Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Otilia multam fain de explicatiuni, ca sa mai zic! Taty n-are atatia de multi ani cat sa fi prins razboiu, sau poate nici n-oi fi fost io atenta la toata poveste si pierdui anii in care se intampla chestia asta( am si zis ca de la o vreme aud doar can vreau).Ma lamuri oricum.io tot n-am fost niciodata la ofuro, da am vazut un film corean vechi i care il arata pe un tip facand baie la ofuro publica si tare rau arata incaperea aia! Chiar ca ciupercarie era! nefiind in cunostinta de cauza nu afirm ca asa ar fi si baile publice ale jap, da taty zice ca is curate si ca nu s-a imbolnavit nimeni pana acum![:D] ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ralucami,bine ca ai specificat ca ultimul mesaj imi este adresat,ca cine stie,se simtea lumea atinsa pentru cele nescrise. Asta este,buna,rea, asta este Japonia/Romania,sper sa-si puna si nea Vasile internet,poate,poate are sa se civilizeze,si poate merge si la un curs de educatie,si asa se reabiliteaza tara romaneasca cu mic si mare,pana are sa ajunga macar la nivelul Cehiei. Va urez un an nou fericit,si fara multe griji.[flo] V-am pupat! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele hai sa va intreb ceva.Voi ati dat de capat bolii astea de piele "ato pi"???Adica ce credeti ca este?Vad ca majoritatea copiilor japonezi o au,dar cica nu se ia la baie,sau nu se ia deloc.Cica e o chestie ereditara. M-am interesat eu cand trebuia sa-mi bag fetita in piscina cu inca trei copii japonezi din care doi aveau aceasta boala. Iar la baile astea publice sincera sa fiu ,desi nu am fost(nici macar la onsen[:(])nu cred ca se colecteaza nici o ciuperca.Daca ar fi asa ,cred ca nu ar mai exista de muuult baile cu pricina,parerea mea. Inca mai sunt in Tokyo,apartamente fara dus,sau fara vana de nici un fel.Casele vechi ,sau cele carora din lipsa de spatiu ,proprietarii au trecut cu vederea.Cred insa ca ,chiria e mai ieftina in astfel de locuri.Chiar aseara am vazut la tv.o emisiune despre oamenii saraci care locuiesc in astfel de case. In sfarsit nu asta e subiectulu,daca au sau nu bai si dusuri japonezii in casa. In rest ce mai faceti,ce planuri aveti pt diseara??? Pupici,[pup] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Fetele hai sa va intreb ceva.Voi ati dat de capat bolii astea de piele "ato pi"???Adica ce credeti ca este?Vad ca majoritatea copiilor japonezi o au,dar cica nu se ia la baie,sau nu se ia deloc.Cica e o chestie ereditara. M
Dupa cate am priceput eu, aceea nu este o boala de piele ci alergie ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia crezi ca e alergie?Adica se nasc cu ea si nu le trece niciodata??Ce fel de alergie e asta?? Eu stiu de la vecina,fetita ei mai mare are,cica e ereditara si nu trece indiferent de tratament,si crede-ma ca o da de doua ori pe zi cu crema si ce altceva nu mai stiu.Sigur nu se vindeca,cel putin asa zice ea.[^] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hannen ,daca ai ocazia la vreun onsen pe langa tine merita incercat.Este ceva prea tipic stilului lor de viata pe care eu l-am prezentat tuturor celor care m-au vizitat ,http://www.outdoorjapan.com/section-onsen.html Chiar ieri am fost la ski in zona Fuji (http://fujiten.net/pc/).Resortul e foarte convenabil pentru cei din zona Tokyo/Kanagawa ca ' one day trip' ,poti sa ajungi in circa 2ore (din Tomei sau Chuo expressway inca vreo 20km) ,partiile sunt incepatori-medii ca dificultate ,gasesti absolut tot ce-ti trebuie acolo .Pentru prima data parca n-am simtit aglomeratia din zilele lor libere. In apropiere de partie un onsen place (http://www.fuji-net.co.jp/YURARI/yurari.html )foarte bine cotat ,cu diferite tipuri de bazine (de piatra ,lemn ,indoor - outdoor ..)si cu vedere spre Fuji-san. Orice alte discutii legate de locuri vizitate in zona in care voi locuiti sunt apreciate. Despre viata in Japonia http://www.japantravelbooks.com/ impresiile unui american trait mai mult de 20ani printre ei.Am avut rabdare sa le citesc si am regasit o groaza de situatii comune. Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nati , ma bucur ca s-a ajuns la o cale de mijloc pt toata lumea.[flo] Stiu ca in Japonia a inceput seara de revelion si de aceea va urez multa sanatate, fericire si lumina in ganduri! Iar noul an 2004 sa fie mult mai bun fatza de cel care a trecut! Tot ce va doriti sa se implineasca![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ralucami,eu nu ma supar daca ne contrazicem,ar fi culmea sa ne certam pe ceva care nici eu,nici tu nu putem schimba,adica mentalitatea unor romani. E munca multa la aceasta schimbare,nervi de otel,si cred ca ne trebui inca vreo 10 generatii,sa vedem ceva schimari in bine. Dar nu-mi pica bine cand aud de la alte nationalitati,ca imi arunca cu usurinta in ochii numai mizeria,ignoranta,coruptia din tara mea,pana ajung sa ma/ne cunoasca,te trateaza ca pe ultimul infometat,incult. Si cand ii intrebi de unde stiu,daca au fost si au trait in romanica,sa spuna toate acestea?...imi spun ca alti romani le-au spus toate acestea,....si uite-ma pe mine,incercand sa indrept macar aspectul inculturii noastre,auzita de ei. Si cum tie ralucami,nu ti-a priit tratamentul rau voitor al altor tarii,administrat tie,nici mie nu-mi place cum ma trateaza altii,si asta ca sau gasit romani binevoitori sa spuna numai de rele,macar de ar fi spus de sistemul de guvernare ca este rau,..Nu! ei au specificat,ca,caracterul romanului e rau,asta ma doare cel mai tare. Nu sunt un om cu caracter rau,ma doare suferinta altora,dar de la a critica sistemul romanesc si a spune ca noi suntem rai ca suflet,e cale lunga. Imi pare rau de toate aceste vorbe ale lor,sunt o persoana cu studii superioare,parinti mei la fel,si sufar pentru acuzele aduse pe nedrept,doar pentru faptul ca 10% dintre romani aduc o imagine negativa poporului roman,sa generalizezi e super usor pentru cei care nu locuiesc in romanica,sa vada,sa cunoasca inainte sa aduca acuze. V-am pupat pe toti,va doresc multa sanatate,un an nou fara probleme,stress si griji. Si sa stii ralucami ca mi-a facut placere sa discutam in contradictoriu,asa trebuie sa fie,cel putin nu gandim la unison,si de aici pot aparea idei,decizii in bine. Aveti grija sa nu mancati prea mult de revelion[:D]. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dana,problema nu ar fi ca nu stiu unde sa merg,cea mai mare problema e timpuuul.Sotul meu e tare ocupat[q][q]. Daca are o zi doua liber ,prefera sa stam acasa sau doar prin imprejurimi bantuim.Cateodata mai avem de facut cateva vizite si de primit cativa musafiri,asa ca de onsen nici vorba[q] Deocamdata ,"pofta`n cui" Nati eu deja bag in mine ca sparta de ieri seara.Ma vaitam ca am inceput sa ma usuc,dar cred ca peste vreo saptamana o sa arat asa[grasa] Pupici ,si UN AN NOU FERICIT. LA MULTI ANI !!! Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by azumi
Taty n-are atatia de multi ani cat sa fi prins razboiu, sau poate nici n-oi fi fost io atenta la toata poveste si pierdui anii in care se intampla chestia asta( am si zis ca de la o vreme aud doar can vreau).Ma lamuri oricum.io tot n-am fost niciodata la ofuro, da am vazut un film corean vechi i care il arata pe un tip facand baie la ofuro publica si tare rau arata incaperea aia! Chiar ca ciupercarie era! nefiind in cunostinta de cauza nu afirm ca asa ar fi si baile publice ale jap, da taty zice ca is curate si ca nu s-a imbolnavit nimeni pana acum![:D] ana
Azumi esti dulce tare de tot![:D] Daca Taty al tau zice ca asa este nu vad de ce nu l-ai crede![;)] Sarbatori fericite si o sarcina usoara![pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...