Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Eli din cate stiu eu:DESU,MASU sunt forme ale verbelor pt afirmativ la prez. si viit. iar DESUKA si MASUKA la interogativ(afirmativ prez. si viit.) Eu am invatat dupa niste carti pe care le-am comandat din Sapporo.Niste manuale in engleza pt invatat japoneza si de scris(hiragana si katakana) si de vorbit.Insa mult mai bine si mai usor ar fi fost sa ma fi dus la o scoala dar aici sunt prea putini gaigini si doar in ultimul timp am auzit ca ar exista un curs de limba japoneza unde predau niste voluntari,deci gratis,dar banuiesc ca nu sunt profesori de profesie. Cert e ca marea majoritate folosesc japoneza alterata de zona in care locuiesc,cu foarte multle jargoane si oricat ai invata din carte ai nevoie sa te obisnuiesti cu limba vorbita in zona unde locuiesti. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Eliana
Va multumesc fetelor , sinteti tare dragute . Am sa sun la ambasada si eu le-am spus parintilor meu sa se duca la primerie sa intrebe ce acte am nevoie dar cei de acolo au spus ca nu se poate face nici un certificat de nastere .
ti-am raspuns pe pagina anterioi acolo ai lista actelor si unde anume se face acest certificat de nastere scris in cadrul raspunsurilor ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angel_jp
Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea..dar na ca nu ma pot descura.[bang]Voi fetelor cu soti japonezi ,cum va descurcati cu gatitul?al meu sotior(Papito cum il alint eu)nu mananca mancare romaneasca,imi dau silinta sa-i gatesc ceva usor ...fara grasimi,mai mult peste dar vreau sa invat si cateva retete de ale lor,misosiru fac,iachisoba fac,carre-rais,salate,oden chiar,dar mai vreau si ceva nou...sa-l surprind[:D]Poate facem un schimb de idei?[flo] Eliana asa sa faci sa suni,sincer nu-mi vine sa cred ca nu se mai elibereaza certificate de nastere ...sunt chiar.....fara sorici.[poc]
Daca cauti tot in cadrul acestui subiect i-am raspuns si eu si ralucami lui Azumi cu un link despre retete, cred ca pe la pagina 2 Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey fete, prefectura o fi chiba unde stau io, da io stau practic in onjuku! la o ora jumate de chiba ( daca folosesti autorstrada...) deci nu prea are cine sa ma duca si sa ma aduca in fiecare zi de acolo iar cu trenu fac si mai mult.In onjuku la mine sigur nu-s voluntari care sa preadea japoneza strainilor.Oricum , cu cat stiu acum ma descurc destul de bine, mai ales ca aici degeaba sti limba literara ca au astia din chiba un limbaj de te doare capu..... Daca vorbesc repede nici un japonez nu-i mai poate urmarii si apoi au neste forme folosite doar aici in ohara ( orasul de langa noi) si onjuku.Mai mult invat din conversatii! ....Auziti da cum au reactionat sotii vostrii la prima vizita in romania? CA al meu a ramas marcat pe viatza de anumite chestii...[:D] Va pup ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotzului meu i-a placut taare mult in Romania! Intr-adevar, peste tot pe unde l-am dus, lumea a fost foarte prietenoasa, el avand si marele avantaj de a vorbi engleza! Deci n-a fost problema cu comunicarea. Parintii mei l-au indragit din prima clipa. Nu puteau ei vorbi in engleza, dar o luau pe romaneste si prin semne si tot se intelegeau. Daca era nevoie, mai interveneam eu cu tradusul... Si-al meu s-a ingrasat vreo 5 kile, mancarea romaneasca i-a placut foarte mult!! Printre preferintele lui la loc de cinste stau sarmalele si ciorba de vacutza! Insa de craciun, de revelion, s-a mirat foarte tare, ca de ce mancam noi romanii aceleasi feluri de mancare in fiecare zi? [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Otilia,eu totusi sper sa invat cat de cat mai mult..rau este ca nu prea am timp sa comunic cu sotul meu sa-l intreb ce-i place ,ce vrea ...el vine obosit si nu prea comenteaza...doar uneori am critici la adresa gatitului[;)]cat despre tara ..si lui i-au placut "micii"carnatii si mancarurile specifice...dar ...dar prea multa carne zi de zi si prea grasa..si acelasi comentariu.."voi mancati si a doua zi mancarea asta"?Si parintii mei au fost incantati cand l-au cunoscut ..dar au avut putine retineri la adresa lui ,felul de a manca(cu gura deschisa si plescaind)apoi indiferenta lui de a trata oamenii..nu in nume de rau ,dar nu-l interesa daca este barfit sau nu...