Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bebe asezat invers - sapt.38 - ce sa fac?


klavier

Recommended Posts

va dati seama cat sunt de nerabdatoare sa aud un raspuns daca postez mesajul asta pentru a 3-a oara... l-am mai postat, cu mici variatii, si la clinica virtuala, dar ulterior am citit ca dl. doctor e in vacanta pana pe 5 ianuarie si as avea nevoie de niste sfaturi putin mai repede... dat fiindca doctorita mea nu a raspuns azi nicicum la telefon, va intreb pe voi. problema: sunt gravida in sapt.38 (data ultimului ciclu: 4 aprilie 2003, termen estimat de nastere: 18 ianuarie), dar bebe arata cu ca.2 saptamani mai mare, dezorientandu-i pe d-nii doctori, care zic ca e posibil sa se nasca in orice moment. pe 12.12.2003 am fost la control la clinica Semmelweiss, unde voi naste (locuiesc in Viena) si bebe era cumintel cu capul in jos. ieri (29.12.2003) am fost iar la control si era cu picioarele in jos. doctorita care mi-a facut ecograful mi-a spus ca sunt doua lucruri pe care as putea sa le incerc: 1.o forma speciala de acupunctura (Moxibustion) care sa il convinga pe bebe sa se intoarca la loc - doar ca medicul lor care face asta e in concediu de sarbatori, deci pica; 2.o incercare de intoarcere a lui bebe ("Wendung") pe care o poate face doar d-rul sef al ambulantei, care nu era acolo si pe care am incercat sa il sun azi si nu l-am gasit sa ma dumireasca. din pacate nu mi-au dat prea multe detalii referitoare la riscurile respectivei operatiuni de intoarcere, mi-au zis sa vorbesc personal cu d-rul. tot ce am aflat e ca bebe poate reactiona negativ (cu batai rarite de inima), sau se pot declansa contractiile, caz in care va trebui, logic, sa nasc. mi-au spus ca in acest caz o nastere naturala ar putea fi incercata, dar ar fi foarte greu pentru ca bebe e deja mare (greutate estimata de ei dupa ecograf: 3.600 gr), unicul avantaj fiind faptul ca e al doilea copil si ar trebui sa vina mai repede. mai ramane varianta cu cezariana, pe care le-am spus ca o prefer in orice caz unei nasteri de bebe cu picioarele inainte. am vorbit si cu alte mamici, care mi-au spus ca bebe se poate inca intoarce singur chiar inainte de nastere si ca as putea sa astept fara sa fac nimic. ce imi recomandati? sa accept interventia d-rului cu intoarcerea bebelusului? aveti idee in ce consta, cum se face o astfel de manevra? ce riscuri sunt pentru bebe si pentru mine? sau sa astept pur si simplu? si presupunand ca bebe ramane invers, e mai bine sa prefer cezariana unei incercari chinuitoare de nastere?(fetita mea de 2 ani si 4 luni s-a nascut normal, fara nici un fel de complicatii sau taieturi, avand 3.070 gr la nasterea in aceeasi clinica) ce anestezie e mai recomandata si cu mai putine efecte ulterioare neplacute: cea peridurala sau narcoza totala? (ma sperie mai ales posibilele dureri de cap de dupa o peridurala - sunt o fire mai ciudata, pot sa suport fara probleme aproape orice durere - inclusiv nasterea naturala - dar durerile de cap ma aduc la limita limitelor nebuniei din fericire n-am aproape niciodata dureri de cap!) multumesc foarte mult si multa sanatate! Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu pot sa iti dau solutia cea mai buna, insa iti spun ce as face in locul tau: CEZARIANA fara discutii. Cu spinal block (nu stiu exact cum se spune in romaneste la anestezia asta). Eu asa am nascut ultima data acum 9 luni si jumatate si am fost foarte multumita de rezultate. Eu am avut la prima sarcina prezentatie transversa si am ales tot cezariana si bine am facut - bb a primit 8 la scorul APGAR si dr. neo-natologul din spital mi-a spus ca nu ar fi rezistat unei nasteri normale. Acu, fetita mea are 13 ani si e perfect normala, bine crescuta si a fost un copil fara probleme. Acum 13 ani am vazut cu ochii mei in spital copil mort din cauza prezentatiei pelvine si nu as accepta sub nici o forma cu toate noile descoperiri ale medicinei sa incerc o nastere normal riscand viata copilului si poate chiar si a mea. Orice hotarare vei lua, iti doresc sa fie cea mai buna si o nastere usoara. Pana atunci, La multi ani! cu ocazia intrarii in noul an, un an plin de bucurii si succese pentru tine si familia ta. Bafta! o nastere usoara si un bb sanatos si fortos... Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adriana, Eu stiu ca la a doua sarcina bebe se intoarce mai tirziu, uneori chiar inaintea nasterii... Eu am fost in aceeasi situatie, doar ca pentru mine era prima nastere si bebe nu s-a intors deloc! Si eu am ezitat foarte mult... Doctorul insista sa incercam o nastere normala (of, cit de normala este asta, cu picioarele inainte?...) asigurindu-ma ca daca nu merge facem cezariana in urgenta, iar eu am cautat informatii peste tot si ajunsesem sa gasesc tot felul de statistici cu mortalitatea si morbiditatea la bebei si la mamici, comparatii facute intre nasterea cu picioarele inainte si cezariana. M-am ingrozit!!! Am ales cezariana. Cel mai tare m-a ingrozit faptul ca daca bebe, la o nastere pe cai naturale cu picioarele inainte, se gindeste inainte de a trece capul sa ridice o minuta, ramine blocat in bazin... Numai la ideea asta am fost teribil de inspaimintata!!! Auzisem si eu de acupunctura, dar nu am facut... iar intoarcerea bebeului cu mina nu am mai facut-o, nu a mai vrut doctorul meu sa incerce, ca... of, avea si cordonul care trecea oarecum in jurul gitului, ca un colier, si apoi asta trebuie incercata ceva mai devreme, cind bebe este mai mic si mai are ceva "loc de'ntors" :D In saptamina 38 cred ca-i cam tirziu... Deci, in locul tau as alege cezariana cu rachianestezie, dar poate ca ar fi bine sa nu o programezi, sa astepti durerile nasterii ca sa vezi daca bebe nu se intoarce in ultimul moment, si numai atunci sa faci cezariana. La mine, culmea coincidentei, durerile nasterii au inceput in noaptea dinaintea cezarianei, eram la spital. Am nascut inainte cu citeva ore de ora programata... Iti doresc o nastere cit mai usoara si un bebe sanatos!!! Te pup, Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! Io nu am nascut niciodata da stiu ca prietena mea care a nascut acu o luna jumate a avut aceeasi problema cu bb ca s-a certat cu soatzu intr-o seara si ea zice ca atunci s-a intors bebe.Ei i-au spus la spital ca daca nu reusesc sa-l intoarca prin masaj tre sa-i faca cezariana.Norocul ei a fost ca bb a reactionat bine la masajul pe burtica si s-a intors.Si ea era la a doua sarcina.Poate daca iti face doctorul masaj se intoarce si bb tau! Eu sper sa fie bine si bb si sa fi si tu bine! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu prin ce emotii treci,caci si eu am fost in aceeasi situatie si inaca de 2 ori. Nu prea stiu pe unde ai postat acest subiect ca eu una nu l-am vazut pana acum. La varsta de 24 de ani am nascut-o pe Rebecca care a venit cu fundul pe lume,in saptamana 38,a avut 2.750kg. si 48 cm. Am nascut natural,doar c-o mica taietura jos si chiar foarte repede, intr-o ora si jumatate,am avut dilatare maxima si totul a fost OK. La 28 de ani l-am nascut pe Axel,tot la fel,doar ca el a venit in saptamana 41,a avut 3.400kg si 52 cm,si spre norocul meu totul s-a desfasurat la fel de repede ca prima data. Doctora mi-a recomandat cezariana avand in vedere ba BB2 era mai mare,dar eu nu am vrut si bine am facut,caci refacerea dupa o cezariana este mult mai grea. Acum sunt intr-o mare criza de timp,nu prea am citit ce ai postat aici sus decat in mare si uite ca m-am grabit sa-ti dau raspunsul,daca mai ai intrebari scrie-mi la PM,ca acolo raspund mai repede,deh imi sare in ochi. Sarbatori fericite! Nastere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in aceeasi situatie ca tine, numai ca la mine era obligatoriu sa nasc (sapt. 37) din cauza ca aveam preeclampsia si don'soara mea nu a catadicsit sa se intoarca deloc cu capusorul in jos. Deci am avut 2 variante pe care le-am incercat. Prima-intoarcere manuala. Mi-au facut anestezie epidurala si m-au asistat 2 dr. Primul apasa de capusor in jos, al doilea ridica de fundulet. Au intors-o juma' de drum, dupa care ea s-a intors inapoi ca un arc. Au incercat de 2 ori (nu doare deloc datorita anesteziei) si nu a avut nici un efect. Sint sanse de 50% sa reuseasca si 50% sa nu reuseasca. A doua- a fost cezariana la care am fost nevoita sa recurg in final. Intr-adevar, riscurile sint scaderea heart rate-ului (care s-a si intimplat la mine) si daca scad sub 110/min se renunta imediat. Mie mi-a facut intoarcerea manuala la spital. Epidurala e cea mai recomandata si se face inainte de intoarcerea manuala (e destul de dureros daca nu o faci si cred ca nici nu incearca fara anestezie) ca in cazul in care bataile inimii scad mult sa te bage imediat la cezariana. Si nu-ti fa probleme, de la epidurala nu ramii cu dureri de cap mai mult ca sigur. Sanse mari sint la o anestezie generala. Multa sanatate si poate ai sanse sa te incadrezi in cei 50% la care intoarcerea manuala a avut succes:)). http://community.webshots.com/user/emma_ana http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cezariana cel mai bine si cel mai ushor... nu rishti nici copilul si nici pe tine. In plus de asta ai foarte mici shanse ca bb sa se mai intoarca acuma... intoarcerea manuala este foarte dureroasa si aproape nciodata nu da rezultate din pacate. Cere sa tzi se faca un epidor (nu shtiu daca am scris corect numele anesteziei)... este o injectie in coloana si nu mai simntzi nimic... esti constienta si il vezi pe bb tau cand se naste... eu am optat pt asa ceva si totul a fost perfect. Eu ok si bb sanatos si vioi. Multa sanatae si noroc cu sarcina. PS: Stai cat mai mult in pat daca vrei sa se nasca mai aproape de termenul stabilit de doc.... nu urca scari... si evita baile fierbintzi. An nou fericit si implinirea tuturor dorintelor. Gabbriela & Julian (un an si o luna) [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...