Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Alex, eu ca inginer pot sa-ti spun ca si inginerii au parte de stres. Sigur ca nu e comparabil cu al chirurgului care are in maini viata unui pacient. Dar poate fi comparabil cu al medicului de familie care sta la cabinet, prescrie medicamente, si se ingrijoreaza pentru fiecare pacient de urmarea tratamentului. Asa si inginerul sta la birou, trage tare sa-si termine lucrarea la termenul impus si apoi se ingrijoreaza. Daca a calculat suficient de bine stiu eu ce structura de care poate depinde siguranta unui muncitor, daca nu trebuia sa foloseasca un coeficient mai acoperitor. Tu cine crezi ca a inventat toata aparatura medicala? N-am nimic cu medicii, ii respect ca pe toti ceilalti oameni, si-i consider ca pe toti ceilalti victime ale sistemului in care traiesc. Pana la urma cine nu are constiinta, nu are, indiferent ce profesie are!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Georgiana, Nu lua raspunsul meu pt Alison ca o desconsiderare a efortului si a stress-ului la care sunt supusi inginerii si in general oamenii care muncesc si duc o responsabilitate pe umeri. Si eu am ingineri in familie si stiu ce inseamna aceasta munca. Parerea mea este ca e absurd sa compari 2 lucruri sau 2 situatii despre care crezi ca ai un pic de habar. Practic, de aici a plecat discutia. Comparatia medicilor cu inginerii. Nimeni din cei care ii acuza pe medici de diverse si pun la indoiala anumite decizii ale acestora nu au nici cea mai vaga idee ce inseamna munca unui medic. Cum de altfel, nici un medic nu prea stie cu ce se mananca ingineria. "Tu cine crezi ca a inventat toata aparatura medicala?" Aici, da-mi voie sa te contrazic putin. Pe aceasta lume exista cercetatori in medicina, biofizicieni sau chiar fizicieni specializati in fizica medicala. Dar, lasandu-i la o parte, in Occident, fiecare medic face munca de cercetare si studiu (ei chiar se numesc phisicyans) si o buna parte din aparatura medicala de astazi de ei a fost inventata. Bineinteles, cu ajutorul inginerilor, chimistilor, fizicienilor. Dar sa mai stii ceva : un medic stie si multa fizica, chimie si mai ales biologie. Astfel el este cel care face legatura intre teorie si practica, pt ca nu poti sa inventezi un aparat imagistic cu radiatii gamma fara sa stii ce impact au acestea pe celelalte tesuturi ale pacientului tau. Si inca ceva. Fara un medic care sa interpreteze rezultatele unei astfel de aparaturi, aceasta este total inutil prin simplu fapt ca exista (sau ca a fost inventata de cineva). Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce se ataca atatia legat de alte meserii, ca nici un doctor care a postat aici, nu a spus ca meseria lui e cea mai importanta. Nici nu ar putea.Fiecare meserie are importanta ei, ca de aia exista.Daca munca respectiva ar fi indispensabila, nu s-ar face si nu ar exista nici practicanti.Fiecare munca are rolul si responsabilitatea proprie si nu stiu daca putem sa ne apucam sa le comparam.Nu numai doctorii au vieti si destine in responsabilitate ci si controlorii de trafic aerian, soferii de meserie, judecatorii , politistii etc, etc,etc Nu cred ca putem face un top al meseriilor.Oricum , in tarile civilizate fiecare munca se remunereaza diferit dupa mai multe criterii:efortul fizic, stressul, responsabilitatea , gradul de pregatire si altele.Pentru ca totusi trebuie diferentiate.Nu putem considera numai orele de munca de exemplu. Sau considerati ca toata lumea ar trebui platita la fel ca pe vremea lui Ceausescu? De fapt, acum e si mai rau .De exemplu , la spitalul Municipal, o liftiera castiga mai mult decat un rezident!!! Si iar cred ca fiecare daca este pasionat de ceea ce face o sa considere ca munca lui e mai valoroasa , mai importanta.E o reactie fireasca.Va amintiti in generala sau in liceu cum ne enervau profesorii care ziceau:Invatati matematica ca e cea mai importanta, ba nu geografie ca e mai nu stiu cum , ba romana ca nu putem fara romana, ba desen ca e mai spectaculos, etc. Parca suntem la ora de dirigentie si scriem fiecare ce vrem sa ne facem si ce extraordinara alegere este.