Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Simptome dupa o cezariana


danat

Recommended Posts

As vrea sa stiu – de la cele care au trecut prin experienta unei cezariene – ce au mai simtit/ patit ele la o perioada dupa operatie. Eu am 3 luni jumate de la operatie, nu ma mai doare, se vede ca o dunga fina roz la locul cu pricina. Dar mai exista unele simptome sa le zic asa si anume: ma injunghie uneori (fara legatura directa cu vremea, caci si in zile absolut senine mi s-a intamplat), nu imi simt inca toata pielea din jurul locului operatiei, ceea ce ma face sa nu pot sa suport sa dorm pe burta, cu toate ca-mi place mult de tot, ciclul inca nu mi-a venit (e normal?!?!) si cand mi-am facut o baie cu irigatorul au curs cateva firisoare fine de sange si atat. Voi ce chestii dintr-astea ati mai avut? Nu de alta, dar nu vreau sa ma impacientez din orice![bang] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La prima cezariana, ciclul mi-a venit dupa 6 luni, cand alaptarea la san mai constituia doar 2 din mesele bebeului. In rest, aceleasi simptome ca si la tine. Cu mentiunea ca zona vecina operatiei nu o vei simti inca multa vreme (la mine cred ca a durat pe ptin 1 an).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dadada,junghiuletzele dragalase din senin sau cand fac vreo miscare mai brusca asa,si amorteala aia insuportabila din zona "macelarita".M-am invatat sa supravietuiesc cu ele[:)]Mie senzatia aia de amorteala nu mi-a trecut nici acum,dupa aproape 3 ani![bang]Cat despre ciclu....cred ca dupa vreo doua luni m-am "bucurat" de el! PS dormit pe burta dupa 6-7 luni??da' de doua saptamani ce ziceti?Eu dorm numai pe burta!cel putin asa adorm;si-acum tot pe ...semi-burta dorm. [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'[;)] din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am senzatia uneori ca sta pielea sa pocneasca si au trecut 4 luni, ciclul nu a venit, dar nici ca ii duc dorul, iar cu irigatorul n-am avut curaj, iti dai seama ca uterul inauntru e inca o rana. am avut lohii destul de multa vreme vreo 2 luni jumate, dar cica e normal dupa cezariana. ce e mai nasol, burta e tot asa maricica, zici ca e cam luna a 3a, desi in rest am mai slabit. am avut alt neplaceri in schimb, mi-a scazut imunitatea in asa hal ca nu mai scapam de un herpes la gura asta aproape vreo 3 luni plus panaritiu la degetele de la maini si picioare. am inceput sa iau centrum, vit C si echinaceea pt cresterea imunitatii, sa stii ca parca ma simt mai bine, iar pe bb nu l-am vazut mai agitat din cauza vitaminelor. de alaptat, alaptez inca, dar al meu nu a vrut sa serveasca san si eu m-am incapatanat totusi sa ii dau lapte de mama, mai ales ca am, culmea! si iaca ma mulg de 4 luni si sper sa mai rezist vreo 2 ca e cam [bang][bang][bang]! ce pot sa spun decat: hai noroc, ca trece si asta! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, si simptomele mele sunt in general aceleasi cu ale tale, cu diferenta MAJORA ca mie mi-a venit ciclul (ba chiar de 2 ori pana acum). A fost tare rau [bang]! Este foarte-foarte-foarte abundent (mai ales in primele 3 zile) si in plus am si dureri de burta, care inainte nu existau. Am inteles (dar nu mai stiu pe unde-am citit ?!?!) ca e normal dupa o cezariana, insa nu am idee daca va dura mult asa sau se va ameliora dupa o perioada. Eu sper ca o sa scap mai repede de starea asta nasoala. In rest, cum iti spuneam, am aceleasi junghiuri, dar au legatura in general cu vremea, cu schimbarile de temperatura si cu umiditatea (in special), iar zona din jurul taieturii este tot amortita si stiu ca va dura (acum 2 ani am mai avut o operatie si ramasese tot asa). Oricum, suferinta merita daca ma uit in patutz si vad fetisoara scumpa a Oanei ! [pup] Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intepaturile acelea m-au tzinut pana pe la 8 luni (se produc din cauza ca muschi se vindeca si mai cedeaza cusatura in interior)... iar ciclu numai pe la 10 luni de la operatzie am avut (am alaptat pana la 9 luni... si asta conteaza). Zona aceea amortzita din jurul operatziei am avut-o si eu un timp, dar nu mai stiu cand a trecut practic nici nu am remarcat. Pe burta am inceput sa dorm pe la 6- 7 luni si a fost ok. Nu itzi fa probleme totul este ok si normal. