Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia?


Recommended Posts

Buna fetelor si bine ai venit Japonelule.Uite ca e si un barbat printre toate ``japonicile`` de aici...Sedere placuta si asteptam sa ne spui cum ai aterizat aici si ce impresie ai despre Japan.(asa cum spuneau si fetele) Si sa raspund si eu la subiect:Mie imi place aici,ma simt bine si nu bag in seama rautatile celor din jur,care citeodata ma privesc sau imi vorbesc urit doar pt. faptul ca sint gaijin (straina).Dar sint putini aceia care nu ne suporta,in general oamenii sint draguti si amabili.In ceea ce priveste vecinii,e ok.Majoritatea sint in virsta si de treaba.Mai sint si ceva ``poame``da asa e peste tot;pe astia nu-i bag in seama[xx(]... Chiar daca nu am asa multe prietene pe linga mine ,va am pe voi![pup]Si sa stiti ca in fiecare zi sint calare pe computer,atit cit ma lasa pustiu meu...Acu am noroc ca doarme de pot scrie si eu ceva... Hai ca m-am intins la vorba si va plictisesc! Va pupic dulce si toate cele bune! Nina&Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns
He He He Dragele mele compatrioate sa va spun pe larg cateva randuri despre cum am ajuns aici .Era 1 Decembrie zi mare ptr noi romani zi neimportanta ptr japonezi desigur, cand am aterizat la Narita sa nu uit anu ca se va face o mare confuzie 2002[zz] Si de atunci ma aflu aici locuiesc traiesc iubesc in Gunnma Ken Oizumi Machi... SIncer ce mi-sa intamplat cand am venit ? pe Highway am oprit cu japonezu si inca o pers romana la un popas de asta cum au ei la tot pasul ca luam masa si am fost foarte surprins cand [mariaj] japonezu sa descaltat chiar acolo pe canapea si a inceput sa manance eu unu ne fiind obisnuit cu asa ceva ca intr-un loc public sa iti dai jos opincile si sa savurezi bunatatile care sunt in fatza ta fara sa ai nici o jena sau retinere... cam asta a fost mi-a lasat un gust amar pe moment dar ... nicaieri nu se compara cu ceea ce este in Japonia sa fim seriosi [berica] nivelul te trai este ridicat la cele mai inalte standarde de viata ....etc. Cam atat pe azi [si-eu] dragi compatrioate. Unu din popor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He he he, Japonel draga, tin sa-ti amintesc ca 1 Decembrie este zi importanta si pentru Japonia ! Pe 1 Decembrie este nascuta printesa familiei imperiale japoneze, Aiko pe nume. Daca va ajunge imparateasa, aceasta va fi zi libera si pentru japonezi. Deocamdata ziua de 23 decembrie ocupa acest loc. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea.
Japonelu cunosc zona Oizumi machi pot sa-ti spun ca mi-e tare draga Gumma ken ,uff si sunt asa de multi straini pe acolo incut cred ca duci la distractii pe acolo stiu ca sunt si multi romani acolo ,stiam kiar si de o familie de romani aveau si copil .Si cate discoteci sunt[bis]Ce sa mai e super pe acolo.Poate sunt persoane pe care le cunosc si eu si tu[;)] Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica --->21 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Japonelule inseamna ca esti destul de vechi sa zic asa in Japonia.Sunt lucruri care noua ni se par nelalocul lor si le luam ca proasta crestere daca nu stim cat de cat despre modul lor de viata.Ca si sorbitul supelor si taiteilor lor sau mai stiu eu ce ciudatenie de-a lor.Dar aici e ceva normal ,cu timpul te obisnuiesti chiar daca nu-ti place,nici nu trebuie la o adica. Numai bine tuturor! Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! (Scuzati intarzierea!) Japonelule bine ai venit printre noi. Imi plac toaletele in stil japonez caci nu trebuie sa ma asez pe colac dupa toate lumea (ei acum sa nu te prinda vreo problema la o astfel de toaleta ca e jale[help]), curatenia, politetea la locul de munca, parcurile si locurile de joaca nenumarate, templele cu gradinile lor. Nu imi place ca totusi sunt nepoliticosi atunci cand nu mai sunt la servici, ma refer de ex. la calatoriile cu metroul cand nici un barbat nu s-ar ridica sa ofere locul unei femei (mai ales unei doamne in varsta sau unei mame cu copil mic sau unei gravide) sau unui bolnav, se imping unii in altii si isi fac loc cu coatele sa ocupe o bucatica de loc in metroul super plin. Ma enerveaza ca nu isi sufla nasul in general si mai ales la masa si isi, scuzati expresia, trag mucii, de nu it mai vine sa mananci. Urasc masinile care trec de nu stiu cate ori pe saptamana si se aude cate o voce care tipa de iti sparge timpanele necontand ora. Mi s-a intamplat odata sa ies din casa, cobor scarile si cand ajung la etajul 1 pe unde sa ies din cladire? Pe jos erau cativa copii care isi lasasera bicicletele pe unde apucasera si cu tot "gomenasai-ul si suimasen-ul" meu nu s-au ferit din calea mea, asa ca am pasit si eu pe unde am nimerit[:(!]. In general e o tara frumoasa Japonia si imi place sa traiesc aici! Azumi, am ras cu lacrimi de patania mamei tale! O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HIHIHIHIHIII [:D] Bey fetily ma bucur ca in fiecare zi mai vine cate ``o noutate`` de japonica pe forum, si ma bucur ca atitrecut peste certulicice sau mai bine zis neintelegerile de la inceputul subeectului.[:D] Japonelu, sa sti ca si io ma izbii de faza cu descaltatu la masa ( si taty face la fel chiar daca nu-i tatami si nu tre sa te descaltzi [;)]).Da si mai tare m-a surprins ca , in restaurantele cu tatami unde tre sa te descalti, chiar daca mai toata lumea se descalta ..... nu miroase a picioare d-alea murdare sa-ti intoarca stomachul pe dos, si au sosetele curate mai toti ( daca nu cumva albe).io imi aduc aminte ca demuuuuuuuuuult cand eram la mama fata[:D], a venit cineva la noi in vizita si pe cuvant ca dupa ce s-a descaltat in hol mi-a mutat nasu`!Imi venea sa vomit de numa numa si nu se mai ducea deloc mirosu.... [xx(] Da gata nu va mai spun ca vi se face si voua rau.Concluzia.... chiar daca la inceput nu-mi suradea ideea de-a-mi arata la toti sosetele, acum ma descaltz inaintea lu taty!!![:D] Va pup pe toti, si japonelu mai spune-ne ca e interesant sa vedem si parerea ta! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Aliada
Japonelule inseamna ca esti destul de vechi sa zic asa in Japonia.Sunt lucruri care noua ni se par nelalocul lor si le luam ca proasta crestere daca nu stim cat de cat despre modul lor de viata.Ca si sorbitul supelor si taiteilor lor sau mai stiu eu ce ciudatenie de-a lor.Dar aici e ceva normal ,cu timpul te obisnuiesti chiar daca nu-ti place,nici nu trebuie la o adica. Numai bine tuturor! Aliada
Sincer mie nu mi se pare normal deloc sa deranjezi mereu pe celalalt si mai ales cand mananca, si ca sa-mi argumentez afirmatia pot sa-ti spun ca la cate familii am fost pana acuma invitati, toti stiau sa manance civilizat (cu hashi, sau cu tacamuri), ba chiar la un moment dat una dintre sotii se plangea ca nu suporta sunetele de sorbitura cand merge la restaurante. Deci, concluzia: e ceva normal doar pentru marea masa, dar pentru multi dintre cei cu "educatie" mai mult sau mai putin stiintifica, se pare ca nu e normal. Fiecare cu parerile lui. Dar si daca voi trai 20 de ani in tara asta eu tot civilizat (asa cum pricep eu civilizatia) o sa ma comport: voi folosi batista, voi manca fara sa improsc injur, fara sa fac galagie la masa (sorbituri sau alte sunete deranjante), nu-mi voi deranja vecinii de cartier pe cat posibil in nici un fel (sper sa ma tin de cuvant). Si nici nu doresc sa ma "obisnuiesc" cu asa ceva. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by azumi
