Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru fetele din Germania


Recommended Posts

In primul rand SARBATORI FERICITE! [cheers][flo] la toata lumea. Nu am mai intrat de ceva timp pe forum si profit sa fac asta acum. Luna decembrie pentru mine a fost extrem de frumoasa. M-am casatorit iar Craciunul l-am petrecut cu cea mai buna prietena din Romania. Totul a fost superb! Dar altceva vroiam sa intreb, acum ca mi-am schimbat numele, sunt putin dezorientata ce trebuie sa fac ca sa intru in "legalitate" cu toate actele. Va trebui sa imi schimb pasaportul?Cum trebuie sa anunt in tara noua stare civila?Ce mai trebuie sa fac aici in Germania pentru a primi toate drepturile? Si alta intrebare: veti ceva "tipp-uri" pentru asigurari medicale bune,pentru familie? Trebuie sa ma duc la dentist :-( In prima faza stiu ca trebuie sa ma duc la Auslandersamt ca sa-mi dea un permis de sedere si de munca. Asta e tot ce stiu. Fetele care ati mai trecut prin asa ceva va mai aduceti aminte ce si cum trebuie? Va pup pe toate si va multumesc pentru orice informatie.[flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Casa de piatra!!! Numai dragoste si intelegere!!! La noi au trecut multi anisori ;) dar incerc sa-mi aduc aminte: - la Ausländeramt cu Heiratsurkunde, pasaportul tau si cu sotul sa nu ai probleme cu limba germana ca sa primesti viza. Presupun ca prima o sa fie pe 1 an, a doua ptr. 2 ani, dupa care vine cea nelimitata (nu pun mana in foc, dar asa a fost la sotiorul meu). Si parca la cei casatoriti cu cetateni germani e gratis. - ptr. dreptul la munca trebuie sa mergi la Arbeitsamt tot asa cu toate actele, dar dupa ce primesti viza sa nu faci drumul de pomana. - ptr. schimbare de nume nu stiu ca eu l-am luat pe al sotului si mi-am schimbat aici actele. Insa ca sa nu ai probleme si sa ai dreptul sa-ti schimbi pasaportul prin ambasada germana ai nevoie de acea stampila in pasaport ca esti "cetatean roman stabilit in Germania", iar aceasta stampila o primesti facandu-ti un certificat de casatorie romanesc. Asta inseamna: nu transcriere, ci facut in tara la starea civila. Intraba mai bine la ambasada ca sa-ti spuna ce-ti trebuie. Noi nu l-am facut insa sotul nu are dreptul sa-si faca acte prin ambasada ... o aberatie, dar asta este!!! - asigurare medicala: sotul trebuie sa anunte la asigurarea lui ca s-a casatorit si ca sotia inca nu are munca si o sa te preia automat pe asigurarea lui. O sa primesti si tu cartea ta de asigurare si o sa poti merge la doctor. Mai era ceva? Daca da, poti sa mai intrebi. Sunt sigura ca mai sunt pe aici fete care se pricep si mai bine. Toate cele bune!!! :) Un An Nou prosper, plin de sanatate si vise implinite!!! [flo] Irinusha - cu minunea de 21 saptamani din burtica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si casa de piatra!!! Cu sfaturi de asemenea nu te pot ajuta, foarte multe chestii s-au schimbat iar la mine oricum s-a ocupat sotul meu de tot. Eu am fost doar la Ambasada Romaniei din München sa-mi fac un pasaport cu numele nou, si scoala de soferi am mai facut-o o data cu totul caci nu iti este recunoscut permisul de conducere decit pe o perioada scurta de timp. In tara nu am anuntat in nici un fel noua stare civila, dar banuiesc ca daca iti schimbi numele si pasaportul si formalitatile se fac prin ambasada... atunci stie precis Romania ce cetatean a pierdut... kika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...