Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nu lasati...


cici

Recommended Posts

am iesit azi cu saniuta si cu a mea mica Gianina . afara erau cam -3 grade la umbra, dar la soare era perfect. ma intilnesc cu o bunica ce-si plimba nepotica in carut. infofolita cu vreo 5 kg de haine si imobilizata cu ajutorul unui elastic gros ,fetita se zbatea cu putere si cu tipete, doar ,doar o sa prinda bunica mesajul. ne cunoastem ,foarte putin, ca orasul e mic si bebelusii se mai saluta,ne oprim sa se priveasca,se saluta bb ,ne salutam si noi si nu ma pot abtine: da' ce fetita durdulie are bunica! (are 1an si 7 luni ca si a mea ) da, zice bunica ,foarte mindra ,pai papa 3 sticlute pline de lapte pe noapte(pe mine m-a luat cu rau) da' nu-i mult ?zic eu de ce sa fie mult?(bunica e obeza) schimb subiectul da' nu-i prea gros imbracata?dati-i macar fularul jos de la gurita ca nu e bine,oricit ar fi de ger! si sta tare rau acolo ,e si legata saracuta... pai daca n-are stare ,zice ea.. In dragostea lor pentru nepoti, unii bunici, fara sa-ai dea seama exagereaza cu alimentatia ,cu infofolitul si ex ar putea continua. Numai la bietul bb m-am gindit astazi .Cum sa conving eu bunica ca greseste ,cind ea era convinsa ca face totul foarte bine Asta trebuie sa o faca mamica fetitei Unor mamici tinere le-am mai atras atentia, cu prietenie cind in plina vara bebelusii lor erau infofoliti ca pentru polul N Nu lasati bunicii sa transforme copii in viitori obezi Nu lasati bunicii sa transforme copii in clienti ai spitalelor Si nu lasati pe nimeni sa faca asa ceva cu copii chiar daca nu sunt ai vostri ,incercati sa va implicati cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cici, ai mare dreptate, dar din pacate exemplele tale ar putea fi completate si cu alte lucruri (cum ar fi "educatia" cand sunt mai putin ascultatori...) Multi parinti reactioneaza foarte dur cand incerci sa le spui cate ceva, chiar si de bun simt, de aproape ca nu stii cum sa pleci mai repede de acolo, cu parere de rau pentru copilasul respectiv [bang] Dar pana la urma daca mai multa lume spune acelasi lucru, poate se gandesc si ei mai mult... Numai bine, Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, din pacate, bunicii (sau, uneori si mai rau, chiar parintii) pot face mult rau copilasilor[:(] Si mama cand a foat la noi, pe vremea cand era Laura bebelush, vroia mereu sa o infofoleasca, ii punea cate doua caciuli[bang][bang] cand afara nu era foarte frig. Eu veneam in urma ei si ii scoteam o caciula, ea venea si o punea la loc, pana cand i-am spus foarte categoric ca eu sunt mama si eu imi imbrac copilul! Nu a fost foarte incantata, dar mi-a respectat dorinta. Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da..asa e...uneori bunicii exagereaza..dar stiti care e faza..ca chiardaca parintii le interzic asta..ei continuasa o faca ca si cum ei ar fi atotcunoscatori. Va spun asta din propria experioenta.Eu pe cel mik il lassa doarma fara caciulita...deltfel nu-i pun deloc caciulita...dar daca plec de acasacu sotul cand venim gasim bb(7 luni)infofolit in patut,infasat ca o cocutza"ca sa nu se loveasca cu mainile",cu caciulita in cap...si tot asa,desi eu nu procedez asa si maicamea vede bine asta...dar cred ca nu sepoate opri sa nu faca asta...:(( Cu cel mare nu mai zic..cat nas ii da....si din cauza asta e cam obraznic...asa ca bunicii pot avea clar efecte negative asupra copiilor.... Eu va doresc un an mai bun,mai prosper si bb cuminti si papaciosi! [*][*]LA MULTI ANI!!![*][*] KORINNA mamika x 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi se pare inca OK, dar eu va spun ca ma crucesc aici in fiecare zi, de tratamentul aplicat copiilor (sub 1 an sau peste) ! Nu numai ca nu-i infofoleste nimeni, dar ii tin complet dezbracati, doar cu o camasuta pe ei fara sosetute sau caciulita si a fost chiar foarte rece (pt Japonia), acum cateva zile a si nins pe aici. Ii lasa sa se joace cu "fara hainute pe ei" pe jos (de multe ori chiar ciment curat). Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am noroc. Nu stiu ce m-as face fara mama... Eu tind mai repede sa infofolesc copilul si dau totdeauna termostatul de ambient la 25 de grade - ca asa imi e mie cald si doar copilul e mic..- decat o face mama. Si daca nu era mama copilul statea si azi cu bonetica pe cap in casa - ca asa mi-a spus doctora... Iar despre sosetelele in picioare noaptea... Daca nu era mama, copilul meu plangea si acum de foame caci eu chiar am luat-o in serios la inceput pe doctorita si am hranit exclusiv copilul la san... si el plangea saracul... Si a venit mama la mine intr-o seara si mi-a adus un biberon de lapte... Copilul meu are 4 luni si jumatate si daca ma credeti sau nu, nu concepe sa manance o masa fara sa suga de la mama sa... in ciuda tuturor sfaturilor medicilor de a nu ii da copilului biberonul ca nu mai suge... CONCLUZIE:sunt mame si mame, bunici si bunici... Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fara bunici... trebuie doar sa inteleaga ca noi suntem parintii si ei bunicii. O data linia trasata bunicii sunt AUR curat. Va sarut, Carmen si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate mama mea, care ne-a ajutat la cresterea fetitzei nu mai este printre noi. M-a ajutat foarte mult, si avea un principiu sanatos ca mamica simte cel mai bine cum trebuie copilul imbracat, niciodata nu m-a contrazis. Dar bunica din partea sotului nu s-a implicat de loc atunci, acum suntem nevoiti sa apelam la ajutorul ei, ca incep serviciul. bb are 6 luni si deja incepe bunica sa-i pun vestutza de lana in casa si sosete, si caciuli in casa. eu pana acum l-am tinut cum stam si noi, iar caciula nu-i pun in casa decat dupa baie. ii explic si am de gand sa-i explic pana pricepe, mai ales ca sotul a fost infofolit pana se imbolnavea tot timpul. Am apelat la ajutorul ei, dar am fost foarte categorica imbracare, hranire si educatie strict la indicatiile noastre. Sa vedem ce-o iesi?! Pupice si LA MULTI ANI TUTUROR! mari si Kitti & bb Ionel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma enervez! Eu sunt mama si tot ce spun e sfant! Doar ca mama, in urma mea, intoarce lucrurile pe dos si le spune copiilor:"Lasa, mamaie! Mama voastra e nebuna!!" Si ma oftic de mor!!! Bine ca vine rar.... Of, ce rea sunt!! Simona si gemenii Stefania si Daniel http://community.webshots.com/user/simanoro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...