Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by hannen
Otilia crezi ca e alergie?Adica se nasc cu ea si nu le trece niciodata??Ce fel de alergie e asta?? Eu stiu de la vecina,fetita ei mai mare are,cica e ereditara si nu trece indiferent de tratament,si crede-ma ca o da de doua ori pe zi cu crema si ce altceva nu mai stiu.Sigur nu se vindeca,cel putin asa zice ea.[^] Nicole&Amira
Aici ai doua link-uri bune cu explicatii clare. http://www.aad.org/pamphlets/eczema.html in engleza http://www3.ocn.ne.jp/~kusumip/atopi.htm in japoneza Stai linistita, nu se "ia". Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu si prietena mea am fost la onsen cit si la ofuro@de foarte multe ori si pina acum nu am luat nici o boala.Mie imi place foarte mult sa merg[baie]Unora jap.e adevarat ca nu le plac strainii dar majoritatea ne apreciaza.Eu aici sint inconjurata numai de jap.atit acasa cit si la munca asa am putut sa ma acomodez mai repede stilului lor de viata si sa vorbesc limba jap.Eu stau la casa asa ca nu ma deranjeaza vecinii.Ca peste tot in lume au si bune si rele. cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[8D][:o)][:D][:D] LA MULTI ANI !!!!! VA DORESC SA VI SE IMPLINEASCA TOATE VISELE, SA FITI FERICITE SI SANATOASE SI VOI SI FAMILIILE VOASTRE(+[bibe] MAI ALES)!!!!![size=1][/size=1] [bum][batetoba][bis][cheers] Acu`, Ralu, taty este TATY si io cred ca zice el, desi cateodata imi spune niste tampenii de te doare capu` ([:D]si le mai spun si la altii asta e mai grav!)1[:D][:D] ``Ato pi-Ul`` cica nu se ia de la hito la hito, si nici nu trece cu tratament, desi se pare ca apa de mare ar face bine in cazurile de ato pi.De alergia asta ( iti apar bubite pe piele asa-i?) sunt insa si persoane care s-au vindecat. Vreau sa merg si io la un onsen d-ala ``iama no naka`` si nu stim unde sa merem.Defapt vrem un onsen nu d-asta emancipat mai vechi mai a la japonezi style.Poate stiti voi vreunu si-mi spune-ti!! Va pup pe toate si inca o data la multi ani ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI ! (Akemashite omedeto gozaimasu!) Sa va spun ce am facut de revelion? Hm... Nu se compara cu distractia si voia buna din Romania. Dar hai sa va spun: am fost mai intai la un restaurant cu specific japonez unde am mancat tot felul de bunatati (totusi as fi mancat macar o sarma romaneasca...), apoi intr-un english pub, apoi karaoke, dupa care spre dimineata am mancat niste ramen, si gata... s-a dus revelionul! Sper ca voi v-ati distrat mai bine. Locuiesc de aproape 2 ani in Japonia (Elena, tu stii situatia... As dori sa iti urez multa sanatate si multe impliniri in acest nou an!) Din moment ce nu lucrez si nu ies pe nicaieri, nu am contact cu lumea. Prin urmare nu am reusit sa-mi fac prieteni DELOC! Merg la sala de cateva ori pe saptamana, iar in rest stau in casa!! Duc o viata tare singuratica... Nici chef de invatat japoneza nu mai am, din moment ce nu trebuie sa conversez cu nimeni... Iar sotul, cu toate ca este japonez, prefera sa vorbim in engleza. Daca ar invata putina romaneste m-ar bucura foarte tare si m-ar face sa ma simt ca acasa! Insa el este un tip foarte ocupat. Majoritatea timpului mi-l petrec singura in casa. Am mare noroc ca in blocul in care stau, vecinii sunt foarte linistiti si nu fac zgomot. Nici nu zici ca ar locui cineva aici. In lift nu ma intalnesc niciodata cu nimeni. In bloc, eu sunt singura gaijina. Ma plictisesc rau de tot! Ce ar trebui sa fac? Poate imi dati si mie ceva sfaturi, ca deja ma simt ca o pensionara la 25 de ani!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by eellyia
