Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Aliada
Da ,The Last Samurai e un film de milioane!M-a impresionat foarte mult.Mi-a placut mai mult de Ken Watanabe si Hiroyuki Sanada decat Tom.Sper din tot sufletul ca japonezul Ken Watanabe sa castige Oscarul pentru actor in rol secundar in acest an. Aliada
mai, si mie mi-a placut tare mult japonezul, chiar l-am visat azi-noapte;), dar nu stiam cum il cheama. A jucat f fain, m-as bucura daca ar primi Oscarul il merita pe deplin!! Si japonica, o femeie frumoasa si cu o fatza f expresiva, chiar ma gandeam cat de putin a vorbit si cat de multe a spus fara vorbe... Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:D]Chiar asa?L-ai visat?Mie i-mi place la nebunie.Koyuki(fata din film)este defapt model care in ultimul timp a inceput sa apara in unele seriale de TV de aici si a fost aleasa tocmai ca are o figura de japoneza veritabila. Eu o sa-mi cumpar DVD-ul cand apare si sper sa obtin si un poster cu Ken Watanabe[:D] Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey fetyly, io nu azui filmu ca nu avusei cand , da imi fac timp si ma duc sa-l vad, ca tare il laudaratzi[:D]! Remy, io inca nu fusei la nici o nunta , da taty zice ca-s plictisitoare si oricum dureaza cateva ore la masa si atat nu? Bine,el zise ca nu-i place sa mearga foarte tare, dupa ca fuse el in romania la o nunta si juca ( impropriu spis, termenu potrivit e tzopaiala precum capra), pan dimineatza de nu mai putu umbla doua zile! Bine ca era la tara si nu prea interesa pe nimeni care cum tzopaie ca altfel poate s-ar fi simtit naspha ca nu stie sarba[:D]!Colac peste pupaza taty si cu mine ( mama, tata si tot neamu ca era nunta in familie) plecaram la spartu targului, asa-i placu de tare.Si-apoi si la nunta nostra ce mai dansa el cand cu mama cand cu nasa, .... cand cu o poala de la rochia mea! Concluzie ca ma lungi, ..... nu fusei da as mere sa vaz cum e.Da pana atunci poate imi povestiti voi cum a fost la o nunta aici. Va pupulesc ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor...am devenit fan Japonia de cand va citesc, asa de frumos scrieti...am si eu o intrebare pentru voi: am auzit ca limba japoneza nu e foarte greu de invatat, asa este? are doar 8000 de cuvinte sau se exagereaza? Eu va citesc, voi mai scrieti ca tare frumos o faceti! Ma lasati sa va mai deranjez din cand in cand? O "olandeza" prin adoptie, [dual] Lena si [bibe] Freya http://community.webshots.com/user/poolbeertje
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lena
Fetelor...am devenit fan Japonia de cand va citesc, asa de frumos scrieti...am si eu o intrebare pentru voi: am auzit ca limba japoneza nu e foarte greu de invatat, asa este? are doar 8000 de cuvinte sau se exagereaza? Eu va citesc, voi mai scrieti ca tare frumos o faceti! Ma lasati sa va mai deranjez din cand in cand? O "olandeza" prin adoptie, [dual] Lena si [bibe] Freya http://community.webshots.com/user/poolbeertje
Evident orice interventie e bine venita ! Te mai asteptam cu intrebari sau "comentarii"! Ce simpatica esti... japoneza ca limba vorbita nu e extrem de greu de invatat, problema cea mare este nu numarul cuvintelor - ci numarul semnelor (kanji) care sunt necesare pentru citirea unui ziar spre exemplu - in jur de 2.000. Aceste 2.000 de semne pe care le invata tot elevul japonez pana inclusiv in clasa a 9-a nu este insa suficient pentru lectura unei carti, sau pentru studii superioare. Un literat trebuie sa stie cca 7.000 de semne, si chiar si atunci e posibil sa aiba nevoie e dictionar de kanji. Noi avem in casa un astfel de dictionar cu pare-mi-se 56.000 de kanji ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Usor de invatat n-as putea spune.Drept e ca in ceea ce priveste partea gramatica e mai simpla.De exemplu nu are masc. si fem. ,plural sau singular.Verbele au o forma pentru trecut si una pentru prezent si viitor.Ce e mai naspa e ca topica propozitiilor e cam pe dos,verbul venind la sfarsitul propozitiei. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un sfat , va rog mult spuneti-mi ce sa fac . Nu i-am facut fetitei mele certificat de nastere romanesc ca nu am stiut ca se poate face si daca are peste 1 anisor am inteles ca nu se mai face aici la ambasada Romaniei si se face in tara . Parintii mei au fost la primarie si au spus ca nu se poate face asa ceva . Spuneti-mi ce sa fac . Va multumesc anticipat .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...