi in care pur si simplu am inteles ca trebuie sa renunt sa mai fac planuri pt mine, personale, de genul, acu vreau sa citesc, sau sa ma uit la tv, sau palavragesc cu prieteni- am jucat cum mi s-a cintat ca altfel se complica situatia; si acum, dupa doi ani simt ca viata mea particolera incepe dupa 7.30 seara...cind se lasa linsitea, in restul zilei cam sint de garda, dar imi face placere, pe masura ce cresc copii sint mai draguti si mai interesanti, ...cica.... m-am lungit la vorba si n-am dat nici un sfat, iarta-ma ....oricum, priveste totul cu seninatate, cit timp toata lumea e sanatoasa totul se rezolva ( ce baba am ajuns...) iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Americanii ai o vorba : "delegate", adica paseaza responsabilitatea altcuiva, din cind-in-cind. In felul acesta ai si tu o pauza sa-ti incarci bateriile, sa ai grija de tine si sa fii singura cu barbatul tau. Stiu ca multe femei devin obsedate de copiii lor iar barbatul ca si nevoile lor personale trec pe planul paispe dar asta este foarte periculos. Cred ca mamicile care sint putin mai egoiste o duc mai bine, fara sa-si neglijeze copiii, desigur. Apeleaza la prietene, colege, rude, baby-sitter daca-ti permiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi lucrurile au stat si inca mai sunt acum pe ultima suta de metri cam asa: Eu am avut o sarcina rea de la inceput pina in prezent cu stari de rau, ameteli, greturi etc. Patrick face peste 2 zile 1 an si 6 luni si uite ca timpul trece si mai avem doar o luna poate.... Nu n-a fost usor, in primele patru luni am fost cu el in Romania, (nu stiam ca ramasesem insarcinata) si m-au ajutat ai mei, dar din septembrie foarte mult a trebuit sa lui ma ajute sotul, si Patrick s-a obisnuit si el cu noi reguli, si e un copil f.zburdalnic, jucaus si nazdravan si un pic mai mult incapatinat dealtfel normal cred eu la virsta lui, mai avem uneori si crize de furie, dar ne potolim singuri, ca nu avem incotro. Eu pot sa-ti relatez numai ce am intreprins noi, sfaturi mai greu.... In camera lui e in siguranta si singur fara sa poata deschide dulapuri etc. sau sa darime ceva de ex. si are si un grilaj in fata usii, si sa nu-ti inchipui ca a functionat de la inceput sa se mai joace si singurel peste zi dupa ce in RO toata lumea erra pe urmele lui si alerga in libertate unde dorea, dar dupa o sapt. doua s-a mai obisnuit, intre timp stie ca eu nu-l prea iau in brate, ma joc cu el da dar cum vine sotul meu acasa e pe el si stie exact ca-l poate peste tot purta in brate; dimineata de ex. luam micul dejun toti trei impreuna ca sa vada ca el pleaca si-l conducem si-i facem pa si el stie ca vine mai intii seara si ca cu mine nu-i prea merge. Si sa stii ca functioneaza. Are nevoie numai de reguli, in rest mai toti sunt foarte isteti si stiu sa speculeze orice moment. Sper sa-ti foloseasca cele relatate. toate cele bune si sarcina usoara in continuare narcisa 35 saptamani & Patrick 1 an si 5 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi.Nici eu nu stau in fundul lui toata ziua,iar cind are crize il ignor,dar nu merge intotdeauna,mai ales ca poate fi extrem de enervant si fara sa faca crize,de exemplu sa arunce spanacul pe covorul de culoare deschisa [bang][bang] si multe altele...Incerc sa ma calmez,ca n-am incotro,da asa-mi vine citeodata sa dau cu el de pamint...da las ca trece si-asta,si-o sa am casa plina de zgomote si voie buna [:D] peste vreo 8 luni...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...