Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Eliana
Bine ati venit fetelor la [grup] japonezilor . La mine a nins foarte putin si cind i-am aratat fetitei mele pe geam cum ninge nu am mai putut sa o iau de la geam si am fost nevoiti sa mergem in parc cu ea si se bucura atit de mult cind vedea zapada . Mie imi place zapada la nebunie si m-as fi tavalit si eu un pic prin zapada .
Draga Eliana.. Pe la noi n-a nins deloc,si duc dorul zapezii...si iti dau dreptate,si eu m-as tavali prin zapada mai ceva ca un copil! Tu unde esti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sorina,Mada,bine ati venit!E bine sa ne inmultim randurile! Fetele care se plang de lipsa zapezii,ce-ar fi sa faceti o vizita in Hokkaido!Hai la Kushiro cu voi!Daca va hotarati poate mergem in Akkan la onsen unde zapada atinge cote maxime!Ma refer de ordinul metrilor nu asaa cativa amarati de cm![:D] Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si eu ma bucur ca suntem multe "japonici"pe acest forum,cred ca trebuie sa pastram legatura una cu cealalta,este bine sa fim unite, mai ales ca suntem departe de tara si nu intelegem inca sistemul japonez ,adica nu ne putem adapta vietii,sistemului de aici ,eu am o intrebare:ati intampinat greutati cu privinta felului de a arata ,adica,eu am 32 de ani ,aici toti cred ca am mai mult,in tara ...alaturi de fata mea nu-mi dau mai mult de 27 chiar 25...voi ce parere aveti de cum aratam noi in tara lor?Ati intampinat probleme de genul asta?Sincer eu am fost revoltata...nu-mi venea sa cred...[bang]Sotul meu este multumit de infatisarea mea (la anii mei)dar ..la sala de sport toti credeau ca eu am 35-38[:(!]Voi?Ati patit asa ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey fetelor vin si eu cu gramada de intrebari(acum repede cat le tin minte[:D]). Sa o iau pe rand: aici in JP avem si ambasada si consulat? Si daca da unde este consulatul? Apoi consulatul ca si consulatul dar unde a disparut Japonelul[:D]? Ne-a instigat la convorbiri pe chat, a venit cu atata insufletire si elan si vad ca in ultimul timp nu a mai spus nimic.[asia] Apoi pt fetele care sunt aici cu viza de lucru. Puteti sa imi dati mai multe detalii despre aceasta viza? E nevoie de certificat de eligibilitate cand mergi la ambasada pt eliberarea vizei? Pe cat timp se acorda?(1,2,3 ani?) Cat timp dureaza pana obtii o astfel de viza? Va rog mult de tot sa imi dati si mie cateva informatii. [flo] Multumesc mult! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici ninge iar, la greu. Raluca, nu exista decat ambasada, aia din Tokyo, iar un om de acolo se cheama "consul", care e altul decat ambasadorul. Angel, io n-am avut probleme cu varsta, sau cum sa zic (ori cel putin cu mine japii au fost politicosi), ba chiar unii s-au mirat enorm (cica :D) cand le-am spus cast maritata si mai ales mama de cupil :D. Nu stiu de ce, probabil am o fata tampa si iresponsabila :D. In schimb mi s-a intamplat sa vad gagici inca adolescente carora le-as fi dat in jur de 30 de ani... Cred ca lucrurile nu stau foarte diferit de Ro aici (ptiu, ce adolescente romance vazui in vacanta pe la Atomic :D)... Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angel_jp
Sincer si eu ma bucur ca suntem multe "japonici"pe acest forum,cred ca trebuie sa pastram legatura una cu cealalta,este bine sa fim unite, mai ales ca suntem departe de tara si nu intelegem inca sistemul japonez ,adica nu ne putem adapta vietii,sistemului de aici ,eu am o intrebare:ati intampinat greutati cu privinta felului de a arata ,adica,eu am 32 de ani ,aici toti cred ca am mai mult,in tara ...alaturi de fata mea nu-mi dau mai mult de 27 chiar 25...voi ce parere aveti de cum aratam noi in tara lor?Ati intampinat probleme de genul asta?Sincer eu am fost revoltata...nu-mi venea sa cred...[bang]Sotul meu este multumit de infatisarea mea (la anii mei)dar ..la sala de sport toti credeau ca eu am 35-38[:(!]Voi?Ati patit asa ceva?
Mie mi se intampla invers. Eu am 37 si lumea ma crede aici de 25-30, da 30 asa un maxim maximorum. Nici in tara nu-mi dadea lumea varsta pe care o am, mereu mi se adresau cu "fetito", "copila cu ce te servesc... " dar nu in sensul jignitor ci de drag si simpatie. Ba o data (acum 4 ani cred) intr-un grup de elevi cineva ma intreaba pe mine "mai copii, da voi singuri sunteti aici, unde e profesorul ?" Acum vreo 6 ani, eram la supravegheat la bacalaureat intr-o sala, si m-am asezat si eu intr-o banca langa un elev. Si taman atunci intra in sala presedintele comisiei si incepe un tambalau "dar unde e celalalt supraveghetor, dar de ce sunt doi elevi in banca".. si a durat ceva pana l-am convins ca noi suntem cele doua profesoare supraveghetoare ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Mey fetelor vin si eu cu gramada de intrebari(acum repede cat le tin minte[:D]). Sa o iau pe rand: aici in JP avem si ambasada si consulat? Si daca da unde este consulatul? Apoi consulatul ca si consulatul dar unde a disparut Japonelul[:D]? Ne-a instigat la convorbiri pe chat, a venit cu atata insufletire si elan si vad ca in ultimul timp nu a mai spus nimic.[asia] Apoi pt fetele care sunt aici cu viza de lucru. Puteti sa imi dati mai multe detalii despre aceasta viza? E nevoie de certificat de eligibilitate cand mergi la ambasada pt eliberarea vizei? Pe cat timp se acorda?(1,2,3 ani?) Cat timp dureaza pana obtii o astfel de viza? Va rog mult de tot sa imi dati si mie cateva informatii. [flo] Multumesc mult! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
In unul dintre linkurile date exista si cel al ambasadei Romane din Japonia si cel al Ambasadei Japoniei din Romania. De ce n-ai fost la ambasada cand ai fost in tara? Te lamureau aia clar pe romaneste. La celalalt subiect cu legile japoniei ai linkul catre toate variantele de viza. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...