Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bebe asezat invers - sapt.38 - ce sa fac?


klavier

Recommended Posts

eu am nascut orin cezariana, cam la 38-39 de saptamani- nu conteaza atat numarul saptamanilor, cat gradul de dezvoltare a bb. printre motive a fost si prezentatia pelvina. am fost foarte fericita ca s-a intamplat asa, oricum bb-le meu era si foarte sus- nu coborase, uter ff ingust, bazin la fel- asa ca sansele mele de nastere normala ar fi fost foarte mici. am facut anestezie generala, nu ca as fi avut de ales, dar era singura disponibila la acel spital (!!!). a fost mai bine asa, eu sunt fricoasa de felul meu si nu as fi suportat psihic. in plus, fiind si prima nastere, eram ingrozita de durerile "facerii". am stat o saptamana in spital( asa e in romania, in alte tari iti da drumul mai repede) si eram pur si simplu ingrozita de sunetele care se auzeau din sala de nasteri, zi si noapte. sa fi nascut normal, cred ca o luam razna. de revenit, mi-am revenit foarte bine si repede, desi nu am avut pe nimeni acasa ca sa ma cocoloseasca si sa imi preia din sarcini. important este ca medicul care te opereaza sa aiba experienta si sa fie ff bun. aaa, si inca ceva: nu stiu daca se practica si in alte tari, dar la noi nu se face incizia orizontala (in zona suprapubiana) decat la cerere, si cu insistente (cel putin acolo unde am nascut eu, asa a fost). e foarte important sa fie asa- si nu verticala, pentru ca e mai inestetica si se vindeca mai greu. orice ai alege, succes si nastere usoara!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am trecut prin faza de "intoarcere" a bebelusului. cu doua saptamani inainte de data nasterii (stabilita de ecograf), bebe s-a pus in diagonala (cu capul sus, in dreapta si cu picioarele jos, in stanga - "breech presentation"). ca sa pot naste natural (aici nu se face "delivery" daca bb nu e cu capul in jos, cel putin asa mi s-a spus si, in orice caz, nu la prima nastere), mi s-a oferit aceasta varianta dat fiind faptul ca aveam mult lichid amniotic, bebe nu era foarte mare (a avut 3,100 kg la nastere) si sunt inalta. procedura (denumita aici "cephalic inversion") se face extern - te apasa pe burtica din toate partile, incercand sa-l intoarca in pozitia "capul in jos". totul e monitorizat pe ecograf. e destul de dureros si sansele sunt 50-50 ca sa aiba succes. din pacate, la mine n-a fost sa fie, asa ca am nascut prin cezariana. poate, daca cele doua doctorite care au efectuat "operatiunea" ar fi fost in acord, as fi nascut natural. dar, ele l-au invartit pe bebe in sensuri opuse si nu in acelasi sens asa cum ar fi trebuit, si l-au facut ca un mic arc in burtica. bebe s-a suparat rau si, in consecinta, i-a scazut pulsul brusc si foarte jos (de la 147 la 60!). "doamnele" s-au speriat si ele si au dat "ordin" sa se amenajeze o sala de operatii in regim de urgenta, dar micutul si-a revenit la fel de brusc si n-a mai fost cazul. oricum, nu m-au lasat sa plec acasa si sa astept sorocul (cum fusesem "avertizata" in caz ca asta micu' nu se lasa intors), asa ca mi-au facut cezariana in aceeasi zi. daca as mai putea alege acum, cred ca as trece peste "faza" cu intorsul. cine stie, poate s-ar fi intors singurel la un moment dat (spun asta pt. ca, peste noapte, si-a schimbat pozitia, dar tot in diagonala s-a pus - capul in stanga sus, piciorusele in dreapta jos). si n-a avut rost chinul asta, daca tot la cezariana am ajuns... a! si apropos de riscuri: inainte de internare mi s-a spus ca procedura e safe, atat pt. mama cat si pt. bebe. cand a venit randul sa semnam tona de hartii (dupa ce eram deja in pat, legata la tot felul de aparate - bine ales momentul, nu?), am citit cu stupoare ca poti face ruptura de placenta, bb poate face stop cardiac si alte... "chestii" d-astea. si ca tu stii aceste riscuri si le accepti... no comment... sper ca nu te-am speriat! n-am avut intentia asta!!! multa santatate si nastere usoara iti doresc! si sa stii ca eu, dupa cezariana, m-am refacut extrem de repede, intr-o luna eram ca noua! pe bune! Sarbatori fericite! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca BB nu se intoarce pina in ultimul moment, eu as opta pt. cezariana. Am nascut prin cezariana pe 14 dec. desi BB meu avea prezentatie normala si m-am refacut f.bine. Anestezia a fost epidurala, nu ramii cu nici un fel de dureri de cap dupa ea, chiar si operatia a fost super OK, de a doua zi nu am mai cerut calmante fiindca nu am avut nevoie. E ca o febra musculara puternica, perfect suportabila. Si eu zic ca e preferabila o cezariana decit sa risti viata ta sau a copilului. Mult succes si nastere usoara Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

