Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nu lasati...


cici

Recommended Posts

quote:
Originally posted by l_carmen2003
Am noroc. Nu stiu ce m-as face fara mama... CONCLUZIE:sunt mame si mame, bunici si bunici... Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fara bunici... trebuie doar sa inteleaga ca noi suntem parintii si ei bunicii. O data linia trasata bunicii sunt AUR curat. Va sarut, Carmen si Alex
Subscriu ! [asia] An Nou fericit si la multi ani !!! [pegeam] Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 11 luni) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mda .... Ce a observat Cici, am vazut si eu intr-un caz. Culmea e ca, mama - o femeie echilibrata, cadru medical, care ne-a crescut spartan pe mine si pe sor'mea, cand e vorba de nepotelul .... parca a innebunit. De ex.: da-i sa manance mai mult, e prea slab (nici vorba, cine l-a vazut pe Danut stie ca e buflei), imbraca-l mai bine .... samd. In concluzie, i-am spus ca a luat-o razna si n-o luam in seama. Heeei, o sa imbatranim si noi ..... mama L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, voi ati observat ceva ? Toate fetele care s-au plins de tendinta de a infofoli copiii scriu din Romania, sau daca scriu din alte tari este ca sa spuna ca in tarile respective nu se procedeaza asa. Trebuie inteles un lucru : tendinta asta e pur romaneasca (sau poate se practica si in celelalte tari din Europa de Est). Este din cauza ca sintem niste speriati, necaliti si racim din cauza fiecarui mic curent. Este un cerc vicios : cu cit copilul e mai putin calit, cu atit va raci mai repede. Nu trebuie neglijata bunastarea lui, dar trebuie imbracat asa cum ne imbracam si noi (cu toate ca am vazut fete care stau cu paltonul pe ele si in casa, ca cica e frig la 23 de grade...). Ma rog m-am cam saturat de romanismele astea si ma bucur ca sint plecat de ani de zile si mi s-a mai dus din mentalitatea asta babeasca. Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, ai dreptate. Eu observ contrastul dintre maica-mea si soacra-mea. Maica-mea o da cu infofolitul la bebe(nu exagerat ce-i drept) iar soacra-mea cu dezbracatul. Io-s unva pe la mijloc, insa incerc sa le impac pe amandoua (atunci cand vad ele). Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe, boala grea nene! eu am noroc cu mama ca e relaxata si m-ajuta foarte calm, nu imi impune absolut nimic in ceea ce-l priveste pe bebe, ci doar daca are vreo sugestie imi zice ceva de genul: "nu crezi ca ar fi mai bine daca..." si eu vad daca sunt de acord sau nu...oricum saracutza, tot o "incaseaza" (verbal, of corse!) de la mine chiar si asa, fiindca io sunt aia nebuna si nervoasa fok [bang]. Soakra mea e fata buna in general, dar nu prea se implica in cesterea lui bebe, deocamdata, adica am invitat-o odata s-o instruiesc in de-ale schimbatului pampersilor, alaptat cu biberonul, dar de atunci nu s-a oferit never, asa ca o las deoparte. Cred ca asteapta momentul cind bebe va deveni mai independent si va incepe sa tropaie, ca sa-l indoape cum are ea obiceiul, dar cred ca daca face asta va avea de furca rau de tot atat cu mine, dar mai ales cu fii-su care nu vrea sa-si vada baiatul un grasun. Apropos de infofolit, de la inceput soakra-mea mi-a spus asa cam sub forma de observatie ca i se pare foarte ciudat ca nu-l fac sarmalutza pe bebe si-l las asa cu manutzele si piciorusele pe afara, ca vaaaai ce se agita din ele!!!! iete fleoshk! eu l-am tratat aproape mereu pe bebe la fel cum mi-ar placea si mie, adica mai grosutz imbracat pe afara si uneori cand s-a facut mai rece acasa si mai lejer cand e caldutz in casa. asa ne-a invatzat si dr Culcer la maternitate, ca cea mai mare greseala este sa fie super-infofoliti, mai mare decat sa-i lasi mai subtirel imbracati, pt ca ei au oricum temperatura mai mare si oricum se mai si agita, si este mai rau daca transpira. danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai de mine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![bang][bang][bang] Ce noroc am ca nici mama, nici soacra-mea, nu stau in Bucuresti!!!!!! Amandoua sunt de parere ca imbrac copilu' prea subtire, soacra-mea zice ca am mare curaj sa tin bb fara caciula in casa, maica-mea zice ca nu-s sanatoasa sa tin bb fara caciula in Carrefour, ca "e curent, mama!" Eu insa nu i-am pus niciodata caciula in Carrfour, nici cand avea 2 luni, cand am mers prima oara...si nu a patit nimic...Chiar a calit-o...Multe chestii "nebunesti" au calit-o si imi pare bine...Daca era dupa astia batranii, pai ii puneam caciula in cap in plina vara!!...