Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

"DIVORTUL"batal vina!


Recommended Posts

Si autoarea cartii de unde s-a inspirat filmul este Betty Mahmoody. Intimplarile din carte se petrec chiar in Iran. Nu stiu ce sa zic, legislatia din Iran e diferita de cea a tarilor arabe (iranienii sint persani, pt. cine nu stie, si nu arabi) iar sistemul este diferit de al altor tari. Ideal este sa se ajunga la un compromis, de dragul copiilor macar. Ce motive de divort sint? Pt. ca sint situatii in care si femeia poate cere divortul, conform religiei islamice iar copiii minori ramin mamei, daca ii poate intretine ( pina pe la 12-14 ani, cind pot opta sa ramina cu tatal lor, daca doresc lucrul acesta). Daca nu ii poate intretine...nu stiu ce sa zic..poate tot compromisul e mai bun...cum o dai, e nasol...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 1 month later...
buna am citit si eu cartea 'numai cu fiica mea' a fost o carte care m-a ingrozit, m-a ingrozit legislatia araba, mentalitatea araboaicelor care puneai legea inaintea sufletului..nu stiu cat de mult este adevar in acea carte dar oricum mi se pare oribil ca dupa divort mama ishi pierde dreptul astupra copilului...din cate am inteles in cazul in care tatal moare, mama tot nu ishi poate avea copilul pt ca el automat este incredintat rudelor sitului..cum este posibil asha ceva? cum se poate ca dupa ce dam viatza unui ingerash, el sa nu ne mai apartina/? nu cred ca ash putea traii intr-o tara araba.... mi-am zis si eu parerea in caz ca cineva e interesat de ea:) valeria http://community.webshots.com/user/kjmami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am citit cartea,m.a impresionat mult la vremea respectiva dar am inteles.o abia acum cand am si eu copil,m.am gandit in diverse momente la ea...e ingrozitor. si totusi,luizav,ce se va intampla cu prietena ta si cu fetita ei dupa divort? http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...