Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cafeaua noastra cea de toate zilele...


Recommended Posts

Mmmmmm!Nimic nu mi se pare mai bun pe lume dimineata decit o cafea buna.Si bineinteles, tigarica ;e cam greu sa le separi, mai ales cea ( sau cele!!!!) de la cafea!Cum sotul meu se scoala mai devreme, incepind ser(viciul inaintea mea, mirosul de cafea intra in camera si ma trezeste, un pic ca in desenele animate, iar eu merg teleghidata pina in bucatarie.Intotdeauna mi-a placut cafeaua si mirosul ei (vorbesc de cafeaua facuta ca la noi acasa, pe foc si nu la filtru), aroma subtila pe care ti-o lasa, cana tinuta cu ambele miini si ridicata pina in apropierea nasului, ptr a nu pierde nici un pic din aburii insolenti care se ridica......Si daca ar fi sa ma las de fumat, cred ca cel mai greu mi s-ar parea sa renunt la tigarile de dimineata..... Am baut cafea in timpul sarcinii, dar fara cofeina si in ceea ce priveste tigarusele........recunosc ca nu le-am lasat.Am incercat sa le schimb si de fiecare data aveam senzatii de voma.Am avut o sarcina f grea, in sensul ca in a treia luna am fost nevoita sa fac cerclaj si pina la capat ptr mine a fost ca in inchisoare (casa sau spital, fara posibilitatea de a iesi la aer, de a sta prea mult in picioare, etc)O tentativa de a lasa fumatul mi-ar fi pus capac!Din fericire copilul nu a avut de suferit de pe urma viciului meu si nici acum nu sint semne de slabiciune, din contra!!!Dar nu recomand asta nimanui!Eu, pur si simplu nu am avut cum face altfel!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu, beau cafeaua cu un pic de lapte. O ceasca pe zi, dimineata. Mai este cate o zi in care nu beau. Nu este la ordinea zilei, cafeaua, pt. mine. Cand eram insarcinata am vrut sa o las deoparte, dar avand tensiunea mica, am continuat sa o beau, altfel aveam dureri de cap. Cand am alaptat, tot asa, daca nu beam aveam dureri de cap si atunci am trecut la un cappuccino. Cristinuca ma ajuta sa imi prepar cafeluta. Ea imi toarna din lapticul ei si imi amesteca, cafeluta. [;)] De fumat, nu fumez, nu imi place ! Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
ups...am apasat aiurea...sa continui...deci dimineata beau o cafea [cafea]mare, potrivit de tare, sa-mi ajunga pentru toata ziua + trei tigaruse [hot][hot][hot](rusine sa-mi fie!!!!). In timpul sarcinii nu am fumat deloc, la fel si in perioada alaptatului. Am sperat c-o sa ma las de prostul obicei dar...asta e....Daca nu beau cafeaua de dimineata sunt bleaga toata ziua[nani][nani][nani].Si cam atat...nu abuzez de cafea...cat despre tigari...mai bine tac ! Fumatori din toata lumea, lasati-va !!!! Piskotel si Ruxybel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu beau cafea in timpul sarcinii (mi s-a luat o piatra de pe inima cand am vazut ca nu sunt singura) ca am tensiunea mica si ma doare capul daca nu beau. Imi pun jumate de cana, cu lapte si miere, dar nu beau decat un sfert de cana. Cred ca organismul imi spune exact de cat am nevoie, ca dupa aia nu mai intra. Nu fumez, dar am fumat si m-am lasat inainte sa aflu ca sunt gravida. Am visat de 2 ori pana acum ca fumam si ma apucau remuscarile in somn. Madutza [gravi] & ingerasul din burtica in 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fumat nu am fumat niciodata pentru ca nu mi-a placut si nici nu m-a tentat. Dar cafea am baut in ultimii 12 ani,la greu, cred ca si un litru pe zi. La servici toata ziua ma agatatm de cate o cafea, aproape o beam ca si apa. Si am continuat dar am mai scazut cantitatea zilnica. Nu de multa vreme sotul meu a renuntat la cafea si nu am mai facut cafea decat pentru mine, asa cate una facuta in ibric nu prea iese cine stie ce, ca la filtru nici atat. Asa incat am ajuns de am si strans filtrul din bucatarie penru ca ocupa loc degeaba, si chiar duminica asta sotul meu s-a trezit mai devreme si a vrut sa pregateasca al cafeaua de duminica dimineata(macar!) si a avut surpriza de a nu gasi filtrul ! Si uite asa am ajuns sa nu mai beau cafea aproape deloc, doar ocazional. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun subiect!!!!![:D] In timpul sarcinii am baut cafea in fiecare dimineata, juma-juma cu lapte si un pic mai dulcica dar cu biscuiti alaturi. Inmuiam biscuitii in cafea pana dadeam gata o jumatate de ceasca apoi beam si restul la [bang] o tigarica. Nu am reusit sa ma las de fumat pe perioada sarcinii. Cat am alaptat am facut o pauza apoi am dat iama in ele din nou. Apropos: [help] stie cineva o reteta minune pentru a te lasa de fumat? Am auzit ca este un ceai, pedicuta parca, dar mi-e teama sa incerc. Cica ar avea efecte adverse. Va pupic dulce EllY si bb Dariutza [RO]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu beau cafea de prin clasa a 12-a ca mi-a zis doctorul ca si un pui de gaina are tensiunea arteriala mai mare decat mine... Pana atunci eram impotriva... obiceiului, dar mirosul mi-a placut intotdeauna. Asa ca beau o singura cafea pe zi (exceptie facand zilele/noptile de sesiune), neaparat ness (cea naturala nici nu-mi place, nici nu are efect asupra mea) si neaparat f dulce. Mai adaug inghetata din cand in cand asa sa-mi fac de cap...[pofta] Daca nu beau, sunt tot ametita si simt ca acum acum lesin, mai ales daca trebuie sa plec de-acasa. Theodora, felicitari! Eu nu fumez, n-am facut-o niciodata ca mie mi se face rau si cand fumeaza cineva langa mine... Si pt cei ce se-ntreaba... se poate si fara vicii (de-astea![zz])- iubi meu nu bea nici cafea, nici nu fumeaza, iar alcool poti sa numeri pe degetele de la o mana de cate ori bea pe an! In schimb, Doamne fereste sa ajungem la aparate electrice si electronice prin vreun magazin, ca nu-l mai iau degraba de-acolo.[il] "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu... hai sa va zic cum e cu cafeluta la mine.. de la un timp cred ca am devenit dependenta.. Beau una dimineata inainte sa plec si una la scoala (de limba) altfel dorm in picioare.. cu tigara.. m-am lasat dupa vre-o cinci ani de fumat din cauza prietenului meu... da mai fumez eu cate una la cafea dar numai cand merg in ro..ca aici...nici in veacul de apoi..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...