Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Am ras cu lacrimi[:-)))][:-)))][:-)))],iar ceea ce a descris Elena ,cu masinile care circula sa vanda ba una ,ba ailalta ,perfect adevarat.Ma scot din sarite.Astea cu vanzarile care au o muzica mai domoala mai merg,dar alea cu alegeri si mai sunt un fel,nu stiu daca tot la capitolul asta se incadreaza.Stiti masinile alea negre ,cu o muzica de ti se face parul maciuca in cap.Alea ma scot din sarite+motociclistii(botzuzuku,parca asa le zice)Mooooooooooor cand ii aud.Abia ce adoarme puiul si incep cardurile de oameni nebuni(altfel nu stiu cum sa le zic)sa ambaleze motoarele. Am auzit o intamplare adevarata pe tema asta ,o mamica disperata (asa ca mine)de sunetul lor,a iesit in poarta cu bata de baseball si i-a dat unuia in cap.L-a omorat,si bineinteles ca a facut puscarie.Asta ca sa vedeti ca sunt unii care chiar dispera . Desi stau la bloc,nu prea am galagie doar cand incepe "gradina zoologica" de alaturi sa tipe,sau cand ii scoate din casa,in special dimineata cand o duce la gradi pe aia mai mare si cand o aduce. Mai fetelor,urla copilu ala de zici ca-i sarit[bang][bang][bang] Aia mare tipa ,face in tot felul,ala mic rage de iti vine sa te urci pe pereti.Ce mai o adevarat "gradina zoo",nu exagerez. In rest m-am obisnuit cu toate,cand plec in vizita in tara mi-e dor ,iar cand ma intorc simt ca am venit "acasa" La capitolul siguranta ,lucrurile nu mai sunt chiar asa roz.De exemplu daca acum 7 ani,nu imi era frica sa ies noaptea pe strada,acum nu mai am vitejia aceea.Ma ingrozesc cate crime ,cel putin cati copii omorati,rapiti ,fete de scoala violate si omorate,iar faza cu copilul acela de 4 ani,omorat de unul de 11 sau 12 m-a ingrozit.Rapit din magazin,unde era cu parintii[bang][bang] Limba o iubesc,ca atare nu ma pot abtine sa nu-i vorbesc si fetitei mele la fel,mi-e ciuda ,insa poate vi se pare ciudat sau ca exagerez,dar mie imi pare mai usoara de vorbit si inteles,adica Amira mea numai japoneza vorbeste. Intelege rom si engleza,mai nou si araba.Daca o rog zice si romaneste,repeta dupa mine,insa de baza e japoneza.In fiecare zi stie cuvinte noi,sunt ff surprinsa.Cred ca datorita televizorului. Nu am vrut sa ii fac limba japoneza ,limba de baza,insa asa a iesit.Tot timpul cu ea afara la copii am vrut sa inteleaga ce-i zic cei din jur si de aceea am vorbit cu ea in japoneza.Acum ma stradui sa o invat romaneste. Nati "ofuro" inseamna baie,cred ca Otilia se referea la onsen,baile publice .Eu una nu am fost niciodata,dar sunt si locuri unde ai onsen in camera.E mai scump dar merita daca nu vrei sa iei o boala.Prietena mea nu suporta baile astea comune,nu intra nici moarta nici dupa sotul ei in baie,daramite dupa straini.De la ea stiu faza cu "onsen" in camera . Daca imi mai aduc aminte cate ceva ,va zic. Va pup [pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ca turist in Japonia. Eu prima data am ajuns aici ca turist. Am fost fascinata, sincer, dar totusi am vazut si chestii ciudate "suficiente" inca de atunci, lucru care nu m-a oprit ulterior sa ma hotarasc sa "traiesc" aici, temporazr sau definitiv. Sunt capabila sa fac abstractie sau sa ma feresc de ceea ce-mi provoaca neplacere si dezgust si sa aleg doar partile frumoase. Am incercat la inceput sa explic vecinelor ca ma deranjeaza galagia lor, dar ele nu pricep sau nu vor sa preceapa ce vreau sa spun. Pentru japonezi cred ca "galagia" in inteles romanesc este ceva normal. Asa au crescut si parintii, asa isi cresc si copii, habar n-au cum cresc alti copii din alte parti si nici nu-s interesati de acest aspect. Chestia cu "nu-ti convine cara-te acasa" draga Ralucami, asta e deja luata de la japonezi. Se pare ca ai inceput sa gandesti ca ei. Dar asta e problema ta. De ce zic asta, pentru ca traind cam 50 % in mediu japonez si 50 % in mediu international, am ocazia sa-i vad si pe unii si pe altii cum se manifesta. Iar aceasta expresie cu "nu-ti convine cara-te