LA MULTI ANI ! (Akemashite omedeto gozaimasu!) Sa va spun ce am facut de revelion? Hm... Nu se compara cu distractia si voia buna din Romania. Dar hai sa va spun: am fost mai intai la un restaurant cu specific japonez unde am mancat tot felul de bunatati (totusi as fi mancat macar o sarma romaneasca...), apoi intr-un english pub, apoi karaoke, dupa care spre dimineata am mancat niste ramen, si gata... s-a dus revelionul! Sper ca voi v-ati distrat mai bine. Locuiesc de aproape 2 ani in Japonia (Elena, tu stii situatia... As dori sa iti urez multa sanatate si multe impliniri in acest nou an!) Din moment ce nu lucrez si nu ies pe nicaieri, nu am contact cu lumea. Prin urmare nu am reusit sa-mi fac prieteni DELOC! Merg la sala de cateva ori pe saptamana, iar in rest stau in casa!! Duc o viata tare singuratica... Nici chef de invatat japoneza nu mai am, din moment ce nu trebuie sa conversez cu nimeni... Iar sotul, cu toate ca este japonez, prefera sa vorbim in engleza. Daca ar invata putina romaneste m-ar bucura foarte tare si m-ar face sa ma simt ca acasa! Insa el este un tip foarte ocupat. Majoritatea timpului mi-l petrec singura in casa. Am mare noroc ca in blocul in care stau, vecinii sunt foarte linistiti si nu fac zgomot. Nici nu zici ca ar locui cineva aici. In lift nu ma intalnesc niciodata cu nimeni. In bloc, eu sunt singura gaijina. Ma plictisesc rau de tot! Ce ar trebui sa fac? Poate imi dati si mie ceva sfaturi, ca deja ma simt ca o pensionara la 25 de ani!
Draga eelyia[flo], iti urez si eu La Multi Ani, multa, multa sanatate si un an nou cu multe bucurii si liniste sufleteasca! Salutari lui Ken![cheers] Cand te-ai intors din Romania ? Cat despre faptul ca te plictisesti si ca nu stii ce sa faci, tot ce pot sa-ti spun, ca o "babutza" cu 10 ani mai mare ca tine, este: nu lasa timpul sa treca pe langa tine ! sunt atatea lucruri de facut...in primul rand, chiar daca nu prea ai chef, parerea mea este ca trebuie sa-ti imbunatatesti japoneza (tu stiai bine japoneza). Exista multe grupuri de voluntari care te invata japoneza pe gratis sau contra unei sume modice (daca te duci la primaria "ku"-ului tau, vei gasi acolo mai multe informatii in sensul asta). Poti gasi de asemena info utile si interesante in revista in limba engleza Metropolis, uite aici link-ul: http://metropolis.japantoday.com/default.asp GAMBATTE NE ![:)] Altfel, poate gasesti pe aici pe cineva din Tokio, sa va mai intalniti la o cafea.[:)] Pupici, Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI ! (Akemashite omedeto gozaimasu!) Azumi ,vad ca esti in Chiba ,aici e o harta cu onsen-urile de pe langa tine http://www.kanko.chuo.chiba.jp/e/omosiro/onsen.html .Parerea mea e ca sunt foarte multe cu specific foarte japonez de care noi nu putem afla sau ajunge acolo pentru ca totul este in japoneza iar pe mine cele 300kanji prapadite pe care le stiu nu ma ajuta foarte mult.Sunt sigura ca intrebandu-ti sotul o sa ai cea mai buna recomandare. Eellyia ,nici noi n-am petrecut-o mai stralucit in noaptea de Anul Nou ,singura diferenta e ca am gatit cateva specialitati romanesti si mai avem o familie de romani chiar langa noi.Dupa miezul noptii ne-am mutat intr-un bar unde am