s-a rezolvat!! multumesc de toate sfaturile si imbarbatarile! Hai sa va povestesc cum a fost. m-am dus pana la urma pa spital pe 31 dec, sa imi explice d-rul respectiv ce e cu intoarcerea. mi-a explicat destul de frumos ca sa prind putin curaj si sa ii zic: ok, sunt de acord. cand sa imi faca programare pe 2 ianuarie, imi zice: sa iti aduci lucruri de stat o noapte in spital (ca te tin sub observatie o zi dupa, indiferent daca reuseste sau nu procedura). io raspund: pai am si acum lucrurile la mine, nu stiam daca azi doar vorbim sau trecem la fapte. si m-a intrebat daca vreau sa incerc atunci, pe loc, am zis da, ca mi-era lehamite de inca un drum pe picioarele mele la spital. a mers totul cat se poate de repede si bine, mi-au facut o singura injectie cu o substanta care sa opreasca eventuale contractii, a mai chemat o doctorita si a inceput o tentativa de inducere a relaxarii (inchide ochii, esti langa munti, pe o pajiste, flori frumoase, te relaxezi, bla bla bla). problema mea era ca m-au asezat cu capul putin mai jos decat picioarele (care stateau pe o perna) si mancasem un sandwich inainte de a veni la maternitate. si ca toate gravidele cu stomacul asezat mai sus decat trebuie, am simtit ca imi vine mancarea inapoi... si in mijlocul discursului relaxant (inca nu imi facuse nimic) am deschis ochii si i-am rugat sa ma lase sa merg la baie sa vars, ca asa nu ma pot relaxa. s-au uitat saracii la mine dezorientati, si doctorul a zis "ok" si in acelasi moment a inceput sa intoarca copilul fara sa ma avertizeze. cred ca a durat 3 secunde, a pus o mana in dreptul capului si cealalta in dreptul fundului lui bebe, a apasat si .. s-a intors! in urmatoarea secunda a pus chestia de la ecograf sa verifice si era cumintel cu capul in jos. la care au exclamat toti de bucurie si surpriza, inclusiv eu. de durut a fost o nimica toata, 3 secunde de apasat un pic mai tare. la care doctorul zice: am profitat ca te gandeai la altceva si asta era cea mai buna metoda. iti mai vine sa versi? "daaa!!" mi-au ridicat patul, mi-au dat doua perne si mi-am revenit. lui bebe ii batea inima normal, eu am avut cateva pre-contractii care au fost din ce in ce mai rare. am trebuit sa stau in noaptea de Revelion la spital, dar n-am avut nici un fel de reactie negativa, acum sunt acasa si ma bucur ca a mers totul asa de bine. unica grija e sa nu se intoarca iar nazdravanul... oricum cu un doctor ca asta as recomanda tuturor sa incerce sa isi intoarca copilul daca le permite sanatatea. toate cele bune, un an nou fericit si va mai scriu cand il "produc"!! Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adriana! ce noroc de un doctor asa de treaba! Nastere usoara si sanatate! Eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu tine in ceea ce priveste circumstantele nasterii: DPN estimat pe 18 ianuarie (ultima data a menstrutiei 8 apr. 2003), iar la ecograf mi s-a spus de fiecare data ca bebe arata (are parametrii) cu o saptamana mai mare (inclusiv pe 31 decembrie cand am fost sa vad ce face bebe si in ce stadiu e placenta). Practic mi s-a dat unda verde sa nasc incepand de astazi!! Suntem cu totii emotionati, iar eu nerabdatoare! Sunt de asemenea la a doua nastere, mai am un baietel de 2 ani si 2 luni:) Apropo: sa-ti traiasca fetita! Poate revii cu vesti despre tine si bebe, despre nastere, la rubrica mamicilor de ianuarie-februarie 2004! Multa sanatate si la re-auzire-citire:)! Lala, sapt 39/40 Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...