HIHIHIHIHIII [:D] Bey fetily ma bucur ca in fiecare zi mai vine cate ``o noutate`` de japonica pe forum, si ma bucur ca atitrecut peste certulicice sau mai bine zis neintelegerile de la inceputul subeectului.[:D] Japonelu, sa sti ca si io ma izbii de faza cu descaltatu la masa ( si taty face la fel chiar daca nu-i tatami si nu tre sa te descaltzi [;)]).Da si mai tare m-a surprins ca , in restaurantele cu tatami unde tre sa te descalti, chiar daca mai toata lumea se descalta ..... nu miroase a picioare d-alea murdare sa-ti intoarca stomachul pe dos, si au sosetele curate mai toti ( daca nu cumva albe).io imi aduc aminte ca demuuuuuuuuuult cand eram la mama fata[:D], a venit cineva la noi in vizita si pe cuvant ca dupa ce s-a descaltat in hol mi-a mutat nasu`!Imi venea sa vomit de numa numa si nu se mai ducea deloc mirosu.... [xx(] Da gata nu va mai spun ca vi se face si voua rau.Concluzia.... chiar daca la inceput nu-mi suradea ideea de-a-mi arata la toti sosetele, acum ma descaltz inaintea lu taty!!![:D] Va pup pe toti, si japonelu mai spune-ne ca e interesant sa vedem si parerea ta! ana
Este marele avantaj aici, toata lumea se spala seara. Un al doilea aspect - posibila explicatie ca nu miroase - ar putea fi faptul ca incaltamintea lor este cu 2-3 numere de regula mai mare iar piciorul nu mai apuca sa transpire. In plus alimentatia lor bazata pe orez si peste este un alt motiv pentru care transpiratia lor nu miroase. Ce s-ar intampla in shinkansen sau te miri unde, daca ar fi vagonul plin de romanasi de-ai nosti, si ar proceda ca japonezul - cred ca ar exploda vagonul ! Iar cu descaltatul, eu ma descaltam si acasa in Romania, iar la mine in casa cine dorea sa intre statea in bucatarie daca nu voia sa se descalte, nu de alta da mie mi-a placut dintotdeauna sa ma tolanesc pe jos prin casa, pe podea era locul unde imi intindeam cursurile si invatam cu cel mai mult spor. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by eli
La multi ani! (Scuzati intarzierea!) Japonelule bine ai venit printre noi. Imi plac toaletele in stil japonez caci nu trebuie sa ma asez pe colac dupa toate lumea (ei acum sa nu te prinda vreo problema la o astfel de toaleta ca e jale[help]), curatenia, politetea la locul de munca, parcurile si locurile de joaca nenumarate, templele cu gradinile lor. Nu imi place ca totusi sunt nepoliticosi atunci cand nu mai sunt la servici, ma refer de ex. la calatoriile cu metroul cand nici un barbat nu s-ar ridica sa ofere locul unei femei (mai ales unei doamne in varsta sau unei mame cu copil mic sau unei gravide) sau unui bolnav, se imping unii in altii si isi fac loc cu coatele sa ocupe o bucatica de loc in metroul super plin. Ma enerveaza ca nu isi sufla nasul in general si mai ales la masa si isi, scuzati expresia, trag mucii, de nu it mai vine sa mananci. Urasc masinile care trec de nu stiu cate ori pe saptamana si se aude cate o voce care tipa de iti sparge timpanele necontand ora. Mi s-a intamplat odata sa ies din casa, cobor scarile si cand ajung la etajul 1 pe unde sa ies din cladire? Pe jos erau cativa copii care isi lasasera bicicletele pe unde apucasera si cu tot "gomenasai-ul si suimasen-ul" meu nu s-au ferit din calea mea, asa ca am pasit si eu pe unde am nimerit[:(!]. In general e o tara frumoasa Japonia si imi place sa traiesc aici! Azumi, am ras cu lacrimi de patania mamei tale! O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Cred ca ai patit si tu cam ce patesc eu pe aici cu pruncii. Am impresia ca invata tare greu sa se poarte. Au 10 ani si mamele tot ii mai scuza ca vai de mine e tanar puiul ei si nu stie inca sa se comporte. O data ma intalnesc cu una din vecine care era cu copilul de 9 ani, si desi maica-sa i-a facut observatie ca e cazul sa zica ceva, el n-a zis nimic, iar apoi m-a innebunit pe mine mama 15 minute cu scuzele. Daca stiam le fugeam din drum. Aglomeratie prin trenuri pe aici nu este asa ca deocamdata nu ma pot pronunta asa categoric. De obicei se ridica cineva sa ofere locul, dar au fost si situatii cand m-am ridicat eu sa ofer locul unei batrane sau batran ca nu se misca nimeni, si atunci cand m-au observat pe mine au sarit imediat si altii (de rusine oare ca nu-s japoneza ?) Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...