Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cearcane


Recommended Posts

Ce remedii cunoasteti? Ma refer nu doar la cele cosmetice, ci la ceva mai definitiv, adica sa duca la disparitia lor. Poate stiti ceva despre cauzele din care apar. Cu bine, Teresa si [bb] Matei Teresa "Incredinteaza-ti lucrurile in mana Domnului si ti se vor implini gandurile." Proverbe 16:3 (Biblie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Teresa, subiectul asta ma intereseaza si pe mine, asa ca voi urmari raspunsurile. Problema e ca de mult ma lupt si eu cu cearcanele, dar n-am reusit sa rezolv in vreun fel problema. Cat timp am fost insarcinata [gravi] (si implicit cu cateva kg bune in plus) si cearcanele se estompasera, dar acum am revenit la "forma initiala" [bang]. Se pare ca sunt cauze legate de functionarea ficatului (parca !) sau de stres. Iar de stres eu nu prea stiu cum am putea scapa. Dar... asa cum spuneam, o sa urmaresc si eu raspunsurile fetelor, ca poate aflu ceva interesant. P.S. Am incercat tot felul de produse cosmetice, dar... degeaba !!!! Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi problema, poate ne raspunde si noua cineva...Eu am cearcanele de pe la 16 ani, si din cite am citit, sint datorate unor cauze hormonale (mai precis, cica suprarenalele ar fi de vina...), dar nu stiu daca e adevarat sau nu... Sarbatori fericite si La Multi Ani ![pegeam] Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o emisiune la televizor si spunea ca este lipsa unor vitamine, nu mai stiu care, dar se poate remedia cu tratament cu felii de castraveti sau creme specializate multi-vitamine pentru zona aceea. Ideea era ca pielea acolo este foarte sensibila, si trebuie atinsa cu f mare grija, cind aplicati castravetii (felii subtiri) sau crema nu se face masaj (deloc!!!) ci numai se atinge putin cu buricele degetelor, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citisem undeva ca sunt 6 factori care determina aparitzia cearcanelor(oboseala, boli ale ficatului, carentze ale unor vitamine etc). Din cate stiu eu nu exista nici un tratament care sa garanteze disparitia lor. Totusi unele cazuri se pot atenua prin multa odihna sau tratament. Si eu am de ceva timp si reusesc (inca!- nu stiu pentru cat timp [alcool]) sa mi le maschez cu anticearcan sau fond de ten! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Asta am gasit eu pe un site ... Posibile cauze* Cearcane albastre: circulatie proasta. Cearcane rosii: temperament sanguin. Cearcane violet: atentie la inima. Cearcane cenusii: tulburari ginecologice. Cearcane care bat in negru: proasta functionare a intestinului. Cearcane maronii: de cele mai multe ori, ereditare. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca si problemele digestiva ar fi cauza aparitiei cearcanelor. Adica un tranzit intestinal prea lent, iar combaterea constipatiei ar da rezultate. In cazul meu nu prea...Poate vine cineva cu o solutie...[help] Teresa "Incredinteaza-ti lucrurile in mana Domnului si ti se vor implini gandurile." Proverbe 16:3 (Biblie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No, eu ce sa mai zic ca fac parte din categoria celor cu cearcane maronii -cica sunt ereditare- si e sigur ca nu au alte cauze fiindca am poze de la gradinita cand eram tot cu cearcane...asa ca eu mi-am pierdut orice speranta. Norocul meu (pe de-o parte si pe alta ghinion..) e ca port ochelari si nu prea se vad, dar cand ii scot mama-mama ce mai frumusete de cearcane ies la iveala. Nu cred ca va e de folos ce v-am scris, din pacate eu nu cunosc nici o metoda pentru estompare decat cea cosmetica cu anti-cearcanul. Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
dragele mele,eu am auzit cum sa scapam de cearcane si si eu am facut "tratamentul" si a iesit. Dimineata cand ma scol in loc sa ma spal pe fata cu apa de la robinet simpla,pun intr-un castron//vas cateva cuburi de gheata astfel incat apa sa se raceasca foarte tare. Dupa care ne spalam pe fata si sub ochi ,acolo unde se fac cearcanele. Aceasta metoda o folosesc fotomodele inainte de o prezentare de moda ca sa arate fresh. SUCCES miru&nana=>fetele mele frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maria m m , eu fac chestia cu apa si cuburile de gheata de ceva vreme si nimic, absolut nici o schimbare. 2MAMI, cred ca o sa imi cumpar si eu ochelari ca trebuie sa stau mai mult machiata ..asa ma trezesc ma spal pe ochi si imi pun ochelari [bis] Eu am -Cearcane care bat in negru: proasta functionare a intestinului...si nu stiu ce sa mai ma fac,,,trebuie sa folosesc tot timpul anticearcan, ca zici ca sunt batuta la ochi.[B)] [q]Intr-o seara cind eram insarcinata m-am simtit tare rau de a trebuit sa merg la urgenta la 2 noaptea si cind ma vazut doctorul de garda ma intrebat daca -ma bate sotul? sau sunt obosita[:0] [bang]... ,am spus ca am cearcane din nastere si familia mea sufera de boli la stomac, eu am avut hepatita...etc..nu cred ca ma crezut dar in fine ce mai conteaza ,...AM CEARCANE SI NU POT SCAPA DE ELE.[bang] In Cipru am fost la un salon care ma masa pe fiecare sapt. la ochi cu fel si fel de solutii, creme... etc si tot nu am reusit sa scap de ele...ma simteam doar super bine cind ieseam de la salon dar dupa 1 zi 2..eram iar varza [B)]...[:(!] [mamica]Elena [bonjovi]Alvaro [copil]Alvaro-Daniel http://community.webshots.com/user/elenalove27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...