Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Pentru ca japonicile au cam disparut de pe forum, sau poate ma insel?, m-am gandit sa va intreb pe voi toate cele care sunteti stabilite aici, cum vi se pare viata din japan?Ati avut sau mai aveti probleme cu acomodare? Ce va place..sau ce nu va convine?Cum stati cu limba,...dar cu scrisul...? As avea o multime de intrebari si as vrea sa ne si vedem, dar fiindca dupa cum imi aduc aminte dintr-un subiect mai vechi, ne-am imprastiat prin toate colturile, e mai greu. Astept sa aud povestile voastre, momente haioase de aici ...sau chiar jenante....mai sti? poate o sa fie chiar fain!!! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia] Probabil ca la ora asta japonicile fac deja nanica[:)], asa ca o sa-ti raspund eu, o fosta japonica[:)], care a locuit in Tokio timp de 7 ani si ceva. Mie mi-a placut Japonia chiar din ziua cand am aterizat in Narita si nu pot sa spun ca am avut probleme cu acomodarea, in afara, bineinteles, greutatilor cu limba/comunicarea.[bang][bang] Dupa cum vezi, am nimerit din lac in putz[:D], de la frumoasa si melodioasa limba japoneza la minunata limba germana (dar, acum, sincera sa fiu, japoneza mi se pare tril de pasarele pe langa "doitsu-go"). Si pentru ca spuneai de intamplari hazlii, mi-amintesc ca in prima vara pe care am petrecut-o in Japonia, era o caldura d-aia umeda-lipicioasa, meseriasa, si m-am gandit eu ce buna ar fi o inghetata buna si rece. Asa ca m-am dus la magazin si, mare bucurie, era la "sale" pachete cu 6 inghetate de capsuni. Le cumpar repede, ajung acasa, desfac nerebdatoare una, musc din ea si..ramin asa cu bucata in gura, nu stiam daca s-o inghit sau s-o scuip. Am inghitit-o totusi, dar restul inghetatei a ajuns la cos. Era inghetata cu azuki (fasole rosie). Cateva zile mai tarziu a trecut pe la noi un prieten japonez si cu ce credeti ca l-am tratat ? cu inghetata cu azuki, pe care omu`a mincat-o cu mare placere in citeva minute, drept pentru care I le-am dat la pachet si pe celelalte 4 ramase. Tipu`era sincer nelamurit cum de nu mi-a placut. Alta: mi-amintesc ca mi-a luat mult, mult timp pana sa ma lamuresc ce poate sa insemne inscriptia in katakana "shiruba shito" pe care o vezi prin toate trenurile.Maaare mi-a fost mirarea cand am aflat ca inseamna "silver seat" si ca vine din engleza(!!!)[alcool][alcool] Ca sa nu mai spun de cite ori m-a indemnat profu` meu : "Please, take a shiit!" Si stand acum in linistea asta nemteasca desavirsita, mi-am amintit de poluarea sonora din Tokio, probabil una din cele mai mari din lume... sau cel putin mie asa mi se parea pe vremea cand locuiam acolo, pentru ca a fost cauza nenumaratelor somnicuri de pranz ratate ale Laurei. Mai ales iarna…iarna cand trec masinile care vand inghetata (pentru ca, daca nu iarna, atunci cand sa maninci inghetata in Japonia? vara, se stie, maninci gheata colorata, de preferinta… albastra). Nu stiu prin alte parti cum este , dar la mine in cartier, masina cu pricina trecea in fiecare vineri fix la 2.30 dupa-amiaza, cand puiul meu avea somnul cel mai dulce. O voce vesela de japoneza, pe fondul unei muzici saltarete, te imbia “Ais-crimu, ikaga desu ka ?” O uram ! Buun, asta era vineri, martea trecea masina care vindea kerosen, cu melodia ei dulce-sentimentala, de nici n-ai fi zis ca te imbia sa cumperi gaz pentru soba. Si parca iarna nu era iarna daca nu treceau si vanzatorii ambulanti de cartofi dulci copti. Si acum imi rasuna in urechi vocea ragusita de pe banda, a batrinelului care striga asurzitor :“yaaaki-imoooo! Oishiiii yaaaki-imooo”. Vara era mult mai bine, nu tu inghetata, nu tu kerosen si nici yaki-imo. Vara in schimb trecea cat se poate de des masina care vindea lemn de bambus, pe care sa iti intinzi rufele (care am inteles ca nu le mai foloseste nimeni, dar, cica, asa e traditia). Laura mea si acum mai canta uneori prin casa melodia cu pricina :“ takeyaaaaaa, saodakeeeeeee“. Oo, si perioada alegerilor in Japonia, cand harnicii japonezi din echipa electorala ai candidatilor trec (inclusive sambata si duminica) in masini prevazute cu cele-mai-puternice-megafoane-made-in-Japan, din care o voce cristalina te indeamna agasant sa le votezi candidatul. Si trec la fix 8 dimineata [poc](inclusive samabata si duminica[poc][poc]), apoi trec la 12, si daca nu au reusit sa iti strice somnul de dimineata, mai trec odata si pe la 2-3 dupa-amiaza, sa fie siguri oamenii ca nimeni nu se odihneste in perioada alegerilor. La cata galagie faceau, daca as fi fost japonez, zau ca n-as fi votat pe nici unul[zz] Dragutelor japonezelor[japan][grup]: Yoi otoshi o ! (hmmm, suna cam ciudat in romaji[alcool]) LA MULTI ANI ! Cu drag, Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Japonia de un an si patru luni,am impresia ca sunt de o vesnicie aici,cert este ca abia astept sa plec de aici. Sa incep cu ce nu-mi place in tara soarelui rasare: - nu suport toaletele lor(asemanator cu stilul turcesc,cred),de aceea ocolesc restaurantele cu asemenea toalete. - cand merg intr-un restaurant,nu suport acel "Bine ati venit",mai mult tipat decat spus normal,si asta se intampla la fiecare client,care pleaca sau vine in acel restaurant,plec de acolo cu capul facut faramitele de tipatul de urare. - tot in restaurante,nu suport parinti care isi lasa copii,sa tipe ca din gura de sarpe,iar ei isi continua discutia sau sa manance. - ma scot din rabdari stilul lor de a merge pe strada,sunt foarte imprastiati,nu au simtul directiei,merg de parca acum trag sa moara,si se mai opresc si in mijlocul drumului(3-5 persoane,de nu poti sa treci de ei). - asta se intampla in restaurant sau magazin,le spui ce vrei si parca nu aud,mai trebui sa le spui inca odata,pun niste intrebari de te doare capul.Daca ii intrebi ceva din domeniul lor,si ei nu stiu,se duc direct la carte sau manager,daca nu corespunde cu ce au invatat ei mecanic pentru pregatirea pe care o au,sunt efectiv pierduti,iar apeleaza la carte sau suna managerul. Iar acum ceea ce imi place aici: - e o tara in care esti in siguranta,ai uitat ceva proprietate personala,te poti intoarce si peste trei saptamani,ca acolo gasesti lucrul acela.Ca exemplu,sotul a uitat intr-un restaurant diplomatul cu bani,nu avea multi(10.000$),ne-am adus aminte peste vreo ora,ne-am intors,managerul avea banii in seiful restaurantului,toti bani intacti,nu lipsea 1000 de yeni din gramada de bani; a mai uitat obiecte de valoare pe la tipness,si le-a recuperat. Poti umbla si la 3 dimineata ca nu se i-a nimeni de tine,pe strada sau in restaurant. - strazile si autostrazile sunt impecabile. - cei din comert,sunt foarte amabili,rar mai vezi cate o vanzatoare acrita,e mult spus acrita,doar ca nu prea are chef sa-ti zambeasca,sau nu sare imediat sa-ti zica "Bine ati venit",dar in general sunt foarte amabile. Cam asta ma deranjeaza sau imi place in Japonia,nivelul de civilizatie e ridicat fata de alte tari,dupa razboi erau vai de mama lor,dar au pus osul la munca toata natiunea japoneza,cu investitii din america sau alte tari,cert este ca au muncit fiecare japonez,ca sa realizeze ce au acum,si mai ales ca au inteles sa pastreze si sa respecte ceea ce au trudit atatia ani,ca sa ajunga unde au ajuns acum. Bravo lor,au avut spirit de unitate,acum vad ca incep sa se cam dezmembreze,incepe gandirea ca "fiecare pentru el",mai usor cu ajutorul dat altuia mai amarat decat el. Daca imi mai aduc aminte de altele am sa va mai spun,dar la momentul asta,abia astept sa dispar din peisajul japonez,nu ma pot incadra in tara asta si mai ales in mentalitatea lor. V-am pupat! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[olala][olala][olala] Elena, m-ai facut sa zambesc la faza cu inghetata! Defapt apoi chiar mi-am adus aminte ca si io am facut-o lata in prima saptamana de stat in japan.Era prima oara cand ieseam sa fac cumparaturi singura, asa ca iti inchipui ca am luat numai tampenii ( dar cu ambalaje frumos colorate).la un moment dat mi s-a oprit privirea pe o bucata alba in forma patratoasa; clar asta e telemea ca la noi, fericire mare! Asa ca in culmea uimirii da` si a fericirii, am cumparat vreo 5 bucati d-alea patratoase si am plecat acasa.Abia asteptam sa mananc branza cand colo..... era tofu toata ziua! De rusine ca luasem ca inecata si dadusem destui bani pe tofu ala care nici gust nici nica, l-am aruncat si n-am spus nimic la nimeni.Acuma a trecut, asa ca ma pot amuza in liniste! Nati, sa sti ca si pe mine ma cam zgarie pe timpan bine ati venitu` alora din marketuri sau restaurante, da` de la un timp cam aud numa ce vreau! [:D] va pup si abia astept sa mai aud si alte pareri ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as adauga la capitolul restaurant si sorbacaiturile si alte sunete "de nedescris" pe care le fac cei din jur, cu mandrie "traditionala". Eu mi-am stricat o data stomacul = mi s-a facut scarba si am vomitat tot ce mancasem, din cauza sunetelor scoase de cei de la masa alaturata, si zau nu ma stiam sensibila. De atunci evit sa mai intru intr-un restaurant daca mai sunt si alti clienti. La capitolul galagie, de-ar fi doar masinile cu vanzatori ambulanti si masinile electorale, ar fi "liniste". Cum eu locuiesc in bloc e suficient ca 2 vecine sa iasa la povesti (in hol sau in fata blocului) ca sa fie imposibil sa mai citesti ceva fara sa dai muzica la maxim. Seara e un adevarat chin cu usile trantite si conversatia vecinelor sau vecinilor fara somn, peste balcoane ! (incredibil dar adevarat) La capitolul intrebari fara raspuns clar, explicatia ar putea fi "spaima de straini". La capitolul toalete japoneze, sincer, le consider mult mai igienice in locurile publice. In schimb care e parerea voastra despre "ofuro" ? Eu le consider o "pepiniera" de cuperci de piele si alte boli transmisibile. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OtiliaLia,ce e aia "ofuro"? Eu la capitolul japoneza,sunt super pe langa,nu stiu,nu-mi trebui,ca urmare nu ma obosesc sa o invat,nu de alta,dar nu stau aici mai mult de un an,doi. Dar ce spuneti de cei care aduc ziarul dimineata la 4-5,fac o galagie de numa-numa. Si ai dreptate OtiliaLia,cu vecinii/vecinele,astia cand vorbesc,mai mult tipa decat sa vorbeasca normal,plus ca duminica dimineata la ora 7,isi scot copii in fata blocului si dai jocuri de mingi,tipete,rasete si altele,exact sub geamul meu,pana m-am enervat odata si am inceput sa tip la ei,de atunci mai rarut in fata blocului.Nu ca m-ar fi inteles ce am zis in engleza,dar probabil aveam o fata si niste ochii care exprimau indignare sau turbare mai sigur. Asta e,nu poti sa faci educatie cu parinti la varsta asta,cand lor li se pare ca ceva firesc batutu-l mingii la ora 7 duminica dimineata. Mai rezist eu inca un an,doi,ca nu o fi foc,dar tot le mai trantesc cate vreo doua in engleza,nu de alta dar sa nu se simta ofensati daca le vorbesc pe romaneste,macar engleza ar trebui sa inteleaga. V-am pupat! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte interesant sa auzim cum a perceput cineva Japonia ca turist dupa numai cateva zile /saptamani petrecute aici ,neavand contact cu ei din multe puncte de vedere. Acum 3ani ma intrebam cum am ‘cazut’ eu aici ? Principala problema e cea a lipsei de comunicare.Mare avantaj au cei/cele ce stau pe langa un japonez(a) pentru ca in cateva luni sunt in stare sa vorbeasca cate ceva pe cand eu invartindu-ma numai in cercuri de gaijini ,ca sotie de expat,greu am posibilitatea sa practic ceea ce invat , mai ales daca consideri ca nu ai nevoie si poate niciodata nu ai sa folosesti ceea ce inveti. In general sunt foarte nationalisti si atata timp cat considera ca au nevoie de tine se comporta exemplar de frumos si amabil ,altfel ,ar fi in stare sa-ti infiga cutitul pe la spate … Bine macar ca nelocuind la bloc