Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Otilia ,ma bucur ca te-ai distrat. Sunt de acord ca locurile publice sunt curate,magazinele,absolut totul straluceste de curatenie.Insa ati observat ca pe strazi(in anumite locuri,de obicei pe la "boschetzi"pe unde nu prea e circulatie)au inceput sa arunce gunoaie,cutii de suc,bidonele ,etc? Cred ca astia sunt tinerii ,care fac prostioare de astea.Pacat insa! Poate nu se vor molipsi toti de chestia asta. Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by hannen
Otilia ,ma bucur ca te-ai distrat. Sunt de acord ca locurile publice sunt curate,magazinele,absolut totul straluceste de curatenie.Insa ati observat ca pe strazi(in anumite locuri,de obicei pe la "boschetzi"pe unde nu prea e circulatie)au inceput sa arunce gunoaie,cutii de suc,bidonele ,etc? Cred ca astia sunt tinerii ,care fac prostioare de astea.Pacat insa! Poate nu se vor molipsi toti de chestia asta. Nicole&Amira
Curatenia din locurile publice este de fapt o curatenie intretinuta prin munca permanenta. In gara mea, se face curatenie de cel putin 3 ori pe zi, si de fiecare data (desi e o maruntica gara) se aduna cate un sac de mizerie (nu prin golirea cosurilor ci prin adunarea mizeriilor aruncate). Este adevarat ca este "reavointa" tinerilor. Am asistat de multe ori la situatii in care cate un om mai in varsta culegea o doza de cafea sau de suc si o arunca in cos dar n-am vazut tineri niciodata facand asta, ba mai mult ii vad pe tineri de multe ori cum arunca resturile pe unde apuca. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia,poate ai avut o experienta proasta cu ofuro.Eu una pe unde am fost mi-a placut.Drept e ca n-am fost decat in locuri mari si relativ noi unde e curat si nue cazul sa-ti faci probleme. Hannen nu stiu cum e pe la altii prin casa,drept e ca tinele japoneze nu sunt cine stie ce gospodine dar nu as face o generalizare din asta. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Aliada
Otilia,poate ai avut o experienta proasta cu ofuro.Eu una pe unde am fost mi-a placut.Drept e ca n-am fost decat in locuri mari si relativ noi unde e curat si nue cazul sa-ti faci probleme. Hannen nu stiu cum e pe la altii prin casa,drept e ca tinele japoneze nu sunt cine stie ce gospodine dar nu as face o generalizare din asta. Aliada
Da, o singura data am ajuns la un ofuro si mi-a fost de ajuns. Era intr-un catun la margine de lume e drept. Iar ca sa te ajut sa pricepi ce zice Hannen nu trebuie sa "intri" prin casele lor, e suficient sa tragi o privire seara, daca geamul nu e acoperit. Dar sincer, mizeria din casele lor pe mine ma lasa rece. Putin imi pasa ce e in casa altuia. La mine sa fie curatenie si spatiu "de trait", ca in casa mea stau, nu la altii. Iar locurile publice sa speram ca vor ramane curate, sa-ti fie drag sa iesi pe afara. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey fetitily, nu stiti cumva unde gasesc eu niste retzete de mancaruri japoneze mai pe intelesul tuturor? Ca vreau sa-i fac o surpriza lu` taty si nu poci sa-l intreb cum se gateste aia sau ailalta ca se prinde.Poate stiti voi un site ceva....[:D] Si da, aveti dreptate voi cu mizeria din casele lor (desi nu ma afecteaza...).Am observat si eu la un prieten al sotului meu care e surfer, ca isi scoate de zor plapuma si pernele afara la aer da` fetele is cam izanite, degeaba le da aer daca nu le da si apa si dero![:D] Ei, da` fiecare cum il taie mintea, oameni ingalatzi gasesti peste tot in lume! va pup .... ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by azumi
Bey fetitily, nu stiti cumva unde gasesc eu niste retzete de mancaruri japoneze mai pe intelesul tuturor? Ca vreau sa-i fac o surpriza lu` taty si nu poci sa-l intreb cum se gateste aia sau ailalta ca se prinde.Poate stiti voi un site ceva....[:D] Si da, aveti dreptate voi cu mizeria din casele lor (desi nu ma afecteaza...).Am observat si eu la un prieten al sotului meu care e surfer, ca isi scoate de zor plapuma si pernele afara la aer da` fetele is cam izanite, degeaba le da aer daca nu le da si apa si dero![:D] Ei, da` fiecare cum il taie mintea, oameni ingalatzi gasesti peste tot in lume! va pup .... ana
Ha ha ha, tu ai vazut unul singur... la mine la bloc sunt singura care spala lenjeria de pat ! Restul procedeaza cum spuneai, iar dupa cateva luni le arunca ! (sau ani, cine stie ca nu stau sa contorizez ale cui sunt cearceafurile pe care le vad cateodata aruncate la gunoi) Despre retete intreaba si tu pe aici, ca de pe internet le gasesti pe engleza. Te descurci cu engleza bine ? Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...