Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Fetele unde se da testul asta de limba si in ce consta prima parte? Te rog frumos Dana daca poti sa-mi daisi mie mai multe detali despre ce se cere si care is primii pasi, da` asa ca la [biz] incepatori!!! Cum e acasa Raluca? A mai nins sau ploua? Va pup pe toate ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[bum]fetele bafta la examene si mai ales va tin pumnii ca in februarie vin rezultateleeeeeeee[hopsieu] Eu am dat aku in decembrie testul de nivelul 1. Nu mi s-a parut asa de criminal,dar...nu cred ca anu asta il trec. A fost bebe mik si nu am prea pus mana pe carti. Am luat akum 2 ani insa nivelul 2 asa ca..daca anu asta am picat, mai merg si la anu [japan] bafta si spor la invatat[bum] Samurai-lady si bb Ken ANUL 2004-anul maimutzei [img]http://www.webdeveloper.com/animations/bnifiles/monkey.gif[/img] http://community.webshots.com/user/samurailady http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Samuray-lady, pentru mine 1 si 2 par de neatins (tinand cont ca merg doar o data pe saptamana la o scoala sponzorizata de guvern, la care cei care predau sunt voluntari si nu prea au metoda, cred ca asa vor ramane pentru totdeauna). Ana (Azumi) examenul se sustine o data pe an, in decembrie, iar locul de desfasurare depinde de zona in care locuiesti (eu de exemplu l-am dat in Yokohama). De prin iulie pana in septembrie se fac inscrierile (gasesti la librarie, prin iulie, o carticica care contine informatii despre examen si formularul de inscriere). Tot la librarie gasesti carti cu exemple de teste din anii precedenti si tot felul de carti cu reguli gramaticale pentru toate nivelurile. Aici o sa gasesti mai multe despre JLPT. http://www.aiej.or.jp/examination/jlpt_e.html Succes![japan] Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam frumos pt explicatiuni Dana,chiar daca nu intelesei io tot, macar stiu unde sa-mi caut raspunsurile viitoarelor nelamuriri. Bey fetili voi ce facurati mey de revelion ca io ma uitai toata noaptea aproape la lupte [box]( intercalate , cand kik boxing, cand alte halea....si cu desfasurare simultana pe vreo patru canale![:D]), ca la socru-meu la taranoaia nu e antena ``paraboloica`` si de.... altceva mai bun nu gasi.[olala]Da` si asa tot ne distraram... Anu viitor nu mai vreau sa ma uit la lupte oricat de mistho ar fi ele!Asa ca incep de pe acum sa imi fac planuri pentru anu nou![:D][:D][:D] va pupai pe toate!!! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee mi-ati dat cu testul asta! [flo] Pana in decembrie am destul timp sa invat. Si voi avea si cu ce sa imi omor [poc] timpul! Fetelor, ati fost careva English teacher (pentru copilashi)? Eu am auzit ca e cam stresant! Oricum, in cazul meu, nu ma pot angaja (mereu fac drumuri Romania-Japonia) si oricum sotzul meu nu e de acord (el considera ca daca fac chestia asta, inseamna ca el nu este in stare sa aiba grija de mine... [bang] Asta este gandirea japoneza: barbatul este cel care face bani, iar femeia e cea care se ocupa de casa) [cusca]. hehe... azumi, hai ca m-ai facut sa rad! Sti ca si sotzul meu e innebunit dupa lupte? [haibat] Sa-l vezi cum da televizorul la maxim si cum exclama din cand in cand: Kowai!... Abunai!... Korewa tsuyoi naa!... Este atat de concentrat, incat sub nici o forma nu am voie sa-i distrag atentia! [mariaj] Si intre reprize cand mai baga reclame isi suna cate-un prieten si sa vezi cu cat entuziasm comenteaza: ai vazut ce i-a facut lui cutare? da' p-ala ai vazut ce repede l-a facut K.O.? [:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Samurai-lady si Dana Claudia va tin pumnii pana in februarie . Dana Claudia eu sper sa reusesc anul viitor sa dau testul la un nivel mai avansat, asta plecand de la premiza ca incepand din aprilie , timp de un an voi urma cursuri de limba japoneza . Si programul va fi destul de strict(4 ore/zi , 5zile/saptamana). Sperantza moare ultima, nu?[:)] Sper sa iasa cu bine! Eellyia de ce spui ca e stresant sa predai engleza la micutzi? Mai exact la ce te referi? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Akemashite omedetou gozaimasu!Kotoshi mo yoroshiku! Si daca se poate fara certuiri si discutii contradictorii!Suntem prea putine si asa departe de tara de bastina sa de hartuim una pe alta in loc sa ne strangem mai bine una langa alta. Azumi credeam ca numai eu sunt sortita sa ma uit la "lupte" in noaptea de Rev![bang] Am avut ceva invitati la noi,vreo trei prieteni de-ai sotului si cu sotii cu tot,ba chiar si 2 kinderi si al meu fiind mare amator de lupte de tot felul,are un dojo de karate,jujitsu si alte de-astea ,bineinteles pretenarii invitati din acelas cerc de pasiuni am vazut toate luptele posibile in noaptea aia pana la countdawn. Sa raspund si la subiect,mie i-mi place Japonia,intotdeauna am avut o mare pasiune pentru aceasta tara.Bineinteles ca are si partile ei proaste dar asa e peste tot.La Onsen m-as duce mai mereu daca as avea timp dar nu se poate.Otilia sa inteleg ca tu nu ai fost niciodata la astfel de bai?Ca altfel nu pot sa-mi dau seama de ce ai o parere asa proasta despre aceste locuri.Acum e drept ca mai sunt unele foarte vechi care nmu au asa bune conditi dar murdarie si ciupercute nu cred ca ai sa vezi.Ar fi scoase din circulatie,pai astia sunt maniaci cu curatenia mai mama si de aia au baile astea special pt a fi curati.Eu zic sa incerci sa mergi si i-ti vei schimba parerea. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Aliada ,or fi ei curati ,adica le place sa se spele,dar casele lor(japonezelor)[xx(][xx(][xx(] Nu zic de barbati ,ca deh femeia e gospodina casei.Aoleu maicuta ce fain stau la capitolul curatenie[bang][bang] De rev.subscriu,nimik interesant,ceva filme toata ziua,apoi luptele le-am sarit ca nu aveam chef ,abia am rezistat pana la 1:30[:I] Am imbatranit[;)][;)] Pupici[dual] Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Aliada
Akemashite omedetou gozaimasu!Kotoshi mo yoroshiku! Si daca se poate fara certuiri si discutii contradictorii!Suntem prea putine si asa departe de tara de bastina sa de hartuim una pe alta in loc sa ne strangem mai bine una langa alta. Azumi credeam ca numai eu sunt sortita sa ma uit la "lupte" in noaptea de Rev![bang] Am avut ceva invitati la noi,vreo trei prieteni de-ai sotului si cu sotii cu tot,ba chiar si 2 kinderi si al meu fiind mare amator de lupte de tot felul,are un dojo de karate,jujitsu si alte de-astea ,bineinteles pretenarii invitati din acelas cerc de pasiuni am vazut toate luptele posibile in noaptea aia pana la countdawn. Sa raspund si la subiect,mie i-mi place Japonia,intotdeauna am avut o mare pasiune pentru aceasta tara.Bineinteles ca are si partile ei proaste dar asa e peste tot.La Onsen m-as duce mai mereu daca as avea timp dar nu se poate.Otilia sa inteleg ca tu nu ai fost niciodata la astfel de bai?Ca altfel nu pot sa-mi dau seama de ce ai o parere asa proasta despre aceste locuri.Acum e drept ca mai sunt unele foarte vechi care nmu au asa bune conditi dar murdarie si ciupercute nu cred ca ai sa vezi.Ar fi scoase din circulatie,pai astia sunt maniaci cu curatenia mai mama si de aia au baile astea special pt a fi curati.Eu zic sa incerci sa mergi si i-ti vei schimba parerea. Aliada
Cred ca n-ai citit bine, onsen da frecventez, doar ofuro ma dezgusta. Am vizitat o multime onsenuri, si am amintiri placute sa insir doar o parte din amintiri : Kagoshima-ken, dupa care dupa o saptamana, oricat m-as fi spalat pe cap aveam parul tot verde de la sulful din apa... Miyazaki-ken pur traditionale (fara tasnitoare, doar cu apa din bazinas), Hiroshima-ken cu cascada, si fara si cu pietre si cu lemn si cu tot soiul de bule de aer, Oita-ken (mentiune speciala Beppu aici am vizitat 4 in 2 zile, diferite ca stil si ca organizare, Tottori-ken - ape cu proprietati zice-se miraculoase, asta asa scurt in jur, Yamaguchi-ken, superbe, Okayama-ken, stilate... sa continui , Matsumoto-ken (zona vulcanului Aso), Nagasaki-ken (zona vulcanul Unzen) si de aici pana la Nagano-ken, as putea continua cu insiruirea ? Aproape nu trece o saptamana fara sa mai "probam" ceva nou. Curatenia in locurile publice, este unul dintre cele mai placute aspecte ale Japoniei. Este asa de curat peste tot, ca mi-a revenit in minte "socul" din prima mea zi petrecuta in Japonia: imaginati-va o toaleta publica intr-o gara (Nagoya) in care pe jos, la femei, patru tinere japoneze isi luau cina asezate pe ciment. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si sa revin si eu cu "vesti" de sezon. Am avut un revelion superb, "inceput" inca din 27 decembrie si incheiat in 4 ianuarie. Nu ne-am uitat la televizor in toate aceste zile in total nici macar o ora. Am circulat pe la tot felul de festivalurile de sezon, am mancat ca spartii mancaruri traditionale japoneze dar si romanesti. A fost superb, si regret ca scurta vacanta s-a incheiat. Sper si doresc tuturor un an cat se poate de fericit si plin de impliniri pe toate planurile. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...