Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

o colectie de linkuri postate de papadie pe al subiect recent quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by papadie http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18949&whichpage=1 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=12208&whichpage=1 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4260&whichpage=1 Bine ai venit "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu) -------------------------------------------------------------------------------- spor la cautat Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bai fete io cand am spus ``marcat pe viatza`` prima data cand a poposit pe meleaguri romanesti, m-am referit atat la aspectele pozitive cat si la cele negative.Ca a ramas uimit de cat de pupaciosi sunt romanii ( ai mei ca ai mei, da buniciiiiii mai ales buna-meu l-a albit la propriu!), apoi de ospitalitatea peietenilor nostrii de familie, i-a placut la munte si a ramas incantat de locurile vizitate in romanica,ii placu foarte tare ciorba de burta si , citez, ``ciorba de baka``( io am zis la inceput ca face mistho da el nu prea poate sa-l pronunte pe V defapt).De toate astea a ramas cu o parere frumoasa, dar mai is aspecte ca.....birocratia din rom, mizeria din unele locuri, cainii vagabonzi din orasul meu....cersetorii, tiganii si spitalul nostru muicipal de la care a ramas cu un gust amar.[V] Ii plac si lui mancarurile romanesti.....daca-s adaptate la cele japoneze, are cateva feluri favorite dar nu tot timpul.....o data de doua ori pe luna.Nu mananca mamaliga nici sa-l pici, a incercat o data de gura mea da s-a lasat de sport, apoi si-a fript^o in tigaie cu shoiu si nici asa nu-^i placu!.S-a schimbat mult de cand suntem impreuna, si-a mai romanizat exprimarea sentimeltelor, chiar daca la inceput nu spunea ce-i place si ce nu acum a inceput sa spuna, ii era rusine sa spuna`` aishiteru la telefon, da acu spune! Sau sa ne pupam in public...doamne feri! Acu nu mai comenteaza. S-a schimbat ce sa mai!Si abia asteapta sa merem in romanica....da cu bb pe drum, mai stam! Chiar apropo, am auzit ca astia nu fac anestezie (epidurale sau cum le zice) la nastere! Asa-i? Va pup ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat la ambasada si mi-au spus ce acte imi trebuie si acum nu mai conteaza ca are peste 1 an . De ce la mine in orasul natal nu se poate face nu inteleg , sau aia de la primarie nu prea dau mare importanta la cerintele oamenilor sau pur si simplu le este lene sa caute . Oricum cind voi ajunge in Tokyo am sa trec si pe la ambasada . Va multumesc mult fetelor . Sotului meu ii plac sarmalele , ardei umpluti , tocanita de cartofi etc . Nici sotului meu nu-i place mamaliguta . Chiar aseara am facut mamaliguta ca am gasit malai aici si doar agustat un pic si mi-a spus ca nu-i place ca nu are nici un gust . Si el a ramas surprins de pupaturile din tara ca si mama l-a albit . O fost in tara decit o data si inca nu si-a format o parere . De invatat romana nici sa nu auda pentru ca nu o foloseste prea des .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a fost o singura data in Rom si ia placut foarte mult.Mincarurile romanesti din pacate nu ii plac,mamaliguta nici atit[bang].De vorbit romaneste stie foarte putin dar uneori ma intreaba cum se spune in rom. la unele lucruri sau mai retine cite ceva din conversatiile mele la tel. si apoi ma intreaba ce inseamna. cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea! Am revenit printre voi atat la figurat cat si la propriu. Mey fetili dar ce frig e in Japonia!!! Nu imi vine sa cred! Sotul meu spune ca ultima oara prin zona asta a nins acum 15 ani si atunci "zapada mieilor", adica un fel de fulguiala. Iar acum vad ca s-a depus binishor. Pe la voi cum e? Eu simt ca imi crapa pielea de frig(poate ca e din cauza ca sunt si mai friguroasa de felul meu), dar pe cuvant ca nu imi vine sa ies din dus sau din patutz. Vad ca vb de mancarea romaneasca si