Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

bucatar profesionist astept intrebarile voastre


cheff29usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 95
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna cheff29usa eu sunt nou pe aici insa as dori sa-ti spunca am testat pizza propusa de tine si este super. faceam si eu un aluat bun dar trebuie sa recunosc ca al tau e mai bun. am o rugaminte, eu sunt lacto-ovo-vegetariana si as dori daca poti sa-mi dai o reteta sau doua (mai multe)[;)] de felul 2 de papa. poate imi poti sugera ceva cool ca eu fac fel de fel de combinatii dar de la o vreme nu le mai variez. multumesc si astept sugestii Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cheff29usa
quote:
Originally posted by alexica
Vreau sa fac un tort de mere si as avea o nelamurire.Eu pun merele intregi, scobite in mijloc si in scobitura pun unt, zahar si scortisoara.Daca le pun asa trebuie sa le pun mai intai in cuptor ca sa se usuce un pic si abia apoi sa adaug blatul sau pot sa le pun in acelasi timp?Daca le pun in acelasi timp nu se cruzeste ?
Deserturi : Tarta cu mere Ingrediente: Pentru aluat 300 g faina 150 g unt 150 g zahar 3 oua 1 plic praf de copt (circa 10g) zahar vanilat coarja rasa de lamiie si portocalafrecata cu cca. 20g zahar si 15ml rom mere pe care le curati de coarja si cotor apoi le tai in jumatate si cu o furculita le faci dire putin adinci pe toata suprafata Mod de preparare: Untul se scoate din timp din frigider, ca sa se inmoaie. Ouale trebuie sa fie si ele la temperatura camerei. Se incinge cuptorul. Faina proaspat cernuta se amesteca cu praful de copt. ouale se separa,untul immuiatse freaca cu zaharul pina acesta se topeste dupa cre se adaoga pe rind cele 3 galbenusuri,dupa care se adaoga faina treptat pina ce aceasta se incorporeaza . albusul batut spuma se incorporeaza treptat cu o paleta prin rastunare iar la final daca consistenta aluatului este prea solida si acesta nu curge din castron se adaoga circa 50-80 ml lapte fiert si racit . se tapeaza o tava cu faina se pune compozitia in tava si se aseaza merele cu partea scrijelita in sus . se coace in cuptorul in prealabil incins la o temperatura de 200grade celsius timp de aproximativ 40-50 min . se scoate si se unge cu o compozitie din gem de caise aromatizat usor cu scortisoara (5g)macinata . dupa ce se raceste se serveste pudrata cu zahar . Pofta buna!!!! buna
buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Preparare: 10min. - 250g de ton natural in cutie - o cutiuta mica de anchois in ulei - 150g de masline verzi fara simburi - 4 linguri de ulei de masline - 3 catei de usturoi maruntiti - 3 lingurite (mai maricele) de otet balsamic - 3 lingurite (mai maricele) de mustar tare - o lingura de smintina - piper Scurgeti tonul din cutie si maruntiti-l. Puneti in mixer tonul, pestisorii (anchois) cu ulei cu tot, maslinele verzi, usturoiul, otetul, mustarul si smintina. Piperati. Mixati pina cind obtineti o pasta omogena. 4 pastravi frumosi 80 g de migdale efilate (migdale maruntite-franjuit, pe verticala) 2 lamii 1 lingura de otet de vin rosu 2 linguri de patrunjel maruntit ulei de masline herbes de provençe sare, piper - Preparati pastravii pentru gatit. Pudrati interiorul cu ierburi de Provençe Sarati si piperati. - Incalziti bine o tigaie pe un foc foarte mic cu 4 linguri de ulei de masline - Puneti pastravii in tigaie si prajitii cel putin 6 minute pe fiecare parte. Pastrati-i apoi la cald in cuptor ( 80/100°C) - Intr-o alta tigaie puneti o lingura de ulei de masline si rumeniti