(ma rog ,ai mei au apreciat dar alti nu)..in fine ,eu incerc sa-l fac sa inteleaga traditia si portul nostru si felul de a fi..si surpriza ..el intelege perfect sichiar aproba este de acord ,sunt uneori uimita,de aceea incercam sa-l uimesc si eu la randul meu ,cu mancare de-a lor.[;)]consider ca este greu de incantat un japonez ...mai ales daca are o anumita varsta[:(][:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angel_jp
Multumesc Otilia,eu totusi sper sa invat cat de cat mai mult..rau este ca nu prea am timp sa comunic cu sotul meu sa-l intreb ce-i place ,ce vrea ...el vine obosit si nu prea comenteaza...doar uneori am critici la adresa gatitului[;)]cat despre tara ..si lui i-au placut "micii"carnatii si mancarurile specifice...dar ...dar prea multa carne zi de zi si prea grasa..si acelasi comentariu.."voi mancati si a doua zi mancarea asta"?Si parintii mei au fost incantati cand l-au cunoscut ..dar au avut putine retineri la adresa lui ,felul de a manca(cu gura deschisa si plescaind)apoi indiferenta lui de a trata oamenii..nu in nume de rau ,dar nu-l interesa daca este barfit sau nu...(ma rog ,ai mei au apreciat dar alti nu)..in fine ,eu incerc sa-l fac sa inteleaga traditia si portul nostru si felul de a fi..si surpriza ..el intelege perfect sichiar aproba este de acord ,sunt uneori uimita,de aceea incercam sa-l uimesc si eu la randul meu ,cu mancare de-a lor.[;)]consider ca este greu de incantat un japonez ...mai ales daca are o anumita varsta[:(][:(]
Nu dispera, barbatii japonezi "in principiu" se casatoresc cu femei nejaponeze, pentru ca la acestea gasesc ceea ce nu gasesc la femeile lor: interes pentru persoana lor, viata de familie adevarata. Si mancarea este importanta, recunosc. Incearca (eu asa mai faceam pe la inceput, cand habar n-aveam sa citesc instructiunile de pe dos) sa treci pe la magazine, in zilele cu "degustari" si intreaba femeile acelea cum prepara mai stiu eu ce. Sunt foarte amabile si explica cu "supra-lux de amanunte". Ba iti mai si pun in cos toate ingredientele necesare unui fel din acelea. Adevarul este ca mancarea romaneasca se preteaza la stat in frigider, pe cand a lor, daca n-o mananci imediat, pana a doua zi o poti arunca. Asa ca e logic sa se mire ca "mancam 2 zile la rand la fel". Al meu sot mananca foarte elegant (a mai circulat in afara Japoniei la viata lui si a avut ocazia sa vada si sa invete aceste lucruri). Ii plac mancarurile romanesti dar nu se omoara dupa. Cam o data pe luna fac de-ale noastre ceva gen sarmale, ardei umplut, chiftelute normale sau marinate. Am reusit sa-l dezobisnuiesc sa arunce cu shoiu peste orice, acum foloseste condimente diferite pentru pui,porc, vaca. Inainte toate erau "la fel" cu shoiu. Sa nu te sperie ca nu zice nimic, si nu se declara incantat. E felul lor traditional de a fi. Nu prea isi exteriorizeaza simtamintele si nici opiniile. Cu obiceiurile romanesti nu insista prea mult,sa nu-l exasperezi si sa pice in latura opusa. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana, cautand niste mesaje intr-un subiect de mai dedemult uite ce am gasit in legatura cu certificatul romanesc. Nu stiu daca ai citit asa ca iti scriu aici. "Lia Moderator Japan 1244 Mesaje Trimise - 02/06/2003 : 05:34:45 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Yurika, La ce a spus Elena,ar mai trebui adaugat faptul ca trebuie mers la ambasada pentru obtinerea certificatului de nastere inainte ca Mark sa implineasca 1 an.Dupa varsta de un an certificatul nu mai poate fi obtinut la ambasada ci doar in tara,iar procedura e mai dificila si dureaza mai mult. Lia&Andrew " O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...