Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ne descurcam cu neplacerile sarcinii?


Samara

Recommended Posts

Cum au facut/fac fata femeile insacinate durerilor de cap, insomniilor, greturilor,[vom], imposibilitatii de a manca deloc sau foarte putin, imbalonarii? Cu ce ati tratat unele din aceste neplaceri, ce ati mancat ca sa va simtit cat de cat bine, dar si pentru a oferi viitorului bebe cat si mamei aportul necesar de vitamine si minerale? Vreau sa aflu idei, sfaturi de la cat mai multe mamici/viitoare mamici pentru a sti eu, sper si ale [gravi][gravi] care au nevoie cum sa trecem de aceste saptamani mai grele ale primului trimestru. Va multumesc! La Multi Ani! Samara care e[gravi] Sunt in 6 sapt. DPN 25 august 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nici nu vreau sa-mi amintesc cat de rau mi-a fost in primele saptamani de sarcina. Si pentru ca nici un remediu nu-mi ajuta (de ex. lamaia pentru greata..defapt care greata, ca am vomat de nu mai stiam cum arata wc-ul pe dinafara....) am apelat la farmacia homeopata. Care nu m-a ajutat eficient, dar macar aveam o preocupare. Aveam vreo 5 sticlute din care trebuia sa iau un numar diferit de picaturi la intervale de timp foarte precise, inainte sau dupa masa. Si ma concentram sa le iau ca lumea si mai uitam cat de rau imi era. Starea de rau s-a instalat din saptamana a 5 a de sarcina (abia facusem testul de sarcina, si cand am vazut rezultatul mi s-a facut rau...[:D]- vorbesc de a doua sarcina) si m- tinut pana prin saptamana a 12 a. Apoi am mai vomitat rareori, mai ales pe fond de stres sau emotii. In rest, singurul mod de a evita neplacerile sarcinii e sa te tii preocupata de alte aspecte din cu totul alte sfere de activitate, astfel incat perioada sarcinii sa treaca repede si pe negandite. Asta am reusit eu abia a doua oara, ca la Anca parca eram turbata, daca nu citeam de cel putin 3 ori pe zi in ce stadiu e embrionul si nu ma uitam pe rigla cat inseamna 2 centimetri, mi se parea ca voi fi o mama denaturata...[:0]. Ah, era sa uit: FELICITARI!!!!!!! sa fie intr-un ceas bun si sa ai o sarcina super usoara! La multi ani! Vilma, Anca si Tudor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am incercat ieri biscuiti cu sare si parca au avut ceva efect. si iata ce am gasit azi pe net: "Eating a few graham crackers, some melba toast, plain popcorn, or a handful of dry cereal before you get out of bed can help control morning sickness. These carbohydrate-rich foods will slowly elevate your blood-sugar levels to combat feelings of nausea." La Multi Ani! Samara care e[gravi] Sunt in 6 sapt. DPN 25 august 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Samara, pai mi-amintesc cum imi zicea ginecologul meu cand il rugam sa-mi dea ceva pt greatza, cica "de cate ori vomatzi pe zi?" "pai, niciodata, dar mi-e tare rau greatza si incontinuu, nu numai dimineatza"; de fapt pe mine ma apuca mai rau dupa prinz greatza si ma tineaaaaa, nu trecea cu absolut nimic, facusem o manie pt fanta rece de portocale (pe care de altfel o urasc!!!). Si era bine cind mergeam la aer rece (am avut noroc ca era iarna) si respiram adinc si parca imi mai trecea, dar aveam o colega care se dadea cu Tresor (parfumul) si imi venea sa vomit cu toate ca ma aflam la 10 m de biroul ei, dar capatasem capacitati de lup, miroseam de la juma' de kilometru cate un miros din asta... Si cica la sarcini cu baieti te simti mai bine....pffff.....uite ce zice si Vilma care a facut baiat al doilea bebe... Io iti zic bafta si sanatate si noroc ca greturile astea mai si trec. danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Samara, Si pe mine m-au chinuit greturile si vomatul in primele 4-5 luni de sarcina, dar un leac n-am gasit. Totul este sa te incurajezi ca vor trece intr-o zi si ca te vei simti din nou bine. Eu aveam grija dimineata sa manac cat mai lichid si moale (piureuri, sucuri) ca sa pot voma cat mai usor. Devenise o chestiune la ordinea zilei de care nu ma mai speriam prea tare. Pe mine ma teroriza si caldura de asta vara care parca accentua greata. Am putut si sa dorm f.f. mult (eram in vacanta), ceea ce facea parca mai suportabine starile de rau. Pt. durerea de cap eu am inceput sa beu cate o cafeluta din cauza ca aveam tensiunea f. mica. Oricum, din luna a 5-a am scapat de majoritatea neplacerilor, iar din luna a 6-a de toate. acum, pe ultima suta de metri, ma simt excelent. Curaj si multa, multa rabdare. Sa stii ca se uita ceea ce ti-a provocat neplacere! Adriana[gravi]in saptamana 35
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand felicitari si sa fie intr-un ceas bun !!! Noi in primele luni am mancat numai salate de vinete, ciorbe cat mai acre si LAMAIE la greu. La noi lamaia a functionat tare bine, asa ca...o recomand. Sarcina usoara si fi linistita ca totul este trecator si ramai cu minunea in brate. La multi ani si sarcina usoara, PS Fecioarele sunt tare dragalase - vorbeste una dintre ele si cu un pui de Fecioara acasa [:D] Andra cu burtica de 36 saptamani si Andrei (4,3 ani) Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...