putin migdalele efilate. Sarati si piperati. Puneti apoi otetul - Acoperiti pastravii cu otetul cu migdale si pudrati cu patrunjel - Serviti cu o lamiie taiata in 2 Pentru 4/5 persoane Preparare: 15 min Coacere: 40 min Garnitura recomandata: ghiveci de legume 1 pui mare si frumos 1 ceapa mare maruntita 4 catei de usturoi maruntiti 25 cl de supa de pui 3 linguri de concentrat de rosii ulei de masline sare, piper de Cayenne, herbes de provençe (un amestec de cimbru, cimbrisor, rozmarin, origan, busuioc... taiate marunt) - Taiati puiul in 8 bucati - Puneti bucatile de pui pe un platou cu pielea deasupra. Umeziti putin cu ulei de masline. Sarati, piperati. - Puneti sub gril timp de ~ 30 de minute. Pielea trebuie sa se topeasca progresiv si sa devina uscata si crocanta fara sa se arda. Trebuie deci sa potriviti bine distanta dintre platou si gril. - Intr-o oala prajiti ceapa si usturoiul maruntite in ulei de masline. Apoi puneti supa de pui (cele 250 ml...) si concentratul de rosii. Amestecati bine, sarati si piperati. - Ungeti bucatile de pui cu sosul obtinut. Pudrati cu citeva herbes de Provençe si repuneti la cuptor (130°C) timp de 5 sau 10 minute Serviti chiar in platoul respectiv sau intr-un platou buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by pojogam
buna cheff29usa eu sunt nou pe aici insa as dori sa-ti spunca am testat pizza propusa de tine si este super. faceam si eu un aluat bun dar trebuie sa recunosc ca al tau e mai bun. am o rugaminte, eu sunt lacto-ovo-vegetariana si as dori daca poti sa-mi dai o reteta sau doua (mai multe)[;)] de felul 2 de papa. poate imi poti sugera ceva cool ca eu fac fel de fel de combinatii dar de la o vreme nu le mai variez. multumesc si astept sugestii Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao[/quote]
--------------------------------------------------------------------- Am tot cautat(de vreo 3 ori) prin toate paginile si tot n-am gasit reteta de pizza propusa de cheff...e oare vorba de cea a SimoneiM?? Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ioanaradu
HELP!!! ieri am facut supa cu galuste ... primele 3 randuri le-am stricat eu si pe la al 4-lea ... mi l-a reparat gazda! am si eu nevoie de o reteta SIGURA!! stie cineva? aaa ... si inca ceva ... cum se gateste carnea de fazan ... ca am primit un pachetel de la cumnata mea!!!
IOana draga, si mie tae-mi place supa de galuste... eu le fac asa: fac supa din carne de pui si legume, in mod obisnuit (adica fierb carnea, apoi adaug si legume - ceapa, telina, ardei, morcovi - dar toate taiate cat de poate de marunt, chiar date pe razatoare). Sau fac supa doar de legume, dupa caz si gust. Galustile le fac asa: se freaca o lingura rasa de unt cu un ou pana se face ca o crema, apoi se adauga 4 linguri de gris, treptat, si un pic de sare. Compozitia asta trebuie sa aiba consitenta unei smantani mai groase, daca respecti cantitatile e bine. Ei, si dai oala cu supa pe un foc mai mic, sa fiarba cu clocote potolite. Galustile le pui cu o lingurita uda, un cate una. Iei cu lingurita din pasta, bagi in supa, si scuturi f usor lingurita astfel incat galusca, usor solidificata de lichidul cald, sa cada in oala. Pe masura ce incep a se solidifica ele ies la suprafata. Cam in 15-20 min sunt fierte. As spune ca reteta asta e garantata, mie mi-a iesit intotdeauna, si chiar de cateva ori in loc de unt am folosit untura. Au iesit la fel de bune. Incearca si sa-mi spui cum au iesit. Poate peste cateva zile vin si cu o reteta pentru fazan. Mina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...