Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Simptome dupa o cezariana


danat

Recommended Posts

am dormit pe burta de la 2 sapt de la operatie. ma durea tare dar era placerea mea sa dorm pe burta si nu mai dormisem de cand am aflat ca sunt insarcinata. lohii am avut 11 saptamani apoi am luat anticonceptionale care nu mi s-au potrivit si am mai sangerat inca 6 sapt. si acum am amortita zona din jurul operatiei dar pe mine nu ma deranjeaza deloc, chiar ma amuza ca nu prea simt. dar cu timpul zona devine sensibila la loc. irigatorul il folosesc doar la nevoie. mai primesc junghiuri cateodata si chiar am momente cand ma ustura operatia la suprafata. dactorul a zis ca e ok. in rest numai bine. Adina si dragalasii ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E , Danutzule, mai ai de asteptat! Simptomele astea trec in minimum 6 luni.Dar ciclul e mult mai putin dureros, iti spun eu, care bagam 3 algocalmine in ziua cu pricina... Pe 16 ma duc la dom doctor la control, n-am mai fost de un an si 3 luni... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Si eu am cezariana , dar nu am avut simptomele descrise de voi. Poate ceva amertala in zona oprata dar asta mai putin de 2-3 luni. Imi aduc aminte ca pe perioada sarcinii imi doream sa dorm pe burta, si asta mult de tot! Ei si am dormit pe burta la doar cateva zile de la operatie, si chiar medicul mi-a zis ca daca as reusi sa dorm pe burta te cuteri mult mai repede si se scurteaza durata lohiilor. In fine, nu de lohii imi bateam eu capul ci de dorul de a dormi pe burta. Si poate nu o sa ma credeti ca atunci , in acea noapte cand am dormit pe burta m-am odihnit foarte bine. Un pic de burta mi-a mai ramas si mie, dar ce sa-i faci, nu mai putem fii ca la 18 ani!!(cel putin eu!)Ciclul mi-a venit la o luna dupa terminarea lohiilor, dar din pacate eu nu am alaptat pentru ca nu am avut de la inceput lactatia instalata si fetita era tare mancacioasa, deci nu am putut evita biberonul inca din primele zile, si apoi era doar o masa pe zi la san, si tot nu se satura. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am reusit sa dorm pe burta la 2 saptamani dupa operatie. Singura diferenta fata de ce s-a spus pana acum e ca operatia mea nu e linie fina roz ci e la fel de umflata ca in prima zi, in plus am constatat ca acolo unde a fost inchisa (in partea dreapta) am ca un fel de nodul mare de 3 centimetri care e infiorator de dureros. Senzatia de pipi a revenit de curand (am aproape 5 luni de la operatie), si mai sunt zone pe care nu le simt ca fiind ale mele cand ating burta (adeca eu nu mai am burta de cand am plecat din spital, dar ca zona ma refer :))) primul ciclu mi-a venit f repede (cam la 2-3 saptamani) si a dura 25 de zile. Dureri nu am avut, dar si acum, dupa primul ciclu, am observat ca dureaza mai mult ca inainte (cam 7-8 zile fata de 3-4 zile). Freia si bebe Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor cu cezariana, si eu am cam o luna si o saptamana de la cezariana si vreau sa va spun ca am inceput de cateva zile sa fac efort sporit, sa ridic greutati mari si ma doare ft tare operatia; mai ales ca si la tine Freia in partea unde a fost inchisa operatia tot asa e mai umflata si in special acolo ma doare tare; apropo voi cate copci aveti ca sunt tare curioasa ca l mine sunt vreo 10 si mi se pare mult; ce e drept asta mic a avut 4,900 kg dar s-a cam incurat domn' doctor pe-acolo... si in legatura cu ciclu, cum ati facut deosebirea de lohii, nu radeti de mine ca nu stiu exact diferenta ca sunt cam asemanatoare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Umflatzel, eu nu am copci, nu stiu cum m-a cusut dr., dar la mine se vede doar o linie continua si atit. Mi-a zis ca mi-a pus fir intradermic, poate ca asta inseamna ca nu se vede dinafara, ci e doar prin interior ? Pe mine nu ma doare nimic, si am 3 sapt. si 5 zile. Operatia e usor intarita, dar in mod constant de-a lungul ei, nu sint zone mai tari ca altele. Lohiile sint f. slabe cantitativ si deschise la culoare, mai mult mucus decit singe. Probabil ca ciclul va fi singe rosu si se va putea deosebi de lohii. Mai vedem noi. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, si eu am la fel, fir intradermic, si operatia e o linie continua...... E o metoda mai moderna si mai finuta de a face cezariana [:)] Cu lohiile stau la fel si eu.....[:)] Ciclul nu-l astept, mi-e groaza, sincera sa fiu.......desi se pare ca la noi, cele care nu prea alaptam, va veni muuuuult mai repede......[bang] Venera si Markus-4 saptamani http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cand voi scapa de lohiile?Nu le mai suport!Am nascut acum 7 saptamani.Controlul de 6 saptamani cum decurge dupa o cezariana?Ce verifica?[hopsieu] Sa merg atunci cand voi termina cu lohiile sau mai inainte? Va rog sa-mi raspundeti si mie!!!!!!please alina si bb Alex(7 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinkav, daca au trecut 7 saptamani, eu zic sa-l suni pe dr. si sa-l intrebi cand sa te duci la control...Si eu tot la 7 saptamani am fost, lohiile se terminasera, insa mai aveam o secretie rozalie, in cantitate ffff mica...A mai tinut o zi, doua si s-a terminat si ea...Deci, cam dupa o luna jumate scapi de lohii...Si acum tot e bine, ca e iarna, insa eu am prins vara!!! Am nascut in mai, iar lohiile s-au terminat abia pe la sfarsitul lui iunie!! Si stiti si voi ce calduri au fost in iunie!![bang] In legatura cu controlul de 6 saptamani....Te apasa pe burta (destul de tarisor![bang]), sa verifice probabil daca a coborat uterul si iti baga si tampenia aia de fier in vagin sa vada....naiba stie ce sa vada...ca nu l-am intrebat!![bang] La controlul acela dr. mi-a dat 10 ovule vaginale, unu' in fiecare seara, timp de 10 zile, dupa care mi-a zis ca pot incepe viata sexuala... Multa bafta! [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...