acasa" este exprimarea de fapt mascata si politicoasa a "urii rasiale". Sunt foarte invidiosii pe cei cu "pielea alba". Despre siguranta in Japonia, dupa doar 3 ani de zile, pot spune acelasi lucru, s-a schimbat in rau. Daca acum 3 ani, nu-mi faceam probleme, sa vin singura de la gara la orice ora (chiar si dupa 11 noaptea) eh, acuma nu-l mai las nici pe sotul meu sa vina singur, prefer sa ma duc cu masina sa-l culeg din gara la sosire. (nu intotdeauna gasesti taxiuri in gara noastra). Ultima "crima" pe tema garii a avut loc acum mai putin de o saptamana in gara centrala Hiroshima seara dupa ora 22, cand un barbat a fost "rapit" de alti 6 insi cu o masina de pe peronul unde astepta taxiul, batut bine, curatat de bani si aruncat la loc pe acelasi peron. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar despre restaurantele romanesti, ce sa-ti spun. Eu una mai mult de 5 minute n-as astepta chelnerul, pur si simplu m-as ridica si as pleca, iar daca fata de masa este rupta si jegoasa, nici nu m-as opri macar. Tacamuri scapate pe jos si puse inapoi in fata clientului ? In secunda aia m-am ridicat, am iesit si am plecat chiar daca am facut deja comanda. Nota de plata, o verific singura, nu dau banul din mana in necunostinta de cauza (am patit-o si eu cu painea pusa pe nota de plata, care am cerut sa fie stearsa si drept urmare n-am dat nici un leu in plus chelnerului, desi aveam in intentie) N-am spus ca frecventez ofuro, ci am cerut doar "parerea" celorlalte fete. Evident nu-s fraiera sa ma duc la ofuro asa cum in tara nu frecventam piscinele. Eventual doar onsen ca totusi e ceva special mai ales daca apa termala are si calitati deosebite (sarata, sulfurata etc). Japonia e o tara superba, cu multe chestii interesante, spectaculoase iar daca reusesti sa faci abstractie de lucrurile neplacute se poate trai foarte bine aici. A face abstractie, nu inseamna ca nu vezi ciudateniile ci le ignori. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ralucami,eu as vrea sa ma car de de aici,dar nu pot,la fel ca si tine,ne-am casatorit cu omul pe care il iubim,care din fericire pentru tine este japonez,si tu iubesti aceasta tara,dar din nefericire pentru mine,sotul meu are afaceri aici,si nu este tara lui si nici a mea. Si pentru ca, subiectul "Cum vi se pare viata in Japonia",ma intreaba personal pe mine,pe tine si pe alte persoane care locuiesc aici,cred ca am dreptul sa-mi spun propria parere,placuta sau nu,despre viata mea in Japonia. Asa cum "unii" japonezi spun despre noi romanii,ca mancam sobolani,sau ca se mira ca avem televizor in casele romanesti,cred ca pot sa-mi spun si eu parerea despre japonezi,cu cele bune sau rele ale lor. Ai auzit vreodata expresia "Nu exista padure fara uscaturi?",iti inteleg frustrarea parerilor noastre despre acesta tara si locuitori din ea,dar nu suntem la unison toti,avem personalitati diferite,asa ca si parerile vor fi diferite. Eu ma bucur ca tie iti place aici,dar lasa pe fiecare sa-si spuna parerea, ce ar trebui sa fac eu de pilda,cand aud alti romani ponegrind Romania in favoarea tarii pe care i-a adoptat? Asta sunt eu,nu-mi plac unele lucruri aici sau in tara mea Romania,dar le accept asa cum sunt,atata timp cat nu fac nimic sa schimb in bine ceva,aici sau in tara mea. V-am pupat![flo] Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor fetelor! Inca de la inceput as vrea sa stabilim o regula de baza: sper ca pe tot parcursul acestei discutii sa combatem idei nu persoane. Nati nu te gandi ca eu ti-am interzis sau imi este indiferenta parerea ta! Tu te simti lezata dar nu ai de ce. Asa cum ai spus suntem persoane diferite si e logic sa avem pareri diferite. Punctul meu de vedere si subiectul de mai sus priveste-l ca pe o echilibrare a balantei: parti proaste ale japonezilor vizavii de cele ale romanilor. Sper ca m-ai intzeles. Oricand o sa imi faca placere sa vorbesc cu tine si cu toate celelalte fete, chiar daca uneori discutiile sunt in contradictoriu. Nu te gandi ca am de gand sa acaparez subiectul si sa ii ridic pe japonezi in slavi. Vreau doar sa imi expun punctul meu de vedere asa cum ati facut-o toate. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by OtiliaLia