[bang][bang] In ceea ce priveste alti bb pe care-i vad pe strada, ma oftic cand nu-i vad imbracati cum trebuie, dar nu prea am curajul sa opresc persoana respectiva si sa dau sfaturi...Stiu ca nici mie nu-mi convine cand mi se dau sfaturi pe strada, asa ca....ma abtin. Stiu ca nu-i prea bine, dar asta e firea mea. De cele mai multe ori prefer sa stau in banca mea. [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu sunt o tupeista din fire,dar cum pot sa tac si sa nu spun nimic, cand mi se rupe inima vazind BB in plina vara imbracati foarte foarte gros,cu 2,3 caciuli,si o patura pe deasupra. cineva mai sus spunea ca se bucura ca a plecat din Ro si a scapat de mentalitatile astea babesti este oare o solutie sa te bucuri ca nu mai vezi chestii de astea sau sa treci indiferent pe linga ele? cineva trebuie sa schimbe mentalitatea ,nu? o mamica tinara chiar s-a bucurat cind i-am explicat de ce nu-i bine sa-si imbrace puiul asa gros.era suparata doar pe faptul ca pe ea nu a avut cine sa o invete indiferent de reactia parintilor daca pot sa ajut un BB macar cu un sfat o fac .cit ma injura apoi parintii si ce-or spune despre mine,ii priveste[bang] cu multa dragoste pentru toti BB-ii lumii!!! cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, aveti perfecta dreptate!Tendinta asta de a infofoli copii este pur romanesca si nu aduce nimic bun;Protectie, cica!!!!Si copii sint tot bolnavi mereu, de cind incepe toamna si pina iesim din primavara!!Am testat si eu pe pielea copilului meu,pina la 4 ani, cind era in Romania:caciuli peste caciuli, dresuri,fulare,straturi de pulovere......Pina cind am ajuns aici si a inceput sa se dezbrace singur, fiindu-i rusine de modul absurd in care il imbracam ( din cauza cagulei a ris un parc intreg de el,la toaleta l-au intrebat colegii daca nu cumva este fetita, ptr ca numai fetele poarta dresuri, din cauza puloverelor nu se putea misca lejer prin parc, etc).Acum daca il vedeti, citeodata parca este un golan,cu mantoul vesnic descheiat,camasa scoasa din pantaloni (care evident sint largi si cazuti pe solduri, ca asa a vazut el la cei mari!!!!),fara absolut nimic in cap sau la git!Si stiti care este culmea, ca nu are nimic!Nu mai raceste, nu mai tuseste,nu-i mai curge permanent nasul...Pur si simplu s-a calit!E drept ca nu mai sint minus nu-stiu-cite grade dar oricum,temperatura se situeaza in jur de zero,ca e tot iarna.Iar la scoala, in recreatie, ii scoate in curte, chiar daca ploua (evident, nu sa toarne cu galeata) si nu sta nimeni dupa fundul lor sa-si puna gluga in cap sau sa isi inchida mantoul. Am observat ca acest proces de calire incepe inca de la faza de bebe, progresiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori apar cazuri de astfel de exagerari...cateodata din nestiinta, cateodata din iubire, cateodata dintr-o dorinta prea mare de a proteja sufletzelul [copil]...din motivele acestea parintii si rudele sufletzelului [mamica]inceraca sa-i ofere totul, sa-i ofere abundentza, pentru ca fiecare sufletzel [copil] este unic, atat de unic incat devin "scumpi", atat de scumpi incat trebuie sa fie unici...hmmmm...numai ca sufletzelele care doar primesc se obisnuiesc rau, inteleg daruirea ca pe o datorie...si cand vor ajunge la adolescentza nu vor cere, vor comanda. Iubirea niciodata nu se opreste, iubirea lupta pentru a creste, iubirea devoreaza orice, depaseste orice, iarta orice, iubirea e divina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...