Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Orgasm in timpul exercitiilor Kegel ?


alison7

Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Iti spun din prima ca exercitiile Kegel - asa il chema pe domnul care le-a inventat - nu sunt usoare. Si nici grele. Sunt pur si simplu nerusinate. Le poti face <>. Asa cum le faci tu, le poate face oricine. Simplu, eficient... perseverent. Localizezi muschii puboccigieni (PC). Cum? Iti spun eu. Mergi la toaleta si intrerupi voluntar, cateva secunde, fluxul de urina. Apoi incepi sa-i incordezi. Nu inainte de a sti ca aceste exercitii sunt de trei feluri: Tipul I: contractii lente. Cum ti se intampla cand te uiti la televizor si adormi. Tresari, deschizi ochii si privesti un timp. Apoi iar adormi. Si tot asa. Ca executie: contracti puternic muschii pubococcigieni ca si cum ai vrea sa opresti fluxul urinar. OK. Pastreaza contractia 3-5 secunde si apoi relaxeaza-te. Repeta exercitiul si observa ca, pe masura ce il repeti, te simti din ce in ce mai sigur. Tipul II - contractii rapide. Ca atunci cand esti grabit si umfli roata de la bicicleta. Lucrezi repede, repede cu pompa. Contracti si relaxezi alternativ muschii pubococcigieni cat poti de repede. Si cat poti de mult. La inceput. Pe masura ce numarul repetitiilor creste, te simti din ce in ce mai puternic. Tipul III - impingeri. Ca atunci cand te opintesti sa impingi o mobila. Pentru tine ca si cum te-ai forta sa urinezi. Atunci cand faci exercitiile, pui in actiune si musculatura abdominala si intreaga musculatura din zona bazinului. Realizezi ce forta uriasa esti in stare sa mobilizezi? Si acum, antrenamentul: * 50 de contractii lente * 50 de contractii rapide * 50 de impingeri. Aceasta serie o faci de cel putin cinci ori pe zi. Daca ai chef, daca esti inspirat, iluminat, poti face si mai multe serii. Te vei simti si mai bine. E dreptul tau sa te simti cat doresti de bine, de implinit. Dupa o saptamana mai adaugi inca zece repetari la fiecare dintre cele trei tipuri de contractii. Si continui asa, saptamanal, pana ajungi la serii compuse din o suta de repetari. Nu indraznesc sa spun cat de puternic si plin de forta te vei simti. Daca la capaul unei serii apare oboseala, nu abandona. Te odihnesti putin si reiei exercitiul. In exercitiul fizic se regaseste spiritul tau. Nu te opri. Dincolo de prelungirea actului erotic, mai sunt si alte beneficii de care te vei bucura exersand aceste exercitii." din cartea "A face dragoste aproape perfect" de Bebe Mihaiescu, aparuta la editura Humanitas www.humanitas.ro http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=1052&page_nr=2 [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SimonaR
[hopsieu] Sa-mi fie cu iertare uriasa-mi ignorantza [:I] dar ce sint alea exercitii Kegel ? La ce servesc, cum se fac, cind si cu cine ??? Simona
Simona, exercitiile Kegel sunt foarte utile dupa o nastere vaginala atunci cind apare problema incontinentei urinare, te ajuta sa scapi mai repede de ea. Dar si in timpul graviditatii poti sa faci pentru a evita rupturile de perineu in timpul nasterii. Sunt bune la mai multe lucruri nu numai la imbunatatirea actului sexual.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alison7
quote:
Originally posted by SimonaR
[hopsieu] Sa-mi fie cu iertare uriasa-mi ignorantza [:I] dar ce sint alea exercitii Kegel ? La ce servesc, cum se fac, cind si cu cine ??? Simona
Simona, exercitiile Kegel sunt foarte utile dupa o nastere vaginala atunci cind apare problema incontinentei urinare, te ajuta sa scapi mai repede de ea. Dar si in timpul graviditatii poti sa faci pentru a evita rupturile de perineu in timpul nasterii. Sunt bune la mai multe lucruri nu numai la imbunatatirea actului sexual.
Eu le fac din cauza incontinentei urinare, problema ramasa in urma nasterii. Dar le faceam si inainte, fara sa-mi dau seama [:D] , in timpul actului sexual. [;)] Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de lamuriri, fetelor. Alison, eu am nascut cu cezariana, dar cred ca nu strica sa incerc si eu exercitiile astea. Asa cum zicea Nina, le faceam si eu, fara sa stiu ca se numesc in vreun fel, dar oricum nu le faceam asa organizat cu povesteste Veve. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Eu nu reusesc deloc sa fac exercitiile astea. Si as vrea pt ca sunt in sapt 23 si burtica e mareee. Nu pot sa-mi opresc jetul de urina. Daca imi vine sa urinez, pana nu se termina presiunea nu pot nici macar sa subtiez sau sa reduc presiunea jetului. De unde deduc eu ca nu incord ce trebuie. Poate cineva sa-mi explice altfel ce trebuie sa fac? Va multumesc, Andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andra M
Fetelor, Eu nu reusesc deloc sa fac exercitiile astea. Si as vrea pt ca sunt in sapt 23 si burtica e mareee. Nu pot sa-mi opresc jetul de urina. Daca imi vine sa urinez, pana nu se termina presiunea nu pot nici macar sa subtiez sau sa reduc presiunea jetului. De unde deduc eu ca nu incord ce trebuie. Poate cineva sa-mi explice altfel ce trebuie sa fac? Va multumesc, Andra
Andra, nu sint sigura ca e foarte bine sa faci exercitiile Kegel in timpul sarcinii. Sint excelente dupa ce nasti, lasa-le pe atunci. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by descintec
quote:
Originally posted by Andra M
Fetelor, Eu nu reusesc deloc sa fac exercitiile astea. Si as vrea pt ca sunt in sapt 23 si burtica e mareee. Nu pot sa-mi opresc jetul de urina. Daca imi vine sa urinez, pana nu se termina presiunea nu pot nici macar sa subtiez sau sa reduc presiunea jetului. De unde deduc eu ca nu incord ce trebuie. Poate cineva sa-mi explice altfel ce trebuie sa fac? Va multumesc, Andra
Andra, nu sint sigura ca e foarte bine sa faci exercitiile Kegel in timpul sarcinii. Sint excelente dupa ce nasti, lasa-le pe atunci. D.
E chiar f. bine sa le practici in timpul sarcinii, pt. fortifica musculatura perineala, aici orice moasha itzi spune ca e ideal sa o faci in al 2-lea shi al 3-lea trimestru de sarcina. NU in timpul urinarii !! Eu am practicat aceste exercitzii shi nu am avut nici cea mai mica ruptura la sarcina, shi nici nu a fost nevoie de epiziotomie! Corinna, Andreas, Alexandru shi fasolicu mic http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...