Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

moldoveni din toate colturile(2)...


Recommended Posts

Acolo in Romania ne este sufletul si amintirile legate de bunici, copilarie, si bunatatile adevarate facute de mamele noastre. Mi-e una mi-e dor de branza de vaci, dar aia adevrata, facuta din laptele gras de vaca, care se rupe felii- felii. si de cate nu-mi este asa de dor[q] dar.... ma amagesc aici cu fel de fel de inlocuitori care ar semana la gust cu ceea ce este in tara, dar in realitate nu este nici 1%. Si mai de ceva mi-e dor! De aerul curat si proaspat din padurile Bucovinei. De racoarea umbrei de brad si de o plimbare prim padure. Aici mergi cu masina prin asa numitele "forest preserve" un fel de padurici, parchezi intr-o parcare foarte organizata si stai pe o banca metalica. Este frumos si comod, dar nu se compara cu o drumetie pe coasta unui deal sau unui munte, cu un bat in mana de care te ajuti la urcus si la coborat! Hai gata cu melancolia!Voi suneti de vina cele care a-ti scris inaintea mea despre ce va este dor!!!!! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu sint moldoveanca mai, pe mine de ce nu m-ati pus pe listuta? [bang][bang][bang] iar ca sa va fac si mai mult pofta, ca tot am vazut ca se vorbeste de sarmalute, bors, mamaliguta, eu am gatit tocanita de pui cu multa ceapa, yam yam ce buna a iesit. vreti si voi? va trimit. unde?????? [:D][:D] ana maria costiniuc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sant moldoveanca din Iasi, dar copilaria mi-am petrecut-o la bunici in jud. Bacau, amintirile mele din copilarie sant pe plaiurile bacaului, la casa bunici mele de la marginea satului in apropiere de padure cu cea mai buna si rece apa din fantana, cu miros de colaci si cozonaci aburind din cuptiorul de caramida si lut, cu laptele proaspat din castronul de lut, cu invartite gustoase si ghismane cu ghishleag rece, bors acru din chiup,mirosul florilor de salcam, roaboiul de tasut din timpul iernii, colindatorii si uratorii, mascati si sarbatorile de iarna, si foarte multe amintiri frumoase care vor fi tot timpul in sufletul meu pretuite cu drag si nu in ultimul rand de bunicul si povestile lui povestite la gura sobei, nu le voi uita niciodata[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] fetelor dar corcituri primiti? tata e din Falticeni(Buda[consti]), mama Suceava(Draguseni)iar eu m-am nascut in Brasov si am crescut la Constanta, dar vacantele normal ca le-am petrecut la bunici[:D] deci pan' la urma sunt si eu un pui de moldoveanca[:)] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu pe listuta, Veve schimba Grand total-ul,[cor] s-a marit, am gasit si eu "moldovenii din toate colturile". Nu le picam bine la altii, dar ce sa-i facem daca ne desteptam tot mai multi? Si stai sa vedem când 'om cuceri noi [EU] cum va fi! Io-s din Fãlticeni, da' acu's capitalistã de judeþ, deh, m-am ajuns![:-)))], m-a luat la oraº!! [recevere], mai vorbim! G MC'mother
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai dat o raita si pe-aici dar e liniste mare!Dar unde ati disparut fratilor?Pai nu vedeti ce reputatie avem pe forum?cica nu suntem lume buna!(mai in gluma mai in serios dar ne-au zis-o)Si cica se feresc de noi pe strada ca vorbim urat!Ce ne facem cu elementele astea care ne strica fatza?E grele nene!Si aici in Italia,unde s-a mutat juma din Moldova lucrurile cam tat ashe stau.Mi-e tema ca Romania o sa intre in UE si Moldova o sa ramana pe langa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KLA, asa e, o liniste mormantala, avem si noi moldoveni uscaturile noastre dar totusi ...ce numai noi ???...poate iesim mai mult in evidenta din cauza acentului dar asta nu e un motiv de generalizare, intr-un fel pe mine ma doare, mei, ce aveti mai cu moldoveni , noi de ce nu putem sa fim uniti.[zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...