Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce este mai important?


Recommended Posts

MMMmmmmm ce bine e sa fi iubit, dar si ce bine este sa iubesti!!! Totul se schimba, culorile sunt mai vi, pasarile ciripesc mai vesele, oamenii sunt mai buni si toti iti zambesc, intr-un cuvant totul e ROZ! E frumos, si cred ca asta se intampla daca iti sunt impartasite sentimentele! Numai o dragoste mare iti poate oferi siguranta de a fi cu capul in nori! Si numai o dragoste mare te poate face sa-l ocrotesti pe cel iubit! In concluzie.. si una si alta , e bine asa, sa iubesti , sa fi iubit, sau... sa fi iubit si sa iubesti! vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Intrebarea este intentionat absurda :) ? Ne nastem cu iubire. O avem mereu cu noi. Nu putem scapa de ea. Nu e alegerea noastra daca sa fim iubiti sau nu. Dumnezeu NE iubeste. Ne nastem, luam fiinta datorita acestei iubiri. Pentru continurea existentei, este insa necesar sa iubim. Nu putem 'continua' sa traim fara sa iubim. Este adevarata porunca - si mai mult decat porunca, este cheia spre viata. Deci ce este mai 'important' - sa ne nastem sau sa traim? Ce a fost mai intai, oul sau gaina :)? Ale&Totu&mama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi, oameni, prin natura noastra suntem niste egoisti, cerem si uitam cateodata sa dam si inapoi. Normal, cu toti ne dorim sa fim iubiti, dar iubirea adevarata cred ca o intelegem atunci cand suntem pe deplin maturi. Si apoi iubirea are multe grade de dezvoltare, fie in ordine crescatoare sau fie descrescatoare. Ati iubit vreodata cu tot sufletul, sa fiti capabili sa faceti orice pentru cel pe care il iubiti. Sa fiti in stare sa va bateti si cu muntii pentru acea persoana? Dar, mai tarziu sa realizati ca cel (cea) pentru care ati face orice e inacapabil sa-ti raspunda cu aceeasi moneda. Sentimentul asta te lasa fara putere si fara speranta. Dar,la capatul tunelului exista intotdeauna o luminita. E minunat sa iubesti, parca ai aripi, dar e si mai minunat sa-ti simti inima batand la unison cu cea a iubitul tau. SA FITI IUBITI!! georgiana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Da, s-au spus foarte multe aici si se mai pot spune inca pe atat si poate chiar mai mult despre acest subiect si tocmai de aceea am sa-mi spun si eu o umila parere. Cineva spunea ceva, cu alte cuvinte: "Iubeste-ti aproapele!" Cred ca acesta este testul cel mai greu peste care trebuie sa treaca o fiinta ca sa se poata numi om. Cand ma gandesc ca cineva demult, tare demult, a putut sa-i iubeasca pe cei care-l pedepseau, ma trec fiorii. Eu am simtit revolta numai privind la un film. Testul cu intoarcerea celuilalt obraz e foarte greu, aproape imposibil. Toti ne nastem cu capacitatea de a iubi, mai trebuie vazut unde anume gresim de ne-o pierdem si trebuie sa luptam enorm sa o recastigam. Si eu iubesc, dar citind aceste randuri ma gandesc daca nu ma iubesc in primul rand pe mine?!?! E atat de departe oare fericirea? daca simti ca un mic zambet începe sa apara, te rog cât pot eu de frumos ... nu îl lasa sa piara. Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu care ne-a creat pe noi oamenii si lumea , a facut-o din dragoste ! El ne cere sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, deoarece iubirea e cea care a stat la baza crearii noastre ! Trebui sa daruim pentru a primi. Insa firea egoista (de dupa caderea in pacat a omului) ne indeamna sa facem calculul,sa asteptam sa primim-oare cit imi da in schimbul iubirii mele ? oare ma va iubi si el/ea? Altfel ni se pare ca nu are sens atita daruire . Mi-a placut un vers dintr-o poezie crestina: << Dragostea se daruie, se daruie, se daruie Si nicicind nu se naruie >> Cred ca intrebarea e f bine pusa si ne face sa ne cercetam atenti sufletul- oare care e starea mea acum ? Iubesc neconditionat sau astept iubirea celuilalt (la schimb...) ? Cel mai frumos exemplu mi se pare cel al mamei care isi iubeste copilul indiferent ce face-cind plinge, cind e bolnav, cind face nazbitii, cind pleaca la casa lui !!! Si exemplul lui Isus care Rastignit pe cruce, murind pt pacatele noastre o facea din iubire pt ca noi oamenii sa fim salvati, iar El avea grija si isi incredinta mama unuia din ucenici ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a iubi e mai important ca a fi iubit si nici invers. Daca iubesti si nu esti iubit suferi tu (chiar daca te simti bine ca poti sa dai iubire si te simti bine ca poti fi altruist, nobil), daca esti iubit si nu iubesti e pacat atat de tine si de cel care te iubeste (depinde de cit "pretinde" el/ea de la tine). Importanta e in ambele situatii sinceritatea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...