baut pana dimineata si ne-am distrat de jocurile lor stupide. Problema cu singuratatea o inteleg perfect.Nu dau sfaturi ,iti pot spune cum imi umplu eu timpul. Acum 3ani 'traiam' numai intr-o mica comunitate numai de romani (4familii ) care in timp s-a destramat .Dupa cateva luni ,am realizat ca viata e foarte monotona ,nu inveti nimic si ai atatea lucruri interesante pe langa tine.Si al meu lucreaza pana seara tarziu chiar daca e la o companie straina ,sta cu japii si cu 'team spirit-ul' lor.La inceput mai putin acum parca din ce in ce mai mult ... Am inceput sa invat japoneza ,chiar daca am considerat ca nu-mi trebuie si poate n-am sa o folosesc niciodata ,n-am de gand sa stau mai mult de 1-2ani p-aici.Un tel ar fi sa dai japanese proficiency test (http://www.aiej.or.jp/index_e.html) ,nu stiu cat de mult te-ar ajuta dar daca vrei sa lucrezi aici sigur e ceva bun. Locuind in zona de expatzi si pe langa scolile internationale m-am inscris la un club (jumatate cu japoneze ,jumatate straini).Aici poti sa faci cam ce vrei ca sa-ti umpli timpul :ikebana ,tea ceremony ,cooking lessons ,handicrafts ,day trips in diferite locuri propuse de jape ,cam orice sport iti place samd.Un exemplu de activitati pe Decembrie http://www.ycac.or.jp/fpdb/calendar.pl?style=Grid&month=12&view=Month&year=2003&style=List Sunt sigura ,in Tokyo sunt mai mule cluburi ,numarul gaijinilor fiind mult ma mare decat in Yokohama area . O zi buna .[japan] Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Fetelor care mi-ati scris, ARIGATO! [asia] Hai ca m-ati incurajat. Din cate am inteles, nu sunt singura in aceasta situatie.[cusca] Elena, ai dreptate... [bis] N-ar trebui sa-mi pierd timpul, ci sa-l valorific. Dupa cum sti, de mult planuiesc sa merg la niste cursuri de japoneza, insa mereu se iveste cate ceva. [bang] Acum o luna m-am intors din Romania (unde am stat 9 luni [:0]), iar in februarie ma voi reintoarce in Romania[recevere]. Cred ca cel mai bine ar fi ca data viitoare cand vin in Japonia (probabil prin august?)sa-mi pun la punct un anumit program pe care sa-l urmez si care sa includa neaparat invatarea limbii japoneze, (din pacate am inceput sa uit o gramada de cuvinte si de kanji; pacat de timpul irosit [q])... Voi locui in Japonia pentru muulti ani de-acum incolo, deci nu e de gluma, trebuie sa ma apuc serios de invatat. Eh... dar tare mult mi-as dori sa-mi fac o prietena pe-aici, sa vorbim si noi ca fetele... [colegi] Poate se nimereste careva dintre voi sa locuiti prin apropiere de mine! [bere] [flo] V-am pupat pe toate [pup] si va doresc un an super! [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un an nou fericit tuturor! Vad ca de cand nu am intrat s-a scris mult si s-au ingroshat randurile. Eu de revelion am fost acasa la parintii mei si acolo nu am calculator. V-am simtit lipsa taaare de tot![pup] Bey fetelor am facut o indigestie de mai mare frumusetzea se la sarmale!! Numai cand tastez cuvantul"sarmale" simt cum mi se strange stomacul[vom] Sper ca m-am lecuit pe urmatorul an de pofta de mancare romaneasca! Plus ca m-am facut cat China.[:(] In 2 luni de cand sunt acasa m-am ingrasat cu 4 kg.