Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Acid folic inainte de sarcina


lulu75

Recommended Posts

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da,Luminita!Este recomandat sa iei acidul folic inainte de-a ramane insarcinata pt.ca este important sa-l ai in organism in primele saptamani de sarcina.Cauta un supliment de vitamine sau doar acid folic,care sa contina 0,4mg pe care le iei zilnic.Asta e doza necesara intr-o sarcina normala.Pt.femeile care deja au avut o sarcina si copilul a avut defecte de nastere (creier sau sira spinarii) se recomanda 4mg/zi;dar nu e cazul tau oricum! In plus acidul folic ajuta la prevenirea afectiunilor cardiace,a cancerului cervical si de colon si posibil mamar. In alimentatie acidul folic il gasesti in salata verde,fasole,paine si paste,brocoli,sparanghel,arahide,suc de portocale... [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'[;)] din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna lulu! eu incercam de 16 luni sa raman gravidutza, si in luna noiembrie am luat de la mine putere ca mai citisem pe aici pe forum, cate 2 pastilutze de acid folic si catre 2 de prenatale. nu am luat mai mult de ....vreo 10 zile sa zic,nu mia stiu, fiindca am hotarat sa o lasam mai maole cu bebele, ca sa trecem macar de luna martie, sa nu nastem in licenta . uite ca, nu situ daca gratie acestor vitamine, sau nu, am rams gravidutza imediat. NU STIU DACA DATORITA ACESTOR VITAMINE, dar crede-ma ca am fost amandoi, mia mult decat mirati, mai ales ca .... am incercat sa evitam pe cat posibil. ne si gandeam...cum se poate? am stat 16 luni si in cap si iin piciaore, ama vut o srcina pierduta in mai, si de autnci nimik, si cand am zis gata pt urmatoarele 5-6 luni, a venit si sufletzelul meu. si asa ca.....licenta mea se va reprograma, sau voi fi eu o suoer mamica care va da licenta la mici 14 zile de la nastere, asta in cazul in care se va naste la termen si nu mai tarziu. pupicei dulci. anne-marry [gravi]9 saptamani pupici dulci... anne-marry si...albumul meu cu poze: http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513 NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat in urma cu cateva saptamani acid folic de 5mg fara sa stiu ca este de mai multe feluri. Veve mi-a spus ca 4 mg se dau la mamicile care au avut copii cu probleme si m-a sfatuit sa iau un sfert dintr-o pastila. De azi am inceput sa iau, asa ca urati-mi bafta ca peste 2-3 saptamani sa va spun ca vom avea un [bb]. Cand se deschid farmaciile voi cumpara si vitamina E pt ca stiu de multa vreme ca e buna cand vrei sa fi [gravi]. Va pup si va urez bafta tuturor! UN AN NOU PLIN DE BUCURII!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti lua vitamine prenatale care contin absolut tot ce este necesar oranismului. Nu este vorba da banalele multivitamine. Aceste vitamine nu au nici o legatura cu rapiditatea cu care poti ramine graviduta , dar sint indicate tocmai ca sarcina sa survina pe un organism echilibrat. Iar vit. E da-i mai bine sotului tau! Ajuta mai mult[;)] Mult succes si sa ne tii la curent. La multi ani! Olivia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am luat 3 luni inainte de a ramane insarcinata (asa a fost sa fie) si primele 3 luni de sarcina. Cu primul copil nu am luat deloc si a fost totul OK. La multi ani !!! si mult succes, Andra cu burtica de 36 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...