Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

[help][help][biz] Mai fetelor, io zisei ca sa vad care is parerile celorlalte fete care traiesc aici, nu sa va dau motiv de disputa!!!! Va rog frumos, asa cum mai spunea cineva mai devreme( stau prost cu memoria numelor) subiectul asta se vrea dezbatut ca atare, ca idee , si nu altceva.Toate avem ideile noastre in ce priveste viata din Romania si viata de aici sau din orice alta tara.Asta nu inseamna ca trebuie sa se ajunga la certareli mey! De ce sa nu fim serioase, ca toate la randul nostru am facut cel putin o data de cand am venit aici o comparatie intre rom si jap, si de multe ori((recunoaste!!)) a iesit in defavoarea rom.Nu de alta dar, desi mie imi place rom ca peisaj de mor, cultural la fel ( esi tindem sa ne americanizam mai repede decat am crezut), ca civilizatie in multe chestii lasa mult de dorit.Nu zic , si japonia are ``uscaturile ei``, ca de exemplu in fata barului sotului meu clientii urineaza pe la acte un colt inainte sa intre in bar( si are bude pe bune!).Nu toti, da` is si d-astia cativa. Noi stam la casa si din fericire nu ma streseaza nimeni nici de sus , nici din lateral.Din punctul asta de vedere is o fericita! Orasul nostru e mic si de obicei toata lumea cunoaste pe toata lumea, e curat sau macar se incearca din rasputeri sa fie tinut asa,si mai mult e sigur in cea mai mare parte a anului.De ce spu asa, ca e oras turistic, si vara vin tot felul de oameni si de natii aici la surf sau mai stiu io la ce.Atunci nu ma aventurez nici io pe plaja la ore tarzii, desi pretena mea face baie numai noaptea in mare si nu a p@atit inca nimic.[:D] La faza cu ofuro, mey la noi nu este ca e mic orasu`, da sotul meu mi-a spus ca in tokio is gramada.Nu stiu cat is de ciupercoase sau nu, da` de obicei nu se duc la ofuro ca-s nespalati ci ca nu au la ei acasa decat dus, iar ratustele astea sunt moarte dupa cazi enorme! IO nu prea am tangente cu gaigini ( exceptand romancele din bar) si poate si de asta am invatat destul de repede sa vb.La incepit aveam discutii aprinse cu sotul meu in ce priveste felul lor de a gandi, dar daca stai destul de mult printre ei cre` ca incepi sa li te asemeni putin cate putin, chiar fara sa vrei.N-am crezut niciodata ca o sa mi se intample , da` de multe ori ma trezesc vorbind cu mama sau cu alte persoane in romaneste si ... strecor cateva si-n japoneza. Io chiar pot spune ca vorbes 20 de ore pe zi in jap ca numa de ei is inconjurata, si mi se intampla sa mi se para mai usor sa ma exprim in jap decat in rom. La galagieeeeeeeeeeeee... de-abia se mai rarisera masinutele cu palarii vorbitoare pe ele, si acu au inceput pompierii sa circule prin oras TOATA ZIUA SI TOATA NOAPTE, tzaraie masina aia apoi zice una pe un ton certaret de mamica obosita sa avem grija sa prevenim incendiile ca acu e uscat afara si se poate aprinde focul usor...... Asta di 15 min in 15 min.Ziua tot e acceptabil, da noaptea imi vine sa ma duc sa le dau foc la masina aia.[bang] Si stiti ceva , smecheria este sa iei ce-ti place doar si sa auzi numai ce vrei, si-atunci o sa te simti bine oriunde, nu numai aici! V=am pupacit dulce pe toate, si sper sa nu paraseasca subiectul nici una dintre voi!!!! [zana]LA MULTI ANI SI TOATE CELE BUNE!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca fiecare "vede" doar ce vrea sa vada.Eu nu-i vad nici pe cei care urineaza la colturi in japonia,nici pe cei din Romania,nu ma deranjeaza nici "irasshaimase-ul strigat aici si nici lipsa lui in magazinele din tara,sunt imuna deja la zgomotul facut de "colegii" de restaurant cand mananca ramen,soba,udon(e adevarat ca mi-a luat ceva vreme sa invat sa mananc civilizat[:D] aceste kestii care trebuie sorbite)... Nu ma deranjeaza motocicleta postasului dimineata pentru ca am pus niste geamuri duble destepte(stam in propria noastra casa)... ce ma deranjeaza aici sunt pustanii aia antipatici,aspiranti la statutul de mafiot,care trec cu motocicletele mai mult noaptea doar ca sa deranjeze pe cei care dorm....pe aia tare i-as cotonogi![[}:)] In tara petrec cate doua luni faine/an,si inainte de a locui in Japonia mi-a fost foarte bine,nu m-au deranjat nici vecinii(ai mei locuiesc la casa[:)]),nici modul in care-am fost servita la restaurantele din tara,pentru simplul motiv ca daca nu mi-a priit ceva am putut renunta la ideea de a manca acolo si toate au fost OK... As putea scrie romane in legatura cu ce imi place in fiecare dintre aceste doua tari,timp n-am. Va doresc un An Nou fericit! Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha, perfect de acord Nati. Hai sa va povestesc cum mi-am rezolvat eu elegant de tot problemele de genul zoaie pe geamuri mucuri de tigara. Simplu. Pur si simplu am invitat-o pe vecina de sus la o cafea, ne-am facut prietene si in final, fara sa mai zic nimic, a inceput sa-si stoarca rufele inainte de a le pune la uscat in balcon. Cum am reusit fara vorbe, simplu, am stat la o poveste si la o tigara in balcon, unde de sus se scurgea apa de la rufele ei pe geamurile mele... Cu galagia vecinilor din tara a fost oarecum mai complicat, tot fara cearta si scandal am rezolvat, cu ajutorul "neintentionat" al restaurantului din apropiere. Acest restaurant punea muzica la maxim seara si pana dupa ora 12 noaptea. Am facut reclamatie la primarie, iar ca urmare o echipa de la primarie s-a deplasat la fata locului pentru constatare si a "intervievat" si vecinii. La momentul respectiv era galagie la parter (manele) iar cel ce facea galagia a fost si el intervievat... ha ha ha. Dupa chestia asta s-a linistit. De acord si cu Azumi, eu iau ce imi place si dau "ignore" la tot ce ma deranjeaza aici. Acopar galagia cu muzica sau plec la plimbare pentru 30 de minute... Am incercat o data sa conving vecinele ca nu e ok sa aud si eu din casa ce vorbesc ele, mai ales ca mie putin imi pasa de noile magazine sau retete de bucatarie ale lor, si daca am vazut ca n-am cu cine vorbi am lasat-o balta. Sa traiasca, treaba lor in galagie, sa urle, sa tipe. Doar noaptea ma mai deranjeaza cateodata. Da Azumi, "piscina" aia numita ofuro (si onsen de asemenea) in care se scalda japonezii avizi de cada mare, e de fapt o "mini-piscina" cu apa nu cu mult mai mare de nivelul genunchiului. HA HA HA. Si sincer, esti prima persoana care imi spune ca la Tokyo japonezii au in casa doar dus. Nici n-am auzit pana acum de japonezi care sa nu aiba cada (mica patratoasea, larga, adanca sau cu alte calitati si defecte). Daca o sa urmaresti cu atentie, de multe ori la casele cu constructie veche, baia si toaleta erau undeva afara din casa si din comoditate, ei si-au cumparat o cabina de baie, pe care si-au plantat-o in balcoane... nu pentru ca nu aveau, ci pentru ca era afara. Dusul este de fapt cel care lipseste in casele japonezului... nu cada ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ori nu mai am eu simtul realitati ...ori nu mai stiu ce sa cred. Mi-am recitit toate mesajele postate la acest subiect si nu am gasit in nici unul in care sa fi afirmat ca romanii ar fi prosti, hoti, criminali. Intr-adevar am spus ca rata de infractionalitate e mai mare decat cea din Japonia , dar nu am atribuit unei natii intregi ceea ce spui tu mai sus. Inca o precizare: nu am spus ca nu iti respect opinia ci doar ca imi pari indarjita la adresa japonezilor. E o mica mare diferentza! La fel ca si tine incercam sa imi spun parerea despre viatza in Japonia, iar pentru a mi se intzelege punctul de vedere mai clar eu am "indraznit" sa dau si niste exemple.Si sa fim seriosi "lumea" care intra sa citeasca despre Romania pe langa furturi, talharii, mizerie sau mai stiu eu ce ai spus mai sus mai citeste si despre informaticienii romani si despre sportivii romani( si aici iar ar merita sa dezvolt ideea dar nu vreau sa ma intind prea mult),si despre Mariana Nicolesco, si despre multi altii( asta asa ca sa iti dau cateva exemple "contemporane"). Si acea lune isi sintetizeaza cum vrea informatzia! Si NU lovesc in nimeni si NU ponegresc pe nimeni( deja incep sa ma simt prost " doamne ce urat am dus eu mai departe renumele tzarii")[bang] Imaginea