Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contractii in sapt 15


butterfly

Recommended Posts

Sunt in sapt 15 si am observat in urma cu 4-5 zile, in timp ce stateam intinsa ca burtica era tare. De atunci contractiile au continuat (5-6/zi)iar unele se insotesc de jena dureroasa. Nu prea cedeaza la NoSpa (3 pe zi) si Scobutil(1-2 pe zi)adica nu au disparut complet. Singerare nu am avut. Pe medic nu il pot contacta pina pe 2 ianuarie. Sa merg la spital? A mai trecut cineva prin asta? La Multi Ani ! Un an nou plin de bucurii![pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Stai linistita ca trec si altii prin asta, eu sunt in saptamana 16 si tot asa patesc. ba chiar cu dureri de burta de ma tin de ea si am senzatia ca ma doare si vulva si sa ma tin de ea.Remediul e sa stai cat mai linistita , sa nu faci efort si o sa vezi ca e mai bine.Ne-am agitat cam mult zilele astea si nu e bine.Iar faptul ca se intareste burta, acolo e bebe, daca apesi un pic o sa vezi ca n-o sa mai fie acolo si probabil o sa fie mai tare in alta parte, acolo unde se aseaza el.Eu sunt la a doua sarcina asa ca...Iti doresc un An Nou plin de bucurii si un Bb asa cum iti doresti, sanatos si frumos, si voi pe langa el.La multi ani si spune-ne si noua ce a zis doctorul.Si nu uita:cat mai putin efort.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Contractiile despre care vorbesti (Braxton Hicks)incep s-apara de obicei dupa saptamana 20 si reprezinta un fel de "incalzire" a uterului pt.contractiile reale.De obicei dureaza intre 30" si 2' si ca sa le mai micsorezi din discomfort incearca sa te relaxezi intinsa sau sa faci cativa pasi. Chiar daca-s un fenomen normal,fii sigura ca-i povestesti medicului despre ele si suna imediat daca sunt mai frecvente de 4/ora sau sunt insotite de dureri de spate,abdominale,sau secretii vaginale neobisnuite. Sanatate multa![:)] [pegeam]Sarbatori Fericite,ani infloritori si vise implinite!![RO] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'[;)] din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut contractii nedureroase din saptamana 25 dar erau f dese .am stat sa le monitorizez o saptamana in spital si apoi in pat apropae 3 luni.medicul mi-a zis ca pot slabi colul daca sunt atat de dese. in cazul tau trebuie asa cum zicea si veve sa le urmaresti cat sunt de dese si de dureroase, nu te panica, si informeaza pe 2 ian medicul eu am luat Salbutamol si a fost f efiecient, fetitza mea are acum 7 luni si e f bine. sanatate si sarcina usoara Sarbatori Fericite si Un An Nou minunat!!! cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu amanunte dupa consultatia de aseara. Eu ma linistisem citind raspunsurile voastre si ce mai gasisem pe internet. De exemplu de pe babyworld : Braxton Hicks contractions are irregular tightenings of the uterus. Although Braxton Hicks contractions happen from very early in pregnancy, most women do not really notice them until the second half of pregnancy. Braxton Hicks contractions are thought to play a part in toning the uterine muscle and promoting the flow of blood to the placenta. Some people call them 'practice contractions’.Braxton Hicks contractions tend to be started off by either you or the baby moving, or by somebody touching your abdomen. Each ‘contraction’ may last 1-2 minutes. During this time, the whole uterus becomes hard. This may feel strange and rather uncomfortable – but should not be painful. Braxton Hicks contractions stay much the same throughout pregnancy (although you may notice them more); they do not get larger, harder or more frequent like ‘real’ contractions. In alta parte: Braxton Hicks (so-called 'practice contractions') vary so much! Some women hardly notice them, whilst others are continually troubled. Some think they are worse in first pregnancies, others notice them more in second pregnancies. So long as all else is well, it really doesn't matter. The muscle of the uterus actually starts to gently contract as early as seven weeks of pregnancy. These contractions get stronger and more frequent after about 20 weeks. Some women notice Braxton Hicks contractions very early on, others become aware at around 20 weeks. Some women do not feel them until later in pregnancy. There is no proof that feeling Braxton Hicks contractions particularly early or late has anything to do with problems during the pregnancy, or the eventual course of labour. Braxton Hicks contractions may be very uncomfortable, but should not cause specific pain. If you have severe back pain or low tummy pain, with or without the loss of blood or fluid from your vagina, do tell your GP or midwife. Cind am spus medicului a parut destul de ingrijorat dar apoi nu a gasit colul modificat si mi-a spus ca nu are un motiv real de ingrijorare, unele gravide au contractii mai devreme asa ca sa continui cu NoSpa si eventual Scopantil. Mi-a zis ca putea sa-mi dea simpatomimetic dar apare toleranta la el si l-ar lasa pt mai tirziu. Multumesc ca ati fost alaturi de mine. Va doresc un an minunat si tot binele din lume. [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...