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ceea ce s-a spus despre medici aici si as vrea sa punctez si eu cate ceva: 1.Sunt tanar medic. 2.Nu am luat spaga niciodata, nu sunt de acord cu spaga, nu am conditionat actul medical. 3.Raspund de doua saloane cu pacienti si paciente de pe o clinica universitara. 4.Asigur serviciul de garda ca titular intr-un spital de urgenta unde se primesc cazuri grave si foarte grave din 5 judete aferente. 5.Am salariul lunar de 3.100.000 lei. (pe dovezi-pot scana fluturasul si sa-l postez aici). Sunt curios daca cineva are curajul sa ma faca mincinos, sa ma calomnieze samd, dar sa-si dea si numele si adresa corecta) 6.Parerile exprimate impotriva medicilor sunt ale urmatoarelor categorii de persoane in ordinea descrescatoare a vehementei: refulatii(cei care au vrut sa faca medicina si nu i-a dus capul, fiind invidiosi pe cei care acum sunt medici); invidiosii; rau-voitorii; cei care nu pricep nimic si se inspira din ceea ce citesc aici, din auzite, din surse de credibilitate indoielnica si cei influentabili, care toata viata lor nu au avut o parere personala si nu au fost in stare sa o sustina pana la capat.(vedeti si care sunteti in stare sa va recunoasteti) 4.Nu negati faptul ca cei de la tara nu se pot exprima pe acest forum(se poate deduce usor de ce); poate ca am auzi si altfel de pareri. Deci toti suntem intelectuali. 5.Toata lumea striga sa se respecte legea. Constitutia si Codul muncii prevad ca fiecare persoana trebuie retribuita dupa anii de scolarizare, munca depusa etc. 6.In tarile occidentale si SUA salariile cele mai mari le au cei din sistemul juridic, medicii si apoi celelalte categorii sociale (nu sunteti de acord cei care scriu de afara?--Mai interesati-va.) Sa inteleg ca toate categoriile sociale din Romania au dreptul sa fie retribuite la nivel de UE, numai medicii nu. 7.Trebuie sa inteleg din ceea ce s-a scris ca pacientii mei de la saloane au aceleasi pareri ca si cei care scrieti aici, si ca dupa ce ii externez ma injura pe la spate si imi adreseaza fel de fel de invective ca cele pe care le postati dumneavoastra aici. 8.Voi lua masuri legat de ceea ce spuntei dumneavoastra informand pe toti colegii mei medici de pe clinica la raportul de garda despre parerile populatiei si pacientilor despre ei, citindu-le cateva din mesajele postate aici. Printre colegii mei sunt: un rector de UMF, directorul spitalului unde lucrez, mai multi membrii de la CAS si DSP. 9. Voi propune colegilor mei sa aplicam legea intocmai si sa nu facem rabat de la ea pentru nimeni fie el si pacient in stare grava (vom aplica legea asa cum se cere pe acest forum). Eu cred ca nu o sa le fie prea bine pacientilor. 10.Avand in vedere ceea ce s-a spus despre medici pe acest forum, am inteles cata ura este stransa in populatie impotriva acestei categorii sociale si imi voi schimba atitudinea fata de pacientii mei in sensul ca voi respecta legea, imi voi face datoria cu profesionalism si atat? 11. Special pentru ricci35 (din Germania) care are avocati atat de buni sa incrimineze medici: poate ca si medicii vor gasi avocatii destul de buni care sa spuna ca juramantul medical depus (si pentru care suntem santajati) nu mai este de actualitate sau vrea sa spuna altceva. Probabil ca esti si antisemit si nu accepti ca evreii sa se planga dupa Holocaust, asa cum se plang medicii din Romania de salaiile de mizerie. 