Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stie cineva leac contra tusei?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ceaiurile sunt ele bune, dar nu tot timpul isi fac efectul.Pe mine m-a tratat maica-mea: comprese cu untura nesarata de porc, se unge o hartie obisnuita, se fac gaurele cu un creion si se aplica pe piep si pe spate cu fata unsa pe piele. Se acopera cu celofan, apoi se leaga cu un prosop mai subtire. Alt tratament ar fi ca in locul foii cu untura sa pui o foaie de varza unsa cu miere, ridiche de toamna data prin razatoare si stropita cu otet. Poti sa tii compresele toata noaptea sau daca nu le supoarta macar 3 ore. Ar mai fi varianta cu cartofi, se fierb cartofi cu coaja, stati deasupra oalei si faceti inhalatie, acoperit cu o patura. Sper sa ajute, mult succes! l.zlotea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand eram mica am avut bronsita asmatiforma. dr pediatru i-a recomandat mamei sa ma duca la salina, la slanic si l amare sa fac aerosol. am fost luni in sir si am facut "tratament". acum nu mai am nimic. din pacate am si fumat, insa acum mi-am dat seama ce rau enorm imi produceam. mai bine mai tarziu, decat niciodata. efecte bune aveau asupra mea si inhalatiile cu ulei de eucalipt si sucul de ridiche neagra ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinanunta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikita, iti mai scriu o metoda pentru a accelera expectoratia: se incalzeste cca 1 kg de sare grunjoasa in cuptor sau intr-o tigaie tip teflon, se pune intr-un saculet de bumbac si se aplica pe piept cat de fierbinte suporta. Saculetul cu sare se aplatizeaza, astfel incatsa acopere o suprafata cat mai mare. La inceput nu se pune direct pe piele, ci peste un prosop, si pe masura ce sa raceste cate un pic se pune peste un maieu, apoi, cand temperatura devine suportabila, se aplica direct pe piele si se tine pana cand se raceste. Eu folosesc in mod constant metoda aceasta, nu numai pentrutuse, ci si pentru bronsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
leac babesc, daca te intereseaza: o ceapa (decojita) intreaga se pune la copt intr-un ceaun, la foc mic, fara apa, fara ulei, doar ceapa. cand e rumenie, se stoarce zeama din ea, care e supergretoasa, dar si ff eficienta si se bea. iese cam un paharel de tuica. e un leac pe care mi-l aplica bunica mea cand eram mica si a avut efect intotdeauna. sanatate multa! aime
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga nikita, ai uitat sa ne spui ce diagnostic are tatal tau? Daca se poate spune desigur. Tusea e un semn care poate fi intalnit in cadrul mai multor afectiuni ca semn distinctiv sau insotit si de alte semne. Ceea ce spui tu," Nu este astmatic (inca), nu i s-a pus diagnosticul de astm , dar are episoade de sufocare destul de serioase". Asta ma poate duce cu gandul ca tusea este provocata de ceva intern. O problema pulmonara sau una cardiaca. Cum apare criza de sufocare care banuiesc ca ii declanseaza si criza de tuse? Cred ca ar putea incerca in timpul crizei sa isi caute o pozitie cat mai convenabila pentru a putea trage aer si apoi sa il poata da afara din plamani. Uneori asezatul pe marginea patului sprijinit in manii il poate ajuta sa respire cat de cat si sa ii usureze crizele de sufocare(desigur camera aerisita foarte bine). Asta in cazul in care sufocarea e de natura cadiaca. In cazul unei sufocari datorate unei problme pulmonare astm de exemplu persoana in cauza ii va fi mai usor sa respire stand in picioare sprijinit in maini de o masa si cat mai aproape de fereastara care va fi deschisa. Desigur ca leacuri pentru tuse sunt destule dar uneori nu e de ajuns sa tratam efectul, trebuie cautata cauza care provoaca tusea si acolo aplicat tratament. Tusea uscata si rebela poate fi ameliorata si cu ceai din nuci. Miezul de la 10 nuci si coja de la 5-6 nuci se pun la fiert intr-o oala cu un litru de apa si cu zahar dupa gust. Se fierbe 10 minute pana ceaiul devine concentrat. Se strecoara si se bea tot in decurs de cateva ore. Miezul se poate consuma de asemenea. In usoarele probleme respiratorii acest ceai poate vindeca tusea dar in afectiuni mai severe e nevoie si de medicatie. Cred ca tatal tau are nevoie de o hidratare buna si nu neaparat ceaiuri divers combinate. De exmplau cateva zile ser perfuzabil dupa sfatul medicului si dupa un control sangiun ar fi indicat. Sanatate maxima va doresc Ciufulici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...