[q] Si asta numai din cauza lacomiei mele. Dana Claudia stiu ca tu ai dat testul de limba in luna decembrie. Eu nu am reusit sa il dau anul asta pt ca am avut ocazia sa plec acasa, dar sper sa ma inscriu anul viitor si sa il dau la un nivel mai avansat. (doi sau unu- asta avand in vedere ca anul asta voi urma niste cursuri de limba in cadrul unei facultatzi) Poti sa imi dai niste detalii? Cum ti s-a parut, cum au fost probele, cum te-ai descurcat la kanji si daca au fost grele. Te rog mult![flo] Stiu ca rezultatele se anuntza prin feb-marte si iti tin pumnii pana atunci! Eellyia nu esti singura care are probleme de singuratate. Si eu am tot 25 de ani si m-am confruntat cu aceeasi problema. Asa de liniste era in casa mea de auzeam cum creste iarba. Si o plictiseala!!!!....mama mia! Atunci mi-am luat inima in dintzi si m-am hotzrat sa fac ceva pt mine. Ma durea sa vad cum trece viatza mea pe langa mine! Asa ca primul pas pe care l-am facut a fost sa ma apuc sa invatz limba jp si sa incerc sa fiu cat mai informata. Urmatorul pas: m-am inscris la o biblioteca. (asa am parte de o gramada de periodice in lb engleza sau franceza si asta fara sa dau o roaba de bani- poate in Tokyo or fi mai ieftine revistele in \engleza dar aici un Vogue, de exemplu, e in jur de 2000 de yeni.[alcool] Si canva se facuse o lista cu locatzia fiecarei fete prezente pe forum. Tin minte ca erau destul de multisoare de pe acolo. La mine e problema mai grava ca prin Kyusyu nu era nimeni![:(] Aha si inca ceva! Daca te poti baza cat de cat pe vreo limba, de ce nu incerci sa dai niste meditatii copilashilor de japonezi? Sunt foarte incantatzi , mai ales la franceza si engleza, iar la cei mici le predai doar la un nivel primar , nu te complici prea mult cu gramatica. Intr-adevar ca lucrezi cu 2, maxim 3 copilasi iar remuneratzia este modica si de multe ori in obiecte , dar te ajuta sa iti umpli timpul. Si mai ai si satisfactie morala cand auzi cate un " haloo" strigat de invatzacelul tau[:)][:p] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucami, intr-adevar am dat testul de limba japoneza (JLPT 4) si am sa-ti spun parerea mea, desi situatiile noastre sunt diferite (eu nu vorbesc aproape de loc japoneza caci nu am cu cine, iar tu cred ca ai cu cine comunica zilnic)si nu stiu cat te va ajuta! Examenul este impartit in 3 parti distincte (asa cum probabil stii). Prima proba, cea de vocabular si Kanji mie mi s-a parut cea mai usoara (si la care cred ca am punctat cel mai mult), caci a trebuit sa stiu doar vreo 100 Kanji (nu este greu deloc) si normal cuvinte cat mai multe (la nivelul asta parca vreo 800)! Pentru mine cea mai dificila a fost partea de ascultare; desi cand am invatat mi s-a parut destul de simplu, la examen s-a dovedit ca nu este chiar asa si asta din cauza ca nu prea aud vorbindu-se japoneza (dar nu va fi cazul tau)! Partea de gramatica nu mi s-a parut foarte dificila, dar nici simpla! In orice caz trebuie sa stii sa citesti destul de repede (Katakana si Hiragana), caci altfel nu ai timp sa termini testul (asta am aflat-o de la o prietena care a dat si ea testul si nu a apucat sa termine caci citeste destul de lent)! Rezultatul o sa-l aflu intr-adevar prin februarie si sper sa fie pozitiv si poate cine stie ma voi aventura spre nivelul 3! Tu zici ca vrei sa incerci 2 sau 1...eu iti urez succes, dar din cate am auzit e necesar mai mult de un an ca sa te pui la punct pentru asta...sau un an in care sa nu faci nimic altceva decat sa studiezi japoneza (cam greu!)! Dar asta o sa decizi tu! Oricum Gambatte!!![japan][japan][japan] Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...