japonezi[:D] Pai fetelor pot spune ca al meu sotz e mare iubitor de bucatarie romaneasca. Mananca de toate si cat pt o armata: sarmalutze, ardei umplutzi, salata beouf, ciorba de perisoare, supa de galushte, peshte prajit cu mujdei si mamaligutza, aripioare de pui la ceaun, tokitura moldoveneasca,chiftele. Si jur ca nu exagerez!!! Si am cazut pe spate cand am vazut ca seara ma intreaba daca nu mai bem vin fiert. Daca va spun ca si in seara asta a piculit vre-o ora deasupra oalei de vin si o tot gusta si tot mai punea piper, si tot imi dadea si mie sa gust, de mai mai sa terminam oala pana sa dea vinul in fiert[:D] Mie nu prea imi place sa stau prin bucatarie de aceea al meu mai tanjeste dupa cate o farfurie cu "ceva cald", dar il rezolv imediat cu un Joyfull sau o izakaya sau mai luam cate ceva semi preparat. Cate odata il mai ia melancolia si cica ne apucam sa gatim. Mai mult ma incurca, dar moare de fericire cand vine si isi pune in farfurie "mancare romaneasca facuta de el"[;)] Singurele sortimente care il scarbesc la maxim sunt piftia si ciorba de burta. Si sincera sa fiu nici eu nu prea sunt un fan al piftiei. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, si la noi e un friiiig... Azi mi-am luat gecoi (dintr-ala lung pana-n pamant si umplut cu pene - e mai mult futon decat geaca :D). Aseara, in orasul Fukui fiind, la lucru, am constatat ca nu mergea nici un tren pana in Tsuruga mea de bastina. Am ajuns acasa in cele din urma cu un expres ratacit - intarziat cu vreo 3 ore si ceva, care trebuia sa ajunga in Osaka, dar despre care nu se stia cand va nimeri in sfarsit si acolo... Ieri un vecin si-a rupt un picior cazand pe poleiul din fata blocului, acelasi polei pe care Matei a tras o tranta dis-de-dimineata, iar eu am facut niste scheme care m-au bagat sub masina si m-au umplut de vanatai :((( Aici ninge si acum, insa zapada foarte mare inca nu e, nu se compara cu ce am vazut ieri in Fukui, unde numai vineri spre sambata noaptea au cazut cca 60 de cm :O Dar ati vazut ce e si in Ro?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit dragele mele..sunt nou venita aici[cool] Imi place mult aici,este un site dragut si-un forum haios![pup] Eu sunt aici in Japonia cu sotul meu (roman)muncim aici,ne este foarte bine..suntem in Saitama-ken...nu stiu pe unde sunteti voi![grup] Sper ca ma bagati si pe mine in seama,mi-ar face mare placere sa ma acceptati in grupul vostru! Yoroshiku! Mata ne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si aici a nins, de trei zile continuu... ceva anormal pentru aici. Batranii spuneau ca asa ceva n-au mai vazut de vreo 20 de ani sau mai bine. Mie imi face o placere nebuna. Zapada era practic lucrul pe care il regretam cel mai mult in Japonia. Dar, din cauza zapezii n-am indraznit sa ies pe undeva cu masina. Nu mi-e frica de cum conduc eu ci de cum conduc ceilalti ! Asa ca m-am limitat la o scurta plimbare prin zapada dimineata de vreo 20 cm, si pentru ca a iesit soarele pana seara s-a topit de tot. Maine trebuie sa ajung pe la munte si teama mi-e ca o sa patesc ca tine Julie, dar e musai sa ma duc ! Anul trecut cand nu era asa rece si zapada aici, am stat in tren in munti aproape 2 ceasuri blocati de viscol. Ce-o fi acuma, nu stiu. O sa vad maine. Bun venit Sorina-Alexa. Multa sanatate. Eu desi in tara reuseam sa racesc in fiecare iarna si sa tarai raceala pana in primavara, aici pana acum n-am reusit aceasta performanta. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io am reusit performanta de a raci... am niste muci comparabili cu ai copiilor japonezi :))) Otilia-Lia, ia-ti haine groase si niscai kairo - si ceva mai mult de citit, in cazul ca ai sa stai blocata prin vreo gara/tren. De cand sunt in Jap. n-am vazut atatea trenuri intarziate ca-n ultimele saptamani... sinucideri, accidente, zapezi... "Mey, ce Japonie nebuna!", vorba lui Matei, singurul, de altfel, care gusta din plin si cu mare bucurie acest sezon...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...