tzarii se propaga mai departe prin impresiile facute de NOI vizitatorilor staini. Si nu mi se pare o crima sa lauzi valorile tzarii tale si sa critici lucrurile ei negative. Ca sa incepi sa spui NUMAI de bine in stanga si in dreapta ar insemna sa iti ascunzi "gunoiul" dupa usa. Cat despre romanul care tace si inghite la criticile altora! Ha ha ha! Permite-mi sa te contrazic. Cat despre dorintza de a schimba ceva , pai asta trebuie sa fie dorita in unanimitate, caci altlel ajungem la vorba populara: "unul trage hais si unul cea". Dar asa cum am spus si mai sus: eu ii respect pe oameni, de orice natzie ar fi ei! Am spus ca sunt si oameni de valoare despre care discut oricand am ocazia si le apar numele cu aceiasi infocare cu care critic lipsa de civilizatie a unora. In momentul in care prezint si partile proaste ale unui popor asta nu inseamna ca vreau sa ii discreditez imaginea, si asta pt ca am ajuns intr-o "societate civilizata si moderna". Afirmatia ta voit ironica ma cam doare. Iar comparatia mea dintre japonezi si romani e voit facuta si mi se pare o conexiune logica si de bun simt a ideii. Pai cu cine sa fac comparatie? Cu Burundi? Prea putin ma intereseaza! Am facut-o cu Romania in ideea ca odata descoperite "fisurile"ele pot fi corectate. Si asta pentru ca imi pasa de tzara mea de origine!!! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul de mai sus era un raspuns pentru randurile scrise de Nati. Cat despre folosirea boschetilor sau a colturilor de catre barbati, asta e o chestie pe care am invatzat-o sa o ignor atata timp cand am vazut-o cam peste tot pe unde am fost! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, io cand am zis ca nu toata lumea are cada in tokio, am zis ca asa mi-a spus mie sotul meu , ca is apartamente mici doar cu dus.Si io il cred pe taty si d-aia am zis ce-am zis.Pare un pic ciudat sa spui ca in capitala japoniei is apartamente fara cada, da daca taty asa a zis? Io am spus ce mi s-a povestit! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by azumi
Otilia, io cand am zis ca nu toata lumea are cada in tokio, am zis ca asa mi-a spus mie sotul meu , ca is apartamente mici doar cu dus.Si io il cred pe taty si d-aia am zis ce-am zis.Pare un pic ciudat sa spui ca in capitala japoniei is apartamente fara cada, da daca taty asa a zis? Io am spus ce mi s-a povestit! ana
Mami draga, asta este informatie corecta dar istorica, valabila in perioada Edo, anterior lui 1868 cand a inceput Meiji. Pe vremea respectiva nu orice casa avea in dotare o apa calda pentru baie, si ofuro era o necesitate si un mod de viata. Apartamentele din Tokyo or fi ele mici, dar daca e vorba de constructii de dupa razboi (iar Tokyo a fost distrus aproape in totalitate in bombardamentele din 1945), alea sigur au in dotare o incapere destinata baii, dotata cu cada, si fara dus. De ce doar cada, simplu pentru ca traditional apa se incalzea de afara cu foc sub cada. Iar pentru clatit dupa sapunit (afara din cada) se folosea (exact cum se procedeaza la ofuro traditional si acuma) apa din cada. In cada respectiva facea (si continua si azi traditia) baie toata familia. Or fi existand "dormitoare" pentru studenti, care n-au nici dus si nici WC (cum erau caminele studentesti din Romania), dar acelea sunt exceptii, nu sunt "locuinte familiale" sunt "locuinte temporare". Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia multam fain de explicatiuni, ca sa mai zic! Taty n-are atatia de multi ani cat sa fi prins razboiu, sau poate nici n-oi fi fost io atenta la toata poveste si pierdui anii in care se intampla chestia asta( am si zis ca de la o vreme aud doar can vreau).Ma lamuri oricum.io tot n-am fost niciodata la ofuro, da am vazut un film corean vechi i care il arata pe un tip facand baie la ofuro publica si tare rau arata incaperea aia! Chiar ca ciupercarie era! nefiind in cunostinta de cauza nu afirm ca asa ar fi si baile publice ale jap, da taty zice ca is curate si ca nu s-a imbolnavit nimeni pana acum![:D] ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...