Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravida si racita


mitzura

Recommended Posts

De ce mi-era teama s-a intamplat. Am racit! Desi am facut tot posibilul sa ma feresc. Dar sunt foarte sensibila la raceli. Problema e ca sunt in saptamana 13-14 (mai precis 14, dar raceala a intervenit inca din saptamana 13). Ma tot gandesc ca poate il va afecta pe bebe cumva, desi observ ca este o forma destul de usoara, in sensul ca vreo doua zile am avut jena in gat, si acum am rinoree, fara febra, fara tuse, fara alte simptome. Si am si nimerit perioada asta cu revelionul si zilele libere si nu am la ce medic sa merg (voi merge luni probabil, daca nu ma lasa). Asa ca spuneti-mi voi, care ati patit asta, ce v-au spus medicii, ce remedii ati folosit (desi ma gandesc cam ce o sa ziceti) si mai ales spuneti-mi ca bebeii vostri sunt ok. mitzura [gravi] [yum] si bebe din burtica - 12 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mitzura stai linistita-daca nu sunt simptome grave nu te speria.Eu am racit prima data in saptamana 22 si am fost socata ca si tine.Pune cartof ras cu spirt la gat, ceai si miere de albine cat poti , numai paracetamol, aspirina nu ai voie si vei vedea ca vor trece toate.Acum 1 saptamana am fost iarasi racita, forma usoara dar a trecut.In 20 de saptamani am luat si eu virusul de 4 ori.. deci nu esti singura careia i se intampla.Si au mai fost si alte fete in aceeasi situatie.Daca tusesti rau, mergi la un medic totusi. Sanatate si s-auzim de bine[bis] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, Am avut si eu aceeasi problema acum vreo 2 saptamani. Iata ce mi-au scris fetele : - frectie cu otet caldut - o mamaliguta suportabil de fierbinte pe piept - sosete cu otet in picioare - cartofi rasi stropiti cu spirt in jurul gatului sau sare mare incalzita pusa intr-un prosop. Eu aveam un "arici" in gat dar mi-a trecut cu miere.Nu in ceai,ci luata pur si simplu de cateva ori pe zi. - paracetamolul e bine sa nu il iei decat daca ai febra. - tot pentru gat: ceai de pin(se gaseste in farmacii) Curaj, [pup] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mitzura, nu te impacienta...eu am racit cu complicatii de doua ori(din pacate), dar totul este ok pana la urma. Ia lucrurile din timp si ingurgiteaza vitamina C cat poti de multa. Citricele si merele sunt baza. Cate 2-3 pahare de suc natural din grapefruit stors au facut minuni in cazul meu. Pentru gat rosu serveste ceaiuri (3 cani pe zi) tei, patlagina (dezinfectant local) cu lamaie si miere. Daca doamne fereste ajungi la traheo-bronsita (tuse, jena in piept sau zgomot -cum am patit-o eu) probabil ca doctorul tau iti va recomanda ce sa iei si cat (amoxicilina in cazul meu). Sa nu ti auto-administrezi medicamente! Tot pentru gat iritat: fa gargara cu apa cu sare (ustura gatul dar dezinfecteaza - dupa aceea nu mai manca nimic o ora; obligatoriu seara la culcare) si foarte utila mi-au fost inhalatiile cu solutie inhalanta de la farmacie (nici nu e costisitoare). Inhalatiile sunt recomandate si profilactic. In general e bine ca in perioada asta sa eviti locurile aglomerate - pe cat posibil si contactele directe cu bolnavii de gripa. Oricum pastreaza-ti optimismul in ciuda epidemiei de gripa si da-i cu vitamina C! Iti urez sanatate, sarcina usoara in continuare! Lala, saptamana 39/40 Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi. M-am uitat si eu pe prospectul la cateva medicamente si mi-e clar ca nu am voie sa le iau. Febra e 37, nu-mi dau seama daca e de la raceala sau de la sarcina. Faza e ca eu am un defect din nastere al canalelor lacrimale, si cand sunt racita imi lacrimeaza ochii incontinuu, nu pot sa suport lumina si in consecinta nu pot sa fac nimic care imi solicita ochii. Daca nasul e infundat, starea asta se agraveaza si mai tare. Si cum nu am cu ce sa-mi desfund nasul, pentru ca nu am voie picaturi de nas, sufar rau de tot. Ii dau cu leacurile babesti, sa vad daca are vreun efect. mitzura [gravi] [yum] si bebe din burtica - 12 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost racita prin saptamana 28 si doctorul de familie mi-a dat Bioparox- este un antibiotic sub forma de spray pe al carui prospect scrie ca este indicat femeilor insarcinate. Mie mi-a fost de mare ajutor ( in doua zile am scapat de o raceala nu tocmai usoara). Din pacate cred ca sarcina ta e prea mica chiar si pentru acest medicament, insa pentru nasul infundat poti apela la picaturi de lamaie, ser fiziologic sau ceai de musetel. Sanatate, fericire si un an nou cat mai bun! LauraFlo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca totusi tusea nu te ocoleste, la mine a functionat f bine siropul STODAL care este 100% homeopat si care mi-a luat tusea cu mana - dupa 2,3 zile eram ca noua. Sanatate si numai bine, Andra cu burtica de 36 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mitzura, si eu am fost racita EXACT in aceeasi perioada a sarcinii ca si tine, dar facusem si febra cam 38-38,5 si l-am sunat pe ginecologul care-mi supraveghea sarcina si mi-a zis ca am voie paracetamol si ceaiuri calde cu lamaie. Stat in pat si odinit. Si uite ca, Slava Domnului, mi-a trecut mai repede decat ma asteptam si acum bebe e sanatos si voinicel. In plus, tin sa-ti spun ca pe parcursul sarcinii am mai luat de cateva ori paracetamol (de fapt am luat efferalgan care e parca mai bine fabricat - mai pur) si nu s-a intamplat nimic rau.Hai sanatate si fruntea sus, bebeii astia sunt mult ma rezistenti decat ne imaginam noi![cheers] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...