Chestia cu "nu-ti convine cara-te acasa" draga Ralucami, asta e deja luata de la japonezi. Se pare ca ai inceput sa gandesti ca ei. Dar asta e problema ta. De ce zic asta, pentru ca traind cam 50 % in mediu japonez si 50 % in mediu international, am ocazia sa-i vad si pe unii si pe altii cum se manifesta. Iar aceasta expresie cu "nu-ti convine cara-te acasa" este exprimarea de fapt mascata si politicoasa a "urii rasiale". Sunt foarte invidiosii pe cei cu "pielea alba". Lia-S
Cand am spus ca cei care nu se simt bine aici sunt liberi sa plece acasa, am vrut sa spun exact ceea ce se intelege prin aceasta expresie, nu am incercat sa ascund in spatele cuvintelor nici o ura, nici un dispret. Ar fi culmea sa ma acuzi de ura rasiala, fatza de rasa alba[:D][:D] Sa fim seriosi! Oi fi traind eu printre japonezi dar asta nu inseamna ca am inceput sa ma transform si acum nu mai pot de ciuda pe cei care au pielea alba si ochii rotunzi[:D] Intr-adevar in multe situatii am inceput sa privesc problemele asa cum o fac japonezii, dar nu intr-atat incat sa nu imi pot pastra o anumita limita a bunului simt european. Aceiasi chestie le-am spus-o si unor bucuresteni, veniti in vizita in Iasi si care s-au plans continuu de cat de mic e orasul comparativ cu capitala, si de lipsa magazinelor " de firma" si de mai-stiu eu ce. Si pe atunci nici nu ma gandeam ca vreodata o sa ajung prin Japonia. Dar asa cum ai spus asta e problema mea si nu cer nimanui sa se oboseasca sa ma intzeleaca. Cat despre faptul ca japonezii sunt invidiosi pe "rasa alba" , spusa in contextul de mai sus, asta incepe sa imi sune a instigare rasiala. Intr-adevar stiu ca admira rasa alba, ca unii au un mic complex de inferioritate fatza de pielea alba , parul blond si ochii albastri, ca incearca sa fie si ei mai "altfel" purtand lentile de contact albastre care ii fac sa arate ca niste zombi. Dar de aici pana la afirma " fratilor astia ne urasc pt ca suntem albi!" e cale lunga. Si eu sunt " invidioasa" pe parul lor atat de negru care uneori are reflexe albastre, pe maiestria lor de a caligrafia un kanji, pe ochii lor negri ca taciunele. Si totusi nu sunt o rasista! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca azi am chef de vorba,am sa dezbat idei si nu persoane. Ce imi place mie la unele persoane,care dupa ce au parasit tara de bastina,si traiesc in alta tara mai civilizata,dezvoltata decat Romania,incep cu comparatii. Tu vrei sa-mi spui ralucami,ca tu abia acum de cand locuiesti in Japonia,ai observat vecina care spala covorul pe balcon,si zoaiele coboara pe gemurile tale?...ca vecinul fumeaza la balcon/geam si arunca mucul de tigara la tine in balcon/pervaz sau pe pamant in fata blocului?....sau ca restaurantele din Romania de 5 stele,au fata de masa cu gaurele,sau scrumierele ciobite,sau ca un anumit chelner vine dupa jumatate de ora sa-ti i-a comanda,sau iti pune tacamul cazut pe podea inapoi pe masa,si iti ureaza pota buna?....sau ca vecinele vorbesc tare pe palier sau sub geamul tau? Ne intrebai de acea inversunare pe care o avem impotriva japonezilor,ca daca nu ne convine/place sa plecam acasa,ca nici un japonez/a,nu ne tine cu forta pe aeroport,sa nu plecam? Dar de unde atata inversunare din partea ta asupra romanilor,doar pentru simplu fapt ca traiesti intr-o tara civilizata? Si daca este ea,Japonia, o tara fantastica si super amabila si civilizata,de ce au ei inchisori? Si cu ce sunt ei,japonezii,mai presus de noi romanii,ca eu am vazut japonezi care urinau la colt de strada si pe autostrazi,si cred ca stii ca au popasuri pe autostrazi din 3 in 3 km,iar in oras au la fel de multe toalete. Cu ce sunt mai presus japonezii,decat noi romanii,ca imi spui ca sunt inversunata pe aceasta natie? Ca sunt libera sa plec,daca nu-mi place? Asta e parerea mea,fie ca le place unora sau nu,ca iubesc aceasta tara Japonia,sau ca iubesc tara lor Romania. V-am pupat! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu Nati nu le-am vazut acum, dar pana nu am plecat nu aveam model de comparatie. Mi se parea normal sa nu imi spal geamurile de la balcon decat dupa ce isi termina vecina treaba (asta asa ca sa nu muncesc de 2 ori ca fraiera), mi se parea normal sa strang mucurile lui Nea Vasile din ghivecele mele cu flori si de alta data sa nu mi le mai scot in balcon si asa mai departe. Si gresesti cand spui ca sunt inversunata pe romani doar pt ca traiesc intr-o tzara civilizata. E o mare eroare! La urma urmei si in final pt mine toti sunt OAMENI. Si ii respect la nivelul pe care il merita. Acelasi respect si admiratie as avea-o fatza de vecinii mei daca ei ar incerca sa se comporte cat de cat civilizat. Nu contest faptul ca si in Romania sunt oameni de valoare care au bun simt si un sistem de valori foarte sanatos. Si pe acei oameni ii admir! Si ma mandresc cu ei! Nu incerca sa ma acuzi de lipsa de patriotism pt ca aici ai luat-o pe o panta grasita. La fel de grasita ca cea in care ma intrebi de ce in Japonia sunt inchisori. Nu asa se pune problema. Problema se pune: cat de pline sunt inchisorile lor comparativ cu a altora. Nu ar fi rau sa vezi si rata de infractionalitate a lor comparativ cu a noastra. Si degeaba te-ai aprins: nu ma deranjeaza cu absolut nimic ca tu nu iubesti Japonia si iubesti Romania(cu toate ca e cam improriu folosit termenul de "a iubi", dar vom merge pe afirmatiile tale) sau invers! Mi-a absolut indiferent! Incercam sa port o discutie civilizata in contradictoriu! Daca tu consideri ca nu se poate, cred ca ar fi cazul sa ma retrag. Si unde vorbeam de libertatea de opinie! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga ralucami,eu m-am saturat ca de fiecare data cand se posteaza un subiect despre impresia noastra a celor care traim in alta tara,sa facem imediat comparatii cu romanii din Romania.M-am saturat,sa se tot spuna ca romanii care au ramas in tara,sunt prosti,inculti,murdari,hoti,criminali,ca prostitutia e in floare,la fel si drogurile,si lista poate continua. Imi spui ca nu iti respect opinia,dar tu ce faci cand afirmi de indarjirea mea la adresa unor lucruri pe care nu le agreez in Japonia. Si vorbeam despre viata mea,si impresia mea in aceasta tara,nu am sarit sa fac imediat comparatia cu romanii,hoti,mizerabili si needucati care au ramas in Romania. Uite asa mai intra lumea si mai citeste cate ceva despre romani,si se conving ca suntem o natie inculta,avand drept reper parerile unor romani despre romani. Dar ne batem cu pumnul in piept ca suntem romani si ne mandrim cu tara,oamenii din ea,dar pe de alta parte lovim cat putem in mizeria si greul pe care il trag cei ramasi in tara.Si ne intrebam,dar de ce ne dau calificative proaste tarile straine,nu este de ajuns ca presa din tara murdareste imaginea Romaniei,mai venim si noi cu ajutoare,ca de, acum traim intr-o societate civilizata si moderna. Cred ca sunt destui romani, care sunt lezati de vorbele unora sau faptele grave a unor membri ai societatii romane,macar noi care suntem in strainatate sa incetam sa mai ponegrim tara,doar pentru ca unii sunt in afara bunului simt. De ce nu ai facut referire la Filipine,ca ei sunt mai rau poate decat noi? E mai usor sa lovesti in cei de acasa,ca asa-i romanul ramas in tara,tace si inghite la firmatiile critice ale altora. Si sa stii ca este multa munca sa schimbi gandirea unor romani,de a se comporta civilizat,cand ei poate nu au la ce sa mai spere in bine. Orice atac,de orice fel,este un strigat de ajutor. Si stai linistita ca nu ma superi daca ma contrazici,din contraziceri se nasc idei marete,si se schimba caractere(in bine,sper). V-am pupat! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...