Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Triplu test


angiVa

Recommended Posts

Am facut triplu test (in sapt. 16) iar rezultatele arata ca ma inscriu intr-o categorie de risc (1/151). Dr. ginecoloaga mi-a recomandat sa fac amniocenteza, care se practica doar in Ungaria, mi-a zis ca ramane sa decid eu, deoarece a mai avut paciente care s-au inscris in categorii de risc si la amniocenteza a iesit totul ok.Eu acum, cand am primit rezultatele sunt deja sapt. a 19-a. As vrea sa ma lamuriti si pe mine daca exista printre voi cineva care a mai obtinut astfel de rezultate cu risc si cum ati procedat, cum v-ati decis. Va multumesc din suflet, angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am facut si eu acest test si mi s-a spus ca probabilitatea ca bebele meu sa aiba sindromul down este mai mare din cauza valorilor ridicate ale HCG. Cind am primit rezultatul eram insarcinata in 20 de saptamini. Dr. mi-a recomndat sa fac amniocenteza si un ecograf detaliat care sa identifice posibilele defecte care sint vizibile in aceasta deficienta genetica si sa vada exact virsta fatului. La ecograf nu s-a vazut nici o urma de deficienta. Asta a fost o usurare pentru noi, insa ecograful nu iti poate spune ce se intimpla la nivel celular,deci nu este o testare foarte precisa. Asa ca tot amniocenteza ramine testul care iti da un rezultat cert. Insa amniocenteza este un test care este riscant atit pentru mama cit si pentru fat (hemoragie, pierdere de sarcina, moartea fatului, infectarea lichidului amniotic), asa ca am refuzat sa il fac. Am refuzat in primul rind pentru ca acest triplu test nu este un test diagnostic, ci unul care evalueaza doar riscul. Nu este un test précis, iar doctorii de cele mai multe ori nu ne informeaza despre asta. Uite, iti dau un link in care vei citi despre procentul ridicate de rezultate false positive pe care le da testul asta. http://pregnancy.about.com/library/weekly/aa120897.htm Asa ca am hotarit ca in conditiile acestui test care nu e deloc précis, sa nu imi expun bebele si pe mine la riscul amniocentezei. Daca as fi facut amniocenteza si as fi aflat clar ca bebele are sindromul down nu as fi facut intrerupere de sarcina care ar fi reprezentat un pericol pentru mine. Asa ca dupa doua saptamini de nelinisti si dileme, am hotarit sa merg inainte cu incredere si sa uit de acest test. Multe femei refuza sa il faca pentru ca stiu dinainte ca nu este précis si ca ar putea sa isi creeze un stress inutil pentru o femeie insarcinata. Asa ca acum la 34 de saptamini de sarcina sint linistita pentru ca si eu si sotul meu sintem sanatosi, tineri (29 de ani), fara antecedente de deficiente genetice in familiile noastre. Din pacate, se pare ca medicina din ziua de azi nu iti poate da un raspuns 100% sigur fara riscuri. Iti doresc multa liniste si sanatate. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Oana iti multumesc foarte mult pentru explicatiile tale care ma linistesc suficient. Nici eu nu prea inclinam sa fac amniocenteza. Dr. mi-a spus ca ea are obligatia sa ma sfatuiasca ca ar trebui facuta amniocenteza, dar ramane ca noi sa luam decizia. La noi ecografia la 16 saptamani arata ca totul e ok, si ramanea sa o repet in saptamana 20 (care vine saptamana viitoare). In plus, spre marea mea usurare, dupa plansete si nelinisti, mi-am aruncat dinnou ochii pe rezultatul venit din Franta, si stupoare: imbecilii gresisera varsta sarcinii cu 2 saptamani!!!! Degeaba dr. mea care mi-a completat fisa pt. test a completat-o corect, ei au calculat riscul pt. 17 saptamani si 4 zile, in loc de 15 si 4 zile, varsta sarcinii in momentul recoltarii. asa ca m-a linistit dr. ca va trebui facuta reevaluarea luni. Se pare ca in acest caz beta HCG-ul meu este ok, ramane de vazut cum este cu alfafetoproteina, despre care n-am gasit nimic pe net. Sa speram ca ne ajuta Dumnezeu ca acum sa fie bun rezultatul pt. varsta corecta. Inca o data iti multumesc din suflet pt. faptul ca mi-ai raspuns!!! angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Eu am facut testul respectiv si rezultatul a indicat un risc mai mare decit limita de a avea un copil trizomic, nu mai stiu exact, cred ca era de 1/o suta si ceva. Am facut si amniocenteza. Aici se practica destul de adesea si doctorii au experienta. Intr-adevar, exista riscul de a face avort spontan, dar in conditiile actuale din spitale acest risc este minim. Este o interventie indolora, chiar daca se face fara anestezie. Dureaza foarte putin, cam 10-20 min, dupa care este nevoie sa stam la pat, in spital, vreo 3 ore. Eu n-am avut nici o urmare dupa amniocenteza, nici febra, nici singerari, am luat citeva antibiotice preventiv si am fost in concediu medical 5 zile pe care le-am petrecut acasa in pat. Partea cea mai stresanta a venit dupa aceea, timp de 2 saptamini am asteptat cu sufletul la gura rezultatele. Dar ce usurare a fost cind m-a sunat ginecoloaga sa-mi spuna ca e totul OK...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile! Azi imi vor recalcula riscul de trisomie pt. varsta corecta a sarcinii. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa fie ceva mai bun rezultatul. Oricum nu prea as vrea sa fac amniocenteza, atat din cauza riscurilor, cat si din cauza ca pt. noi este un efort destul de mare sa mergem pana in ungaria mai ales atat timp cat nici eu nu ma gandesc sa fac intrerupere de sarcina (sunt in sapt. 19 acum si ma simt foarte bine), si in plus atat eu cat si sotul ne-am facut inainte de a a ramane eu insarcinata cariotipul pt. ambii parteneri, de unde nu rezultau astfel de riscuri. Voi ati reusit sa ma linistiti si sa ma faceti sa gandesc mai limpede situatia, va multumesc tuturor din suflet!!!! angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-ai de ce sa-ti faci griji... eu am facut amniocenteza la 21 saptamani rezultatul a venit la 23 saptamani, intr-adevar perioada cea mai grea e cea de 2 saptamani asteptarea rezultatului. dr. albu mi-a facut amniocenteza... totul a decurs normal... doare putin cand baga acul si atat. recoltarea se desfasoara in spital totul e supravegheat... am luat antibiotice timp de 5 zile dupa.. totul a fost ok
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...