Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport nou


Recommended Posts

Salut! Problema: am domiciliul in strainatate si imi expira pasaportul (romanesc [:(])). Cum sa fac sa obtin cel mai simplu si mai repede unul nou? Variante: 1. Ma duc la consulatul romanesc cu poze si bani la mine, completez formularele, platesc si astept 130 de zile ([ups]!!!! asa zice consulatul) ca sa-l primesc pe ala nou. 2. Fac o procura legalizata la consulat si imputernicesc pe cineva de acasa sa-mi faca pasaport nou. Costa ceva mai mult dar e mult mai rapid. 3. Plec in Ro cu pasaportul vechi (inainte sa expire) si rezolv problema personal. Intrebari: 1. Exista si alte variante? 2. Pt. varianta #1, poate consulatul elibera un document temporar care sa-mi permita sa ma plimb in afara tarii si sa ma si intorc, pe durata cat astept pasaportul nou? 3. Pt. varianta #2, trebuie stiute dinainte anumite "smecherii" ca sa mearga treaba "unsa"? 4. Pt. varianta #3, dat fiind ca inca nu am oficial (in pasaportul actual) domiciliul in strainatate, cum trebuie sa-i conving pe cei in cauza ca eu de fapt locuiesc "afara"? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi si va urez tuturor "La Multi Ani 2004!" [cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Lia, Ai ghicit [:D] Multumesc pentru raspuns. Apropo, e adevarat ca japoneza (vorbita) are o gramatica mult mai simpla decat ne inchipuim (imi spunea cineva ca timpul trecut se "construieste" conjugand verbul la prezent si adaugand un adverb de timp corespunzator - ieri, acum 2 saptamani, etc)? Sayonara! [japan]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1.Nu exista alte variante decat cele deja enumerate de tine. 2.Consulatul nu iti elibereaza nimic!!! Nici macar un document din care sa rezulte ca actele tale sunt in prelucrare, dar sa-ti mai dea si un document cu care sa poti calatori![bang] 3.Smecheria care trebuie stiuta e sa te interesezi exact la politia unde vei depune cerere pt pasaport nou daca iti elibereaza pasaportul si pe baza de procura.S-ar putea sa ai surpriza sa nu! Una iti zice aici consulatul si alta se intampla acolo...[bang] 3.Pentru stabilirea domiciliului in strainatate este nevoie sa ai permis de sedere nelimitat.Iti mai trebuiesc o groaza de documente . Esentiala este traducerea legalizata a permisului de sedere.(ceea ce s-ar putea sa nu-ti ceara daca iti depui cererea prin consulat). Eu te-as sfatui sa iti faci pasaportul prin consulat, mai ales daca doresti sa-ti stabilesti domiciliul in strainatate.Dureaza si costa mai mult dar te scuteste de muuulta bataie de cap!Eu mi-am facut pasaportul prin consulat si am primit fara probleme stabilirea domiciliului in strainatate.In schimb, sotul meu, si-a schimbat pasaportul in Ro.S-a izbit de multe probleme si a primit pasaportul in ultima clipa! Era sa nu ne mai intoarcem la timp.Plus ca n-au vrut sa-i elibereze pasaportul cu domiciliul in strainatate, desi eu aveam deja domiciliul in strainatate si am viza de dependent (adica depind de el [:D]).In fine, nu ma mai gandesc la tot ce s-a intamplat ca ma doare capul! Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danke, Camelia!
quote:
Originally posted by Camelia
3.Pentru stabilirea domiciliului in strainatate este nevoie sa ai permis de sedere nelimitat.Iti mai trebuiesc o groaza de documente . Esentiala este traducerea legalizata a permisului de sedere.(ceea ce s-ar putea sa nu-ti ceara daca iti depui cererea prin consulat).
Se pare ca si fotocopia simpla a unui permis anual (care se poate prelungi) e valabil (cel putin aici in CH) pentru declararea domiciliului in strainatate (experienta personala). Gruss!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata_lu_julia
Buna Lia, Ai ghicit [:D] Multumesc pentru raspuns. Apropo, e adevarat ca japoneza (vorbita) are o gramatica mult mai simpla decat ne inchipuim (imi spunea cineva ca timpul trecut se "construieste" conjugand verbul la prezent si adaugand un adverb de timp corespunzator - ieri, acum 2 saptamani, etc)? Sayonara! [japan]
Uof,uof,tare-s capabela[alcool],ci repede m-am prins..ptiu,ptiu,sa nu ma dioki singura. Acu' lasand deoparte gluma,intr-adevar in japoneza conjugarea verbului e simpluta,da' pentru trecut au conjugare diferita de prezent.N-au in schimb conjugare diferita pentru viitor.Adaugi adverbul si verbul conjugat la prezent si asta-i tot.[:)] Probabil ca singura chestie simpla in limba asta care nu seamana cu nimic altceva, e conjugarea verbelor,din pacate... Un An Nou cu sanatate si numai impliniri va dorim![:)] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tata lu Julia, si eu a trebuit sa recurg la varianta 1 cand m-am casatorit. Daca te grabesti, recurge la variantele 2 si 3, daca nu, nu. La mine a functionat da n-am asteptat asa de mult, cam in 2-3 luni l-am avut. Mult succes si toate cele bune! Mama Malinei [:)] Un an nou fericit si sanatos tuturor! Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...