12.Recomand ca la cele ce am spus sa se dea raspunsuri pertinente, bine documentate, cu dovezi, iar solutiile propuse sa fie si viabile si adaptate la conditiile socio-economice din Romania. (nu ma intereseaza solutiile celor care bat campii si vorbesc doar ca sa se afle in treaba) 13.Nu voi lua in considerare relatarile telenovelistice ale unor cucoane care viseaza si au creierul odihnit. Sunt mandru ca sunt medic si am fost ales de Dumnezeu sa fac Medicina si prin aceasta ma simt aproape de el si mai sus decat orice pamantean. Numai Dumnezeu a hotarat sa fiu ceea ce sunt. Remarc ca celelalte categorii de intelectuali sunt foarte vehementi impotriva medicilor. Cunosc multe categorii de intelectuali, si vazand parerile dumneavoastra pe acest forum nu voi pierde niciodata ocazia sa le arat ca le sunt superior (de astazi inainte)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce spui ca doar refulatii sunt suparati pe medici? Tu spui ca nu iei spaga, daca esti si capabil, probabil ca pe tine nu e suparat nimeni. Oamenii sunt suparati pe personalul sanitar, aici le includ si pe asistente, infirmiere, care trateaza dieferntiat pe cei care dau spaga, de cei care nu dau, poate unii chiar nu au de unde sa dea. Eu una nu am vrut niciodata sa dau la medicina si nici nu sunt suparata pe toti medicii, la gramada, dar sunt unii care nu merita sa fie numiti oameni, care isi privesc pacientii doar ca sursa de venituri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint suficient de informata de situatia medicilor din Romania dar te pot pune la curent cu regulile din SUA. O educatie (college, med school, residence) coste pe un prospat medic in medie de $400,000USD. Asta doar la un college obisnuit, nu Ivy League (Harvard, Princeton, Yale). Deci un medic care iese proaspat are datorii in jur de jumatate de milion de dolari. Aici tot sistemul de sanatate este particular. Ori ai asigurari ori platesti integral. Un medic de obicei face residenta la un spital unde un este platit exraordinar avind in vedere mediul de viata. Dupa ce si-a facut residenta, daca acest medic tinar s-a deosebit poate avea norocul sa se alature unei firme particulare (nu spital-cabinet particular). Abia atunci salariul i se va mari foarte mult. Din acest salariu mare el insa are de platit costul facultatii (adu-ti aminte de datori de mai sus) + costul asigurarii de malpractice (care nu e decolo-citeva zeci de mii pe an). Problema incepe de la respectul pentru pacienti si de la responsabilitatea doctorului daca ceva nu merge bine. Eu am nascut in New York (aici locuiesc) de doua ori. Am fost tratata cu tot respectul (cum se cuvine oricarui om). Nu am fost lasata prin camere fara sa se uite nimeni la mine, nu am fost abuzata verbal (cum am auzit de la multe inclusiv mama mea). Mi s-a acordat toata atentia doctorului pe parcursul calor 18 si respectiv 12 ore de travaliu. Dupa ce am nascut, mama mea a cumparat niste flori pentru asistenta ca multumire si s-a uitat la noi foarte ciudat si ne-a spus ca in 20 de ani nu a primit niciodata nimic de la pacienti!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu putem sub nici o forma sa ne apucam sa comparam cele doua sisteme.Daca ne apucam sa vorbim despre asta imbatranim. Si chiar si in conditiile pe care le spui tu , cu toate datoriile , sper ca nu ai vrut sa zici ca un rezident in SUA este la 30 de ani intretinut de parinti!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...