Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tuse agasanta


Recommended Posts

Va scriu dupa 2 saptamani de tusit ingrozitor cand burtica mi se intareste si nu mai suport [haibat]. Este o permanenta "racaiala" pe gat care nu imi da pace. Imi este tare teama sa nu il supar pe bebe [mamica]. Am luat diverse siropuri:de patlagina, de muguri de brad + lamaie, vit C, vitamine, ceaiuri fierbinti, etc. Acum iau un sirop STODAL care vad ca ma face sa ma simt mai bine insa tot TUSESC. A luat cineva AMOXICILINA ? Imi puteti spune - cine a experimentat asa ceva - ce remedii mai exista ? Multumiri anticipate si sarbatori fericite in continuare [pegeam] Andra cu burtica de 35 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andruska, uite am uitat sa-ti spun cu ce ma tratez eu.Am avut deja 3 raceli in ultimele 2 luni, si dureri de gat si tuse.Am pus imediat cum am simtit ca ma doare cartof ras intr-un servet(sau batista, cum vrei) si am lasat cam o ora, apoi iarasi cartof curatat.Am alternat - cartof cu spirt si mi-a fost bine.Ceaiuri multe si gargara si am scapat.Incearca si natural..si pe stomacul gol dimineata miere de albine sau o picatura de propolis facuta bobita(ai grija sa nu atungi dintii!!!) sanatate si numai bine! 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andruska, si eu sunt racita de aproape 2 saptamani. Si eu sunt insarcinata. Mie mi-au dat amoxicilina pt ca am facut o usoara sinuzita, dar nu m-a ajutat cu nimic la tuse. Tusesc in continuare de nu mai pot. Incerc si eu cu gargara cu apa si sare, miere de albine. Mai am ceva sirop chinezesc care se pare ca e bun. sanatate multa!!! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sirop de ridiche neagra cumperi din piata de la tarani(costa vreo 15000 lei kg) cureti o ridiche ,o tai felii si pui peste ea 2,3 linguri de zahar sau miere de albine o lasi peste noapte,timp in care va lasa un sirop. 2,3 linguri pe zi din acest sirop calmeaza si tusele cele mai rebele eu pun de obicei si o picatura de sirop de eucalipt in lingura. cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei cand am gatul "in pioneze" ma tratez cu ceai cu miere si lamaie. Si mai a aparut acum un fel de vasilina aromata cu care te ungi pe piept ca sa iti calmeze tusea.(VapoRub-asa se numeste) Prietena mea foloseste asa ceva si vad ca se simte destul de bine acum. Insanatosire grabnica! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tuse insuportabila : ceai de nuci si ceapa sau sirop de ridiche neagra sau Voseptol (pastile de supt cu propolis) sau Oropivalone (pastile de supt)- acum nu stiu daca pastilele sunt sau nu contraindicate in sarcina, sau poti incerca cu un sirop de conuri de pin (se gaseste la Plafar). Remedii sunt mai multe dar depinde de fiecare organism cum reactioneaza la ele. simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tusesc la fel. Am o gripa de toata frumusetea. In afara de ceaiuri cu miere si lamaie nu am avut curaj sa iau nimic. Simona, mie mi-a zis medicul fara Oropivalone ca este antibiotic - si oricum este pentru gat inflamat, eu tusesc din piept. Legat de sinuzita insa tare m-ar interesa altceva in afara de amoxicilina. Sunt disperata, am o durere de cap, nas si ochi! Rox
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...