Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

[asia]Eliana eu zic sa dai telefon intai la ambasada sa vezi ce acte ai nevoie ,apoi stiu ca trebuie sa faci rost de o imputernicire pt. parintii tai sau cine se va ocupa de acte,iar ei sa rezolve in tara problema ...sau eventual daca te duci tu ai nevoie de certificatul copilului ,registrul de familie (de aici)si toata treaba stiu ca dureaza o luna sau doua .Eu mi-am schimbat pasaportul si am legalizat casatoria...vreau sa spun ca ai mult de alergat ,mai bine sa gasesti o relatie sa fi mai sigura .[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Eliana
Am nevoie de un sfat , va rog mult spuneti-mi ce sa fac . Nu i-am facut fetitei mele certificat de nastere romanesc ca nu am stiut ca se poate face si daca are peste 1 anisor am inteles ca nu se mai face aici la ambasada Romaniei si se face in tara . Parintii mei au fost la primarie si au spus ca nu se poate face asa ceva . Spuneti-mi ce sa fac . Va multumesc anticipat .
S-a povestit des pe aici, dar zau nu gasesc. http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=17451 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16712 asta e tot ce am gasit. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie la inceput, din ce auzisem, mi se parea ca e tare usoara japoneza. Si mai ales ca gramatica ar fi tare simpla. Acum, mergand la un curs de japoneza, parca nici gramatica nu mi se mai pare atat de simpla. In primul rand au vorbirea normala si cea politicoasa, unele cuvinte se folosesc doar pt o anumita vorbire, iar altele pentru cealalta. Si timpurile verbale intr-un fel sunt pentru vorbirea ploiticoasa si altfel pentru vorbirea normala. Si au si un echivalent pentru prezentul continuu din engleza. Chiar ultima data la curs am invatat despre terminatia NDESU si NDESUKA, inca nu m-am lamurit cand se foloseste. Si mai sunt si multele terminatii la verbe: forma din dictionar, apoi terminatiile -masu, -te, -nai, -ta, in plus vrebele sunt grupate in functie de ultima litera din fata formei -masu, in 3 grupe. Si mai sunt si prepozitiile. Discutia asta despre limba (gramatica) japoneza imi place, mai ales ca pe mine din scoala m-a atras gramatica. Cine ne mai spune cate ceva despre limba japoneza? Cele care sunteti de mai mult timp in Japonia, reusiti sa intelegeti tot din convorbirea japonezilor, nu ma refer la intelesul unei fraze, ci la fiecare cuvant in parte? Cam cati kanji stiti? Ii puteti si scrie? O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai fete, hai ca ma bag la sobeectu cu limba japoneza olecutza.Mie imi place, pe bune, defapt mi-au placut mereu limbile straine si mi-a placut sa perseverez intr-o limba pana cand reuseam sa `` fur`` cat de cat intonatia cuvintelor originale.Nu stiu cat de mult am reusit sa invatz io japoneza , ca nu fusei la nici o scoala-io stau la taranoaia si mi-e greu sa ajung in tokio-, cert e ca taty nu vorbeste DECAT japoneza si deci nu prea avusei incotro si trebui sa fac cumva sa ne intelegem.[:D]Cu riscu de a devia de la sobeect, am o intrebare*sotii vostrii stiu sa vb romaneste? ca al meu nici in ruptu capului nu vrea sa invetze ( excluzand injuraturile pe care le invata instantaneu de cand le aude). Asa revin la ce vorbeam mai devreme, mai io zic ca daca nu 100 % , macar 80 % din cuvintele folosite intr-o conversatie , le intzeleg.Stiu sa scriu si sa cetesc doar hiragana si katagana, iar din kanji doar 50 de semne scriu ( de cetit mai intzeleg cateva da nu le scriu).Cu cat stiu acuma am reusit sa fac scoala de soferi aici si sa-mi iau testele de pana acum toate fiind in japoneza ( chiaar daca mai erau cuvinte in kanji scria deasupra in hiragana si atunci mi-a fost usor).Acum is la jumatea scolii si mai am doar testul final, asa ca sper sa nu ma inec ca tiganu la mal![:D] Nustiu daca e destul de bine avand in vedere ca io-s de doi ani si jumate aproape trei aici, da ne straduim si asta conteaza! va pupulesc pe toti.....si