si majoritatea vecinilor sunt familii de straini nu beneficiez de galagia voastra dar aud in fiecare dimineata motocicleta cu baiatul ce aduce ziarele. Cu tofu a patit-o si sotul meu prima data la cumparaturi bucurandu-se cate feluri de branza poti sa gasesti. Ce ma mai innebuneste e perioada asta de sarbatori cand au si ei saracii cateva zile libere si ies cu mic cu mare pe strada de zici ca-i manifestatie ,ca sa nu mai spunem ce cozi fac la restaurante sau pe autostrazi. Am avut ocazia sa vizitez si alte tari din Asia ,am vazut Europa ,Australia si recent putin din America.De departe Japonia e cea mai curata si sigura tara.Este totusi a doua economie mondiala , pe care o sustin numai prin munca lor ,fara imigranti.Pentru asta sunt de apreciat. O zi buna .[japan] Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nu intzeleg de ce atat indarjire pe bietii japonezi. [:0] Nu vreau sa sune aiurea sau sa ofensez pe careva , dar sunt de parere ca cine nu se simte bine e liber/a sa plece. Nu am vazut pe nici un aeroport japonezi care sa ii tina in lantzuri pe gaijini. Eu ma simt minunat in tzara mea de adoptie si nu m-as muta de aici pentru nimic in lume. Am fost si prin alte colturi de lume prin excursie si totusi nu am vazut atata bunavointza si amabilitate fatza de straini ca aici. Cred ca ar trebui sa povestesc cum am fost tratati in Austria sau Olanda sau Anglia sau Filipine sau Coreea sau mai stiu eu pe unde: total dezinteres si totala sfidare- de genul: daca nu vorbiti limba noastra duceti-va unde stiti dar lasati-ne in pace. Mie nu mi se par atat de dificili. In momentul in care le respecti traditia si incerci sa empatizezi un pic cu ei nu ti se mai pare chiar atat de greu. E o tzara super civilizata, cu oameni buni( care de multe ori sunt luatzi de prosti, dar nu merita asemenea tratament), cu strazi curate si sigure pe timp de noapte, cu magazine in care poti gasi orice, cu o cultura frumoasa. Spre norocul meu, inca de cand am aterizat aici am stat numai printre japonezi si spre deosebire de alti straini am invatzat relativ repede limba si unele obiceiuri. Nu stiu nimic de viatza de la bloc din Japonia dar va pot spune ceva despre viatz ade la bloc din Romania: vecinii vorbesc pe scara blocului la fel de tare ca si cand ar fi la stadion, vecina de sus isi spala covoarele peste balcon si toate zoaiele pe geamurile tale se scurg(si nimeni, absolut nimeni nu are bunul simt sa iti spuna macar atat de auzit-ul in Japonia "sumimasen" ), Alt vecin cu 2 etaje mai sus fumeaza ca un turc si toate mucurile de tigara la tine in balcon poposesc, cretinul de alaturi asculta manele cu volumul dat la maxim si narodul de alaturi ii face concurentza cu un CD de la Metallica sau alti nervosi![bang] Copii care bat santurile sunt o mica gluma. Si sa povestesc intamplari din restaurantele romanesti?!?! Cred ca simplele sorbituri si plescaieli ale japonezilor sunt nimicuri cu ceea ce vezi pe aici: tacamuri scapate pe jos si puse cu dezinvoltura la loc pe masa in fatza clientului, preluarea comenzii dupa o ora de la sosire, chelneri pe care trebuie sa ii cauti ca in "de-a v-ati ascunselea" , note umflate sau cu bacsisul inclus(!!!!), pahare murdare, fetze de masa rupte, scrumiere ciobite. Doar preturile sunt de 5 stele! Cat despre "ofuro" ...daca nu iti place nu te duci. Si in Romania sunt bai publice si sunt destul de frecventate. La urma urmei si in final onsenurile lor seamana un pic si cu piscinele romanesti. Si aici vin fel de fel de nespalati. Daca te duci iti asumi un anumit risc. Si din piscina poti sa iei ciuperci sau mai stiu eu ce boala de piele. Si ca sa iti raspund la intrebare: viatza in Japonia mi se pare extraordinara, fantastica! Daca as putea sa imi aleg locul unde as vrea sa ma nasc acolo as Vrea, si in Romania as veni in vizita atunci cand as avea chef sa imi revin la realitate! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...