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da Oana si pe mine ma enerveaza ca mai am burta, asa ca de lunile de inceput de sarcina si nici nu prea ma trage atza sa fac abdomene ca simt ca parca nu coopereaza abdomenul asa cum as vrea [bang]. Si eu ma incapatinez, ca si tine, sa-l alaptez cat mai mult cu lapte de san pe bebe, cu toate ca dinsul s-a smecherit si prefera biberonul, ca e mai lejer, dar chiar si asa ma mulg in biberon si incerc ca macar jumatate din cantitatea unei zile sa fie de la mine. In plus, la fel ca si la tine, si eu am imunitatea jos, jos de toooot, ca imediat ma prinde cate o durere vaga in gat daca ies o ora pe afara sau la fel am si eu niste cosuletze sau herpes (mama-masii ca m-am saturat de ele, nu se mai usuca odata si le dau cu cate-n luna si-n stele!!![:(!]le-am kilarit de fiecare data cand apar, dar le am prezente de vreo luna si vad ca nu au de gand sa ma lase in pace. Deci zici ca esti sigura ca nu-l influenteaza pe bebe vitaminele si echinaceea si alte astea? Ca de ex stiu ca citisem cand eram gravida ca echinaceea nu aveam voie in perioada de burtikos si mam tinut tare cind era frig numai cu miere si polen. Ceea ce o sa reincep si acum. Dana-ene inteleg ca trebe sa ma felicit ca inca am scapat de musafirii roshii pina acum, ca nu cred a snt deloc placutzi dupa operatie. Mai ales ca eu de cand ma stiu nu am avut un kiklu nedureros vreodata, doar ca atunci cand am luat anticonceptionale erau mai suportabile durerile, in rest, vai si amar! Deci e cazul sa ma astept tot la asa ceva, ufff[q]. Adevarul este si la mine ca, atunci cand ma uit la mutritza smechera a lui Raducu imi piere orice durere [mamica]. danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, intr-adevar, fii fericita ca nu au venit inca "musafirii", ca-i destul de nashpa cu ei (mai ales cand vin in ziua de Craciun [bang] ).Stiu ca e normal sa intarzie in perioada alaptarii, deci nu-ti face griji. In rest si eu ma confrunt cam cu aceleasi probleme descrise de tine si de celelate fete, iar burta, ce sa-ti zic...mai are putin si devine obsesie. Poate ne apucam sa facem abdomene on-line, ca sa ne sustinem moral.:) Numai bine! Tara si [bibe] David Ioan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi nu ne-am simtit zona din partea operatiei cam vreo 3 luni dupa care totul a intrat in normal. Eu nu am putut face abdomene cam 1 an - ma si durea locul operat si imi era si frica sa nu imi plesneasca ceva, de dormit pe burta ce sa mai zic, dupa 1 an si jumatate. Mie ciclul mi-a "revenit" dupa 8 luni, cand inca il mai alaptam pe Andrei insa doar de 2 ori pe zi. Probabil ca si acum ma asteapta aceleasi senzatii, DAR MERITA !!!!! mai ales ca sunt trecatoare [;)] Succes si rabdare maxima, Andra cu burtica de 36 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca are acum 10 luni. Zona din jurul operatiei nu am simtit-o cam 3 luni, burtica nu mai am, insa muschii sunt vai de capul lor: cand strang pielea parca ar fi doar grasime, nu au nici un fel de fermitate. Nu am afacut exercitii deloc: mi-e cam lene, dar trebuie sa ma apuc intr-o zi. desi o alaptam serios pe Ilinca, ciclul mi-a venit pe la 7 luni si este fff abundent in primele 3 zile.Cu imunitatea nu stau rau.Mai am inca dureri de spate. Ilinca inca suge la geru: nu stiu cum o voi intarca. dar are imunitatea cam scazuta:a avut infectie digestiva cu klebsiella si acum are infectie urinara cu e coli. sunt innebunita. Corina si bb Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...