pe olandeza noastra![dual] ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va scrisesem un mesaj lung despre [asia]si ce stie el in romaneste dar l-am pierdut si nu mai am acum rabdare sa il rescriu. Ce ciuda imi e. Poate mai tarziu sau maine. Va zic doar atat, ceva, ceva romaneste stie el, dar nu totul corect din punct de vedere gramatical si multe chestii le-a uitat pt ca noi vorbim in japoneza. Azumi eu stiu ca in fiecare -ku primaria sau asociatii nonguvernamentale organizeaza cursuri de limba japoneza pentru straini. Intra aici http://www.jinjapan.org/region/kanto.html si, parca esti din Chiba, vezi in ce oras esti tu si daca au cursuri de limba japoneza. O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai fetelor, cand am citit ce mult ai de invatat pentru japoneza deja ma simt mai bine...[:D] si eu care ma plangeam ca "olandeza" e limba grea!! Ce ma bucur ca ati scris despre limba, m-a fascinat felul in care ati descris voi Japonia, toate...deci inteleg ca hiranaga este un fel de scriere in alfabetul latin sau cum, nu radetzi de mine daca va par prostutza dar incerc sa ma "cultiv" un pic aici printre voi....kanji inteleg ca sunt semnele lor, ce vreau sa va intreb este cate un semn "kanji" este pentru un intreg cuvant sau doar pentru o bucata dintr-unul? Vreau sa va spun ce am observat eu la voi toate care traiti acolo este un fel de optimism, adica nu va plangetzi ca e Asia si nu Europa, ca alea sunt asa, alelalte pe dincolo, evident cu problemele inerente. [dual] pe toate "japonicile" care ma incanta aici pe forum, [nl] Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa mai usurel, exista doua "silabare" corespunzatoare unui alfabet: hiragana (pentru cuvinte de origine japoneza) si katakana (pentru cuvinte de import, onomatopee, denumiri de pasari, animale, plante si nume oameni - nejaponezi ! - nu rade a fost o intrebare incuietoare pt profa de japoneza, adica nejaponezii sunt pe aceeasi treapta cu animalele ?) si kanji. Cuvintele sunt scrise folosind kanji, cateodata unul singur (rar) alteori 2 sau mai multe. Ceea ce e cel mai dificil este faptul ca un astfel de semn poate avea mai multe citiri depinzand de "context". Ele au fost imprumutate de la chinezi si au citire japoneza si citire chinezeasca cateodata mai mult de una in fiecare caz. Din unele kanji au luat nastere (prin simplificare) silabarele katakana si hiragana. Hiragana mai este utilizata pentru elementele gramaticale din fraza. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ci Eli [bis]in fiecare oras trebuie sa fie o scoala pregatitoare si chiar este gratuita ...eu am facut una de stat Kansai.Intradevar limba pare a fi usoara dar apoi....gramatica si cuvintele de politete ...m-au terminat[mariaj][mariaj](de fapt formele de politete).Sotul meu este haios...cand vb. limba romana stie cteva cuvinte pe care le-a invatat singur ,eu nu-l invat ,prosti evit sa vb. cu el de fata caci daca mergem acasa in Ro . ,nu vreau sa creada ca-i sunt adresate injurile...stiti cum sunt ei[;)]pe minechiar ma muza uneori ca ma pune sa-i traduc si...ma fac ca ploua[pic]Greu imi este ca el nu vb. deloc engleza..si chiar a trebuit sa ma pun la punct cu japoneza ..dar de eu sunt mai batrana si cu capul mai tare ,nu am reusit sa scriu in kangi sau sa le invat [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea..dar na ca nu ma pot descura.[bang]Voi fetelor cu soti japonezi ,cum va descurcati cu gatitul?al meu sotior(Papito cum il alint eu)nu mananca mancare romaneasca,imi dau silinta sa-i gatesc ceva usor ...fara grasimi,mai mult peste dar vreau sa invat si cateva retete de ale lor,misosiru fac,iachisoba fac,carre-rais,salate,oden chiar,dar mai vreau si ceva nou...sa-l surprind[:D]Poate facem un schimb de idei?[flo] Eliana asa sa faci sa suni,sincer nu-mi vine sa cred ca nu se mai elibereaza certificate de nastere ...sunt chiar.....fara sorici.[poc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...