Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mycoplasma si Ureaplasma


coral

Recommended Posts

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Coral, eu am avut ureaplasma, lucru aflat dupa ce am pierdut sarcina la 18 sapt. Nu e de glumit, trateaza-te urgent, alfel risti sa o patesti si tu ca mine, pt. ca daca nu stii, ureaplasma declanseaza ruperea membranelor si implicit avortul in trimestrul a 2-lea de sarcina!!! Medicatia e simpla, antibiotice si ele nu mai afecteaza bb in asa mare masura ca in perioada incipienta(primul trimestru de sarcina). Grabeste-te si trateaza-te fara intirziere! Despre Mycoplasma nu stiu prea multe, doar ca si asta poate provoca avortul, dr. care mi-a dat tratamentul mi-a facut analizele de dupa trat. si pt.mycoplasma. Se pare ca nu recolonizeaza asa usor daca acorzi mai multa atentie decit in mod obisnuit igienei intime. Mai multe nu mi-a zis nici mie dar oricum ambele sint infectii urinare si cred ca putina grija in plus scuteste de belele. Sanatate si zi-ne ce-ai facut, si eu sint curioasa sa stiu ce tratament iti va da dr. tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut ureaplasma si m-am tratat cu antibiotice. Prima tura la 12 saptamani - Sumamed (5 zile). Bacteria nu a cedat si peste o luna am reluat tratamentul cu Klacid (claritromicina) - 10 zile de data asta. Se pare ca a doua oara tratamentul a avut succes. Eu iti recomand neaparat sa faci tratamentul (recunosc ca si eu am ezitat, mai ales ca cea de-a doua tura erau antibiotice puternice). Insa riscul de pierdere de sarcina este foarte mare! Rox PS Ureaplasma poate afecta atat tractul urinar (mai ales la barbati) cat si aparatul genital.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima sarcina in urma analizelor mi s-a depistat mycoplasma.Am facut tratament 3 zile cu Sumamed. Acum la a doua sarcina , am repetat analizele si nu a recidivat. Oricum, trebuie sa faci tratament daca ti-a iesit la analize una din